Bez względu na to, czy jesteśmy osobami młodymi lub dorosłymi – to normalne, że założenie aparatu na zęby jest dla nas stresujące. Obawiamy się tego, iż będzie to niewygodne i przez cały czas będziemy odczuwać obecność tego aparatu. Z doświadczenia innych ludzi wiemy, że to raczej tak nie wygląda – ale czasami ciężko jest wykazać się logiką i zdrowym rozsądkiem. Przeważa tutaj raczej przerażenie i strach. Boimy się też tego, że gdy z naszym aparatem stanie się coś złego – nie będziemy mieli możliwości wybrania się do gabinetu specjalisty, który mógłby nam pomóc.

Pamiętajmy jednak, że jeśli potrzebny nam ortodonta Londyn i wiele innych miast oferują też usługi polskich specjalistów. Obecnie z większością problemów zdrowotnych lub stomatologicznych możemy uporać się w dowolnym państwie czy mieście.

O ile człowiek dorosły jest jeszcze w stanie samodzielnie wytłumaczyć sobie, iż to jedyna droga do pozbycia się wady zgryzu – dziecko zwyczajnie nie chce mieć drutów na swoich zębach i czasami potrzeba czasu, aby go do tego przekonać. Jeśli sytuacja jest naprawdę trudna to możemy spróbować poprosić o pomoc psychologa – nad tego rodzaju traumą warto popracować, aby nie pozostała ona z naszym dzieckiem także w jego dorosłym życiu.

Czy jest się czego bać?

Początki noszenia aparatu na zębach na pewno nie są proste i przyjemne – aczkolwiek nie musimy spodziewać się tutaj wcale bólu. Ludzie narzekają raczej prędzej na to, że odczuwają dyskomfort – aparat uciska zęby i jedzenie twardych pokarmów jest jeszcze nieprzyjemne. To jednak z całą pewnością mija i z czasem zapominamy wręcz, że mamy cokolwiek na naszych zębach. Jeśli pojawia się jakikolwiek ból to może być to ewentualnie efekt awarii drucika – tutaj trzeba po prostu szybko udać się z powrotem do gabinetu, aby ortodonta to naprawił.

Aparatu nie zakładamy na zęby na zawsze, więc trzeba po prostu dobrze się do tego nastawić – nie możemy w tym okresie zaniedbywać higieny jamy ustnej i jeść przez cały czas cukierków. Wtedy kompletnie mija się to z celem i marnujemy czas oraz pieniądze. Osoby dorosłe zwykle podchodzą do tego w sposób prawidłowy, bo są to ich pieniądze – ale w przypadku dziecka warto jednak kontrolować jego troskę o aparat.

Obiecane efekty

Jeśli nie możesz namówić swojego dziecka na aparat, bo jest ono zawstydzone noszeniem go – postaraj się dużo z nim o tym rozmawiać. Możesz też pokazać poglądowe zdjęcie z oczekiwanymi efektami leczenia. Czasami pomaga też rozmowa bezpośrednio z ortodontą – jeśli ma on dobre podejście do dzieci to być może szybko problem się rozwiąże. Sprawdź ofertę kliniki Diamond Dental Clinic.

Zobacz również

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja twarzy? Sprawdź, jak zadbać o cerę!

Marzenie o pięknej cerze jest dosyć powszechne, w końcu kto z nas nie chciałby czuć się ja…