Transplantacja Zdrowie Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy – co to takiego?

Hemoroidy co to takiego

Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, to jedna z najczęstszych i najbardziej wstydliwych chorób cywilizacyjnych! Według statystyk okresowo dotyka co drugiego Polaka.

Hemoroidy – co to takiego?

Guzki krwawnicze, czyli właśnie hemoroidy, są naturalnymi strukturami odbytu. Hemoroidy to naczynia żylne umiejscowione w odbytnicy i odbycie. Ma je każdy z nas. Te wypełnione krwią poduszeczki uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Prawidłowe guzki krwawnicze podczas defekacji są dociskane do ściany jelita i krew odpływa z nich do naczyń krwionośnych, dzięki czemu możliwe jest wypróżnienie. Jednak dopiero nieprawidłowo działające hemoroidy stanowią wstydliwy problem.

O chorobie hemoroidalnej (potocznie nazywanej hemoroidami lub żylakami odbytu) mówimy, kiedy guzki krwawnicze są znacznie powiększone. W owej chorobie hemoroidalnej krew z guzków krwawniczych nie odpływa prawidłowo. Powiększone hemoroidy są wypychane przez masy kałowe na zewnątrz odbytu. W taki sposób mogą ulec uszkodzeniu, co prowadzi do ich krwawienia.

więcej: https://wydziarana.pl/hemoroidy-objawy-leczenie-w-ciazy-zdjecia/

Objawy choroby hemoroidalnej

Jednym z pierwszych sygnałów rozwoju choroby jest świąd odbytu. Jest to objaw, który często jest bagatelizowany, przez co opóźnia się prawidłowe rozpoznanie choroby i przyczynia się do dalszego rozwoju tej dolegliwości. Nieprzyjemnemu swędzeniu może towarzyszyć uszkodzenie skóry i śluzówki, będące wynikiem drapania, a także sączenie się wydzieliny, która sprzyja powstawaniu stanów zapalnych odbytu.

Kolejnym objawem hemoroidów jest uczucie niepełnego wypróżnienia, a także niewielkie krwawienia z odbytu, widoczne m.in. na papierze toaletowym. Z dalszym rozwojem schorzenia może dojść do wypadania guzka. W najbardziej zaawansowanym stadium choroby, żylaki pozostają na zewnątrz odbytu i konieczne jest ich operacyjne usunięcie.

Hemoroidy – przyczyny

Przyczyny powstawania nie prawidołowo działających hemoroidów, nazywanych również żylakami odbytu, są rozległe i niezależne od wieku. Z pewnością sprzyja im siedzący, mało aktywny tryb życia. Na hemoroidy najczęściej zapadają pracownicy biurowi, zawodowi kierowcy oraz zapaleni gracze komputerowi. Zdarzają się również osobom jeżdżącym konno oraz kolarzom. Jednak to nie wszystko. Żylaki odbytu często idą w parze ze złą dietą. Niewystarczająca ilość błonnika i zbyt małe ilości płynów mogą prowadzić do zaparć. Przez co błona śluzowa odbytu zmuszona jest do nadmiernego rozciągania. Przypadki zachorowań na ową dolegliwość rozpoznaje się także u ciężarnych kobiet. Powodem jest płód, który może uciskać układ żylny, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi i powoduje zaburzenia w pracy jelit.

hemoroidy
hemoroidy

Jak zapobiegać powstawaniu hemoroidów?

Aby uniknąć hemoroidów należy przede wszystkim prowadzić aktywny tryb życia. Jeśli nasza praca jest typowo ”siedząca”, warto do życia wtrącić bieganie lub spacery, a w przerwach wstawać i się rozciągać. Warto też unikać częstych zaparć – trzeba zwracać uwagę na to, co się je. Przydatne jest także unikanie długotrwałego napinania brzucha podczas wizyty w toalecie. Kobiety powinny wystrzegać się seksu analnego, który może doprowadzić do takiej dolegliwości, a także uchroni też przed niepożądanymi chorobami płciowymi.

Leczenie hemoroidów

W początkowych stadiach rozwoju, choroba hemoroidalna leczona jest objawowo. Jeśli istnieją wskazania lekarz przepisuje antybiotyki czy glikokortykosteroidy. Dodatkowo może zalecić środki zmiękczające stolec, a także zwiększające szczelność naczyń żylnych.

Leczenie polega przede wszystkim ma na celu zmniejszenie swędzenia, dyskomfortu, bólu oraz złagodzić krwawienie. Niefarmakologicznymi metodami leczenia hemoroidów to kąpiele w letniej wodzie, nasiadówki w naparze z kory dębu, chłodne okłady.

Comments are closed.