Gabinet stomatologiczny, jak każde inne miejsce, w którym świadczone są usługi medyczne, wymaga wyjątkowej dbałości o higienę.

Szczegółowe wymagania sanitarne w tym przypadku określają przepisy co najmniej kilku ustaw i rozporządzeń. Nie będziemy ich tu przytaczać w całości (zainteresowanych odsyłamy na stronę Internetowego Systemu Aktów Prawnych), opiszemy jedynie pokrótce zasady obowiązujące w gabinetach stomatologicznych i zabiegi pielęgnacyjne, którym muszą być poddawane wszystkie narzędzia medyczne znajdujące się na ich wyposażeniu, nie wyłączając drobnych akcesoriów takich jak pęsety czy kleszcze.

Co obejmuje plan higieny w gabinecie stomatologicznym?

Każdy gabinet stomatologiczny posiada szczegółowo określone procedury obejmujące szereg mniej i bardziej skomplikowanych czynności higienicznych, które trzeba wykonywać przed i po przeprowadzonych zabiegach. Obejmują one zarówno mycie oraz dezynfekcję rąk, jak i mycie, dezynfekcję oraz sterylizację narzędzi medycznych. Najbardziej skomplikowana jest dezynfekcja drobnych akcesoriów, wymaga bowiem od personelu medycznego samodzielnego wykonania specjalnego roztworu bakteriobójczego, wirusobójczego i grzybobójczego, w którym następnie zanurza się narzędzia medyczne na ustalony z góry czas. Więcej informacji na chirmed.pl. Sterylizacja jest nieco prostsza, wykonuje ją bowiem autoklaw, personel medyczny musi tylko dostosowywać ustawienia w tym urządzeniu oraz załadowywać je i rozładowywać. Dodatkowo w każdym gabinecie stomatologicznym wymagane jest też oczywiście regularne czyszczenie pozostałych sprzętów i powierzchni, w tym mebli i podłóg. Wszystkie te czynności wykonuje się zawsze z ogromną starannością i dokładnością.

Dlaczego higiena w gabinecie stomatologicznym jest tak ważna?

Higiena w gabinecie stomatologicznym, podobnie zresztą jak w każdym innym gabinecie zabiegowym, jest niezwykle ważna ze względu na wysokie ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów i samego personelu medycznego. Stąd konieczność ciągłego powtarzania opisanych wyżej rutynowych zabiegów higienicznych. Dają one gwarancję najwyższych możliwych standardów bezpieczeństwa.

Zobacz również

Czego obawiają się pacjenci ortodontyczni?

Każda osoba, która wie już, że będzie jej potrzebne leczenie ortodontyczne – ma jakieś oba…