Transplantacja Zdrowie Finansowanie zakupu sprzętu medycznego dla placówki na raty

Finansowanie zakupu sprzętu medycznego dla placówki na raty

finansowanie sprzetu medycznego

Zakup nowego sprzętu medycznego to ogromne wyzwanie finansowe dla każdego ośrodka zdrowia. Ceny aparatury są wysokie, więc w większości przypadków placówki nie mogą sobie pozwolić na jej kupno za gotówkę. Istnieją różne formy finansowania: leasing, pożyczka oraz finansowanie ratalne. Z poniższego artykułu dowiesz się jak wygląda zakup sprzętu na raty, jakie są jego korzyści i dla jakich placówek medycznych jest to najbardziej korzystne rozwiązanie.

Czym się charakteryzuje finansowanie ratalne dla placówek medycznych?

Sprzęt medyczny na raty jest jedną z najczęściej wybieranych przez ośrodki zdrowia form finansowania drogiej aparatury medycznej. Niewiele się ona różni od zwykłego ratalnego zakupu konsumenckiego – zapłata odbywa się w kilkunastu częściach spłacanych w określonych terminach. Od rodzaju placówki medycznej oraz jej oczekiwań zależy dokładny przebieg finansowania ratalnego.

Dla jakich placówek sprawdzi się takie finansowanie?

Z finansowania ratalnego korzystają zarówno placówki publiczne, jak i prywatne. Najbardziej atrakcyjne okazuje się ono dla tych, które nie są płatnikami VAT – najczęściej są to publiczne ośrodki medyczne. Dzięki temu rozwiązaniu mogą one odliczyć podatek VAT od kosztów finansowania, przez co sprzęt będzie dużo tańszy na starcie. Dla placówek, które są podatnikami VAT, finansowanie ratalne jest również bardzo wygodne. Dodatkowo, korzystając z pośrednika finansowego, placówka może liczyć na pomoc w negocjowaniu wysokości rat, okresu ich spłat oraz rabat na sprzęt czy kredyt kupiecki.

Finansowanie ratalne dla prywatnej i publicznej placówki zdrowia

Prywatna placówka zdrowia zgłasza się do instytucji finansowej lub do producenta sprzętu medycznego w celu zakupu ratalnego. Wysokości rat, terminy spłaty oraz okres finansowania jest elastycznie dopasowywany do potrzeb i możliwości ośrodka. Często się zdarza, że producenci korzystają z usług partnera finansowego, który usprawnia i nadzoruje cały proces. W przypadku placówek publicznych ogłaszany jest przetarg na aparaturę razem z finansowaniem. Instytucja finansowa startuje jako główny wykonawca, a pośrednik finansowy (jeżeli dostawca sprzętu lub placówka korzysta z jego usług) jako podwykonawca.

Korzyści finansowania ratalnego

Jest wiele korzyści takiego rozwiązania, i to właśnie dlatego jest ono najczęściej wybierane przez placówki medyczne. Przede wszystkim koszty finansowania sprzętu medycznego są zawarte w cenie aparatury oraz nie ma konieczności wniesienia opłaty wstępnej. Oprocentowanie rat może być stałe lub zmienne, a ustalane jest w oparciu o WIBOR (Warsaw Interbank Offer Rate). W ramach finansowania ratalnego występuje proste postępowanie przetargowe, ponieważ placówka otrzymuje finansowanie oraz sprzęt za jednym razem. Warto również podkreślić, że w przypadku zakupu ratalnego, sprzęt medyczny po podpisaniu umowy od razu staje się własnością placówki.

Dzięki finansowaniu ratalnemu placówki medyczne w szybki i wygodny sposób mogą sfinansować nieplanowany w budżecie zakup w razie awarii sprzętu lub zwiększonego zapotrzebowania diagnostycznego.

Comments are closed.