Patomorfolog jest lekarzem, który skupia się na badaniu naszych tkanek oraz narządów, szczególnie podczas występujących zmian spowodowanych stanem zdrowia. Dziedzina jaka jest patomorfologia, pozwala leczyć i diagnozować bardzo dużo dolegliwości, a także chorób. Spis treści: Czym się zajmuje patomorfolog?Na czym skupia się praca patomorfologa?Jakie choroby diagnozuje patomorfolog? Czym się zajmuje patomorfolog? Patomorfolog jest lekarzem zajmującym się badaniem zmian w tkankach i narządach. Jego praca opiera się na badaniu i analizowanie próbek tkanek czy narządów, które zostają pobrane od pacjenta przez innego lekarz. Patomorfolog jest lekarzem, który nie ma styczności bezpośrednio z pacjentem, jego praca skupia się głównie na pracy w laboratorium. Praca tego lekarza, wiąże się również z powiązaniem z takimi dziedzinami medycyny jak: Dermatologia Onkologia Chirurgia Urologia Ginekologia Radioterapia Radiodiagnostyka Neurochirurgia Na czym skupia się praca patomorfologa? Badania jakie przeprowadza patomorfolog, pozwalają określić i ocenić stopień zaawansowania choroby, a konkretniej nowotworów, zwyrodnień czy schorzeń zapalnych. Patomorfolog jest również w stanie określić czy zastosowane leczenie jest skuteczne i przynosi efekty, a także diagnozuje przyczynę śmierci. Badania które są zlecane przez lekarzy, a w następnym etapie trafiają do analizy patomorfologa to: Badanie histopatologiczne Cytochemia Biopsja Bronchoskopia Kolonoskopia Gastroskopia USG RTG Jakie choroby diagnozuje patomorfolog? Praca patomorfologa, jest bardzo wymagająca, ponieważ jego zadaniem jest diagnozowanie wielu chorób, a także dolegliwości. W obecnych czasach, laboratoria są wyposażone w sprzęty wysokiej jakości, co umożliwia bardzo dokładne badanie i analizowanie nawet ciężkich i nietypowych chorób. Oprócz analizy pobranych tkanek oraz narządów, patomorfolog pomaga również podczas operacji wyciąć znalezioną zmianę, i przeanalizować czy jest to forma złośliwa. Najczęściej jednak patomorfolog diagnozuje: Zmiany nowotworowe Zaburzenia krążenia które mają podłoże morfologiczne Powikłania cukrzycy Niewydolność nerek Marskość wątroby Wystąpienie antygenów Mutacje komórek nowotworowych Choroby o charakterze zapalnym Nienowotworowe choroby skóry Choroby płuc Zespół upośledzonego wchłaniania Choroby związane z gruczołem tarczycy Endometrium Ciążę ekotopową Choroby szpiku Choroby układu nerwowego o charakterze degeneracyjnym Aby zdiagnozować powyższe choroby, stosowane są badania makroskopowe, mikroskopowe oraz diagnostyka molekularna. Patomorfolog towarzyszy również przy sekcji zwłok.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …