Transplantacja Zdrowie Czym jest artroskopia kolana?

Czym jest artroskopia kolana?

artroskopia

Artroskopia, to zabieg medyczny wykonywany przez specjalistę lekarza-ortopedę. Nazwa ta wzięła się z języka greckiego i oznacza „zajrzeć do stawu”. Artroskopia kolana jest zabiegiem mało inwazyjnym, ortopeda wykonuje malutkie nacięcia. Przez te nacięcia wprowadzane są narzędzia chirurgiczne wraz z kamerą z własnym źródłem światła. Obraz wnętrza stawu pokazywany jest na wyświetlaczu monitora.

Z pomocą kamery połączonej z ekranem monitora artroskopia kolana trwa zdecydowanie krócej niż tradycyjna operacja, sam proces rehabilitacji został również skrócony do minimum. W czasie zabiegu lekarz dokładnie ogląda wnętrze stawu przez jedno z kilku małych nacięć, nie wykorzystuje do tego pełnego otwarcia stawu, tak jak ma to miejsce podczas tradycyjnej operacji.

Artroskopia kolana to nie jedyny taki zabieg, praktycznie każdy staw w ciele człowieka może zostać poddany tej nieinwazyjnej metodzie. Podczas delikatnych ruchów na ekranie widzimy i możemy badać, diagnozować i leczyć praktycznie wszystkie struktury stawu.

Diagnozowanie urazów i chorób stawu zawsze zaczyna się od zebrania wywiadu chorobowego. W skład takiego wywiadu, oprócz lekarskiego badania dochodzi jeszcze prześwietlenie RTG. Mogą być również zlecone badania rezonansem magnetycznym lub tomografią komputerową. Natomiast samo badanie artroskopowe jest najdokładniejszym badaniem stawu. W dzisiejszych czasach, przy postępującej jakości badań, artroskopia kolana jest zabiegiem wykonywanym bardzo często w celu naprawy stawów i przywróceniu ich funkcjonalności.

W czasie artroskopii można łatwo zdiagnozować, czy badany staw posiada stan zapalny błony maziowej. Stan zapalny stawu może prowadzić do problemów z prawidłową ruchem. W nieleczonych przypadkach doprowadzić to może do reumatoidalnego zapalenia stawów.

Artroskopia kolana może pomóc wykryć i wyleczyć również:

  • Przewlekłe i ostre uszkodzenia torebki stawowej,
  • Uszkodzenia mechaniczne łąkotki stawowej,
  • Ogólne zużycie chrząstki stawowej,
  • Zespół fałdu maziowego przyśrodkowego

Zdarza się niestety, że w niektórych przypadkach niezbędne okazuje się tradycyjne otwarcie stawu, na szczęście takie sytuacje stanowią obecnie niewielki odsetek.

W czasie artroskopii można wykonać nieliczne zabiegi lecznicze, między innymi:

  • Usunięcie lub naprawa fragmentów łękotki, które uległy uszkodzeniu,
  • Wycięcie zapalenia błony maziowej,
  • Rekonstrukcję uszkodzonych wiązań w stawie,
  • Płukanie i czyszczenie zainfekowanego stawu,
  • Uzupełnienie ubytków chrząstki stawowej,

Jak wykonywana jest artroskopia?

Artroskopia kolana zaczyna się od dokonania niewielkich, malutkiej wielkości – zbliżonej do dziurki od guzika otworów którymi wprowadzana jest kamera. W następnej kolejności dokonywane są dwa dodatkowe identycznej wielkości otwory służące do wprowadzenia narzędzi chirurgicznych. Wykorzystując te precyzyjne narzędzia chirurgiczne możemy dowolnie wycinać, zaszywać i regenerować uszkodzone tkanki wewnątrz stawu. Narzędzia wykorzystywane w artroskopii są coraz nowocześniejsze i coraz dokładniejsze.

Artroskopia w dzisiejszej medycynie to standard. Zdecydowaną większość urazów stawów, w tym łękotki i wiązadeł krzyżowych w kolanie da się wyleczyć tym mało inwazyjnym zabiegiem.

Jak przebiega rehabilitacja po artroskopii?

Po zakończonej sukcesem operacji nacięcia zabezpieczane są bandażami a później zwykłymi plastrami, pacjent zostaje przetransportowany do sali pooperacyjnej i jeszcze w ten sam dzień wypisany do domu. Z reguły nie ma potrzeby zażywania lekarstw typowo pozabiegowych, jak chociażby środki przeciwbólowe.

Każdy pacjent przed wypisaniem ze szpitala otrzymuje podstawowe instrukcje w zakresie pielęgnacji zaszytych nacięć, możliwości ruchowych w poszczególnych dniach i dostaje harmonogram rehabilitacji.

Po tego typu zabiegu kontrola odbywa się nie częściej niż raz w tygodniu.

Bandaż pooperacyjny może być zdjęty następnego dnia po operacji, a do osłony dla bezpieczeństwa stosowane są zwykłe jałowe plastry. W czasie pierwszej kontroli usuwane są szwy oraz omawiany jest szczegółowo program rehabilitacji. Rany zabliźniają się zwykle w przeciągu kilku dni.

Choć rany pooperacyjne są stosunkowo niewielkie to w zależności od zabiegu mogą się nieznacznie różnić wielkością, również opisane tu ramy czasowe odnośnie gojenia się ran i procesu rehabilitacji mogą się różnić w poszczególnych przypadkach. Zdarzają się przypadki, że pacjenci już 72 godziny po zabiegu wracają do szkoły czy pracy wykonując podstawowe czynność, z kolei zawodowi sportowcy powracają do treningów w przeciągu kilku tygodni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *