Gabinet stomatologiczny, jak każde inne miejsce, w którym świadczone są usługi medyczne, wymaga wyjątkowej dbałości o higienę. Szczegółowe wymagania sanitarne w tym przypadku określają przepisy co najmniej kilku ustaw i rozporządzeń. Nie będziemy ich tu przytaczać w całości (zainteresowanych odsyłamy na stronę Internetowego Systemu Aktów Prawnych), opiszemy jedynie pokrótce zasady obowiązujące w gabinetach stomatologicznych i zabiegi pielęgnacyjne, którym muszą być poddawane wszystkie narzędzia medyczne znajdujące się na ich wyposażeniu, nie wyłączając drobnych akcesoriów takich jak pęsety czy kleszcze. Spis treści: Co obejmuje plan higieny w gabinecie stomatologicznym?Dlaczego higiena w gabinecie stomatologicznym jest tak ważna? Co obejmuje plan higieny w gabinecie stomatologicznym? Każdy gabinet stomatologiczny posiada szczegółowo określone procedury obejmujące szereg mniej i bardziej skomplikowanych czynności higienicznych, które trzeba wykonywać przed i po przeprowadzonych zabiegach. Obejmują one zarówno mycie oraz dezynfekcję rąk, jak i mycie, dezynfekcję oraz sterylizację narzędzi medycznych. Najbardziej skomplikowana jest dezynfekcja drobnych akcesoriów, wymaga bowiem od personelu medycznego samodzielnego wykonania specjalnego roztworu bakteriobójczego, wirusobójczego i grzybobójczego, w którym następnie zanurza się narzędzia medyczne na ustalony z góry czas. Więcej informacji na chirmed.pl. Sterylizacja jest nieco prostsza, wykonuje ją bowiem autoklaw, personel medyczny musi tylko dostosowywać ustawienia w tym urządzeniu oraz załadowywać je i rozładowywać. Dodatkowo w każdym gabinecie stomatologicznym wymagane jest też oczywiście regularne czyszczenie pozostałych sprzętów i powierzchni, w tym mebli i podłóg. Wszystkie te czynności wykonuje się zawsze z ogromną starannością i dokładnością. Dlaczego higiena w gabinecie stomatologicznym jest tak ważna? Higiena w gabinecie stomatologicznym, podobnie zresztą jak w każdym innym gabinecie zabiegowym, jest niezwykle ważna ze względu na wysokie ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów i samego personelu medycznego. Stąd konieczność ciągłego powtarzania opisanych wyżej rutynowych zabiegów higienicznych. Dają one gwarancję najwyższych możliwych standardów bezpieczeństwa.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …