Transplantacja Transplantacja Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg?

Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg?

Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych uszkodzeń skóry spowodowanych np. infekcją lub rakiem.  Jednak najczęściej jest stosowany w przypadku rozległych poparzeń. Celem takiego zabiegu jest chirurgiczne usunięcie uszkodzonej skóry, i wszczepienie w wybrany wcześniej obszar zdrowej skóry. Taki przeszczep pozwala odtworzyć ciągłość powłoki skórnej, przyśpiesza gojenie, zmniejsza ryzyko powstania blizn oraz przykurczów.

Rodzaje przeszczepu skóry

Przeszczep skóry jest wykorzystywany w chirurgii urazowej a także chirurgii plastycznej.  Najczęściej do przeszczepu jest pobierana nasza własna skóra, ale jest również możliwość użycia skóry pochodzącej od innego dawcy, zwierząt a także wszczepienie materiału syntetycznego. Materiał do przeszczepu najczęściej jest pobierany z ud, pośladków, pleców. Celem jest pozyskanie zdrowego płata skóry o jednolitej strukturze oraz grubości. Wyróżniamy 2 rodzaje przeszczepu skóry autologicznego:

  • przeszczep pełnej grubości skóry – zawiera naskórek i skórę właściwą
  • przeszczep pośredniej grubości skóry – zawiera naskórek i część skóry właściwej

Jak wygląda zabieg przeszczepu skóry ?

Proces transplantacji skóry dzieli się na 3 etapy.

Etap pierwszy

Pierwszy etap to pobranie przeszczepu. Polega on na pozyskaniu z wyznaczonego wcześniej miejsca odpowiedniego fragmentu skóry. Miejsce z którego pobierany jest materiał jest zazwyczaj wybierane tak aby rana jak najszybciej się zagoiła, oraz nie była w miejscu zbyt wrażliwym i podatnym np. na otarcia.

Etap drugi

Przygotowanie rany. Miejsce w którym ma być wstawiony wcześniej wybrany fragment skóry musi zostać dobrze oczyszczone.  Dodatkowo uszkodzone krawędzie opatruje się chlorkiem sodu a następnie fragment musi zostać specjalnie osuszony. W kolejnej części zabiegu za pomocą szwów lub wybranych opatrunków mocuje się nowy fragment skóry, miejsce te musi być bardzo dobrze ukrwione. Taki kawałek skóry musi być mocno naciągnięty aby nie powstały fałdy.

Etap trzeci

Czas po przeszczepie – rehabilitacja. Po przeszczepie skóry, należy odczekać kilka dni (około 7) aby upewnić się że nasz organizm przyjął nowy kawałek skóry. Aby zapobiec odrzuceniu przeszczepu, należy stosować specjalne opatrunki z glikokortykosteroidu. W celu zapobiegania marszczenia oraz falowania się skóry, może być potrzebny gips lub opatrunek uciskowy.

przeszczep skóry - zabieg
przeszczep skóry – zabieg

W jakie miejsca można przeszczepić skórę ?

Przeszczep skóry można wykonać w każdym miejscu na naszym ciele, jednak lekarze starają się unikać miejsc w których może powstać przykurcz lub ograniczenie ruchowe.

Miejsca szczególnie często wybierane do przeszczepu to:

  1. twarz
  2. głowa
  3. szyja
  4. kończyny górne
  5. kończyny dolne
  6. tułów

Powikłania po zabiegu transplantacji skóry

Jest kilka powikłań, które mogą wystąpić po zabiegu. Należy pamiętać że, jest to sprawa indywidualna, u jednych mogą wystąpić powikłania, a u innych nie. Najczęstsze powikłania:

  1. infekcje
  2. krwiaki
  3. martwica płatka
  4. pęcherze opóźniające gojenie
  5. bolące przykurcze

Skóra jest dość łatwym organem do przeszczepienia, a zabiegi transplantacyjne zwykle kończą się sukcesem. Przeszczep skóry to nie tylko zabieg estetyczny, ale także zdrowotny. Od lat transplantologia bardzo dobrze się rozwija, coraz to nowsze metody zdobywają uznanie wśród lekarzy a także pacjentów.

Więcęj na ten temat można odszukać pod adresem https://ptbo.edu.pl/ pod którym opublikowano inne dane oraz szczegóły.

Comments are closed.