Kim jest pediatra?

pediatra

Pediatra czyli lekarz, który specjalizuje się w zakresie chorób dziecięcych. Pod opieką pediatry są dzieci i młodzież od wieku niemowlęcego, aż do momentu wejścia w okres pełnoletności. Pediatra posiada wszechstronne wykształcenie. Kiedy należy udać się z dzieckiem na wizytę u pediatry? Jak ona wygląda?

Kim jest pediatra?

Pediatra to lekarz, który specjalizuje się w profilaktyce i leczeniu dzieci oraz młodzieży do ukończenia 18 roku życia. Jest to osoba, która posiada wszechstronny zakres wiedzy na temat chorób oraz schorzeń występujących u swoich pacjentów. Specjalizacja wymaga od lekarza posiadania wiedzy z różnych dziedzin medycyny. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i dokładnością. Ukończenie pediatrii wymaga dużego poświęcenia, bowiem trzeba włożyć w to ogrom pracy oraz czasu.

Czym zajmuje się pediatra?

Do zadań lekarza pediatry należy przede wszystkim diagnozowanie chorób u dzieci i młodzieży, a także ich leczenie. Jednak ze względu na obszerność owej specjalizacji, pediatra musi również czuwać nad rozwojem dziecka. W jego obowiązku leży również zlecanie okresowych badań i szczepień ochronnych, a dodatkowo rozpoznawanie zaburzeń rozwojowych. Często udziela on również rad dotyczących właściwej opieki nad dziećmi i niemowlętami. Cechą, którą powinien posiadać każdy pediatra, to umiejętność rozmawiania i współpracowania z dziećmi, nawet jeśli najmłodsi pacjenci nie wykazują takich chęci. Pediatra musi mieć również odpowiednie podejście, wyczucie i dobrą intuicję, ponieważ dziecko nie zawsze jest w stanie przekazać, co mu dolega.

Co powinno skłonić do wizyty u lekarza pediatry?

Pediatra to lekarz, który zajmuje się wszystkim, co dotyczy dzieci oraz młodzież do 18 roku życia. Diagnozuje oraz leczy wszelkie choroby czy schorzenia. Jednak są rzeczy, które powinny stanowczo skłonić do odbycia wizyty w jego gabinecie. Szczególnie niepokojące i konieczne do skonsultowania z pediatrą mogą być m.in.:

  • podwyższona temperatura ciała
  • kaszel oraz katar
  • powiększone węzły chłonne
  • zmiany skórne i wysypki
  • osowiałość dziecka
  • wymioty lub biegunka
  • brak apetytu
  • nadmierne ślinienie się
  • trudności związane z koncentracją i zapamiętywaniem
  • nadpobudliwość
  • brak reakcji na bodźce zewnętrzne
  • problemy związane z ząbkowaniem
  • odparzenia związane ze stosowaniem pieluch

Choć wymienione zostały tylko niektóre, lista niepokojących sygnałów jest zdecydowanie dłuższa. Rodzic nie powinien lekceważyć żadnych oznak nieprawidłowości w zdrowiu dziecka. Wszystko, co wydaje się być podejrzane, powinno być skonsultowane z lekarzem. W ten sposób zapobiegamy dalszemu rozwojowi chorób czy dolegliwości, a co więcej, można odpowiednio szybko wdrożyć leczenie.

Jak wygląda wizyta u pediatry?

Pierwszym i najważniejszym zadaniem lekarza pediatry jest przeprowadzenie dokładnego i szczegółowego wywiadu z rodzicem dziecka. Następnie powinien on również podpytać małego pacjenta o doskwierające mu dolegliwości. Rodzic powinien pamiętać o zabraniu książeczki zdrowia dziecka oraz ewentualnie, o wcześniejszej dokumentacji medycznej. W zależności od problemu, lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań, skieruje do odpowiedniej placówki lub sam wdroży prawidłowe leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *