Transplantacja Zdrowie Stomatolog – czym się zajmuje?

Stomatolog – czym się zajmuje?

stomatolog

Stomatolog, to lekarz, który zajmuje się leczeniem zębów, jamy ustnej oraz obszarów twarzoczaszki. To absolwent kierunku lekarsko-dentystycznego, który jest bardzo obszerny i wymaga szerokiej wiedzy. Jest to trudny dział medycyny, ponieważ do jego zadań należy diagnozowanie i leczenie wszelkich chorób oraz schorzeń.

Stomatolog – czym się zajmuje?

Stomatolog, którego na co dzień każdy nazywa dentystą, to specjalista, który zajmuje się funkcjonowaniem, a także leczeniem chorób zębów, przyzębia, języka i błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej. Niezbędną kwestią w jego zawodzie jest poprawna profilaktyka chorób jamy ustnej. Jednak stomatologia to bardzo szeroki dział medycyny, ponieważ z czasem powstało wiele podspecjalizacji, np.:

  • stomatologia zachowawcza z endodoncją, tj. leczenie kanałowe
  • chirurgia stomatologiczna
  • chirurgia szczękowo-twarzowa
  • ortodoncja
  • periodontologia
  • protetyka
  • pedodoncja, tj. stomatologia dziecięca

Kiedy należy udać się na wizytę do stomatologa?

Jednoznacznie nikt nie określić, kiedy należy odbywać wizyty u stomatologa. Jednak im częściej i szybciej (w razie bólu lub innych wątpliwości), tym lepiej. Wizyty kontrolne u stomatologa powinny odbywać się nie rzadziej, niż raz w roku. Są one na tyle ważne, że w razie ewentualnych zmian, pozwolą one wykryć problem na początkowym stadium.

Leczenie stomatologiczne jest trudne, uciążliwe i nierzadko bolesne, tak więc nie należy stronić od rutynowych kontroli. Jednak często się zdarza, że konieczne są niezaplanowane wizyty. Najczęściej są one wynikiem silnego bólu zęba lub okolic. Jednak wątpliwe mogą być również stany zapalny w jamie ustnej, zaczerwienione, obrzęknięte dziąsła, nasilającą się nadwrażliwość na zimne lub gorące napoje oraz nieprzyjemny zapach z ust. Każdy z wymienionych objawów, może skutkować późniejszymi nieprzyjemnościami.

Badania stomatologiczne – co to takiego?

Podstawową czynnością, do jakiej dochodzi podczas wizyty, to dokładny wywiad z lekarzem. W pierwszej kolejności pacjenci są pytani o reakcje alergiczne na jakikolwiek preparat, który może być zastosowany podczas leczenia. Kolejnym etapem badań jest zbadanie naszego stanu uzębienia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Zdarza się, że do dokładnego zdiagnozowania problemu konieczne będzie wykonanie RTG pojedynczego zęba lub dostarczenie pantomogramu, dającego panoramiczny obraz wszystkich zębów pacjenta. W gorszych przypadkach może być konieczne wykonanie innych ważnych badań, np. tomografia komputerowa czy badania USG.

Jakie choroby leczy stomatolog?

Zakres wiedzy, jaką powinien posiadać każdy stomatolog, jest bardzo szeroki. Jednak istnieje szereg nowoczesnych zadań stomatologii, do których należą m.in.:

  • zapobieganie i leczenie próchnicy oraz chorób przyzębia
  • leczenie wad zgryzu
  • usuwanie ognisk zakażenia zębopochodnego
  • wczesne leczenie zapaleń miazgi zębowej

Warto również do tego dodać leczenie  nadwrażliwości zębów, urazowych uszkodzeń zębów czy wszelkich wad rozwojowych zębów. Podstawą do prowadzenia zdrowego i spokojnego trybu życia jest kontrolne leczenie pod każdym kątem. Wizyty u wszelkich specjalistów są niezwykle ważne, aby można było wykluczyć choroby bądź schorzenia.

Comments are closed.