Transplantacja Zdrowie Jakie wybrać łóżko dla osoby niepełnosprawnej?

Jakie wybrać łóżko dla osoby niepełnosprawnej?

lozko ortpedyczne

Osoby, które z powodu poważnej choroby lub urazu są zmuszone leżeć przez dłuższy czas w łóżku, potrzebują nie tylko stałej opieki, ale także odpowiedniego sprzętu, łóżka i wielu innych przedmiotów, które tę opiekę ułatwią. Dzięki temu pacjent może szybciej wyzdrowieć albo po prostu poczuć się bardziej komfortowo, bo opieka nad osobą niepełnosprawną potrafi być krępująca.

Nawet jeśli szanse na wyzdrowienie są niewielkie, co może mieć miejsce w ciężkich stanach patologicznych, głównym zadaniem opiekuna jest zapewnienie choremu jak najbardziej komfortowych warunków. W tym celu produkuje się łóżka dla osób niepełnosprawnych, które ułatwiają codzienną opiekę, zwłaszcza w domu.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla osoby niepełnosprawnej?

Wbrew pozorom, wybór łóżka dla osoby niepełnosprawnej nie jest łatwy. Powodem jest bogaty asortyment łóżek, które różnią się od siebie nie tylko ceną, ale także wieloma innymi elementami. Aby wybrać odpowiedni model wielofunkcyjnego łóżka dla osoby niepełnosprawnej, w pierwszej kolejności dobrze byłoby skonsultowanie się z lekarzem lub pielęgniarką, którzy podpowiedzą, w jakie elementy powinno być wyposażone łóżko, aby dopasować je do potrzeb pacjenta. Przy wyborze łóżka medycznego należy zwrócić uwagę na trzy najważniejsze kryteria, a mianowicie:

  • napęd, jaki został zamontowany w łóżku,
  • materiał, z którego łóżko zostało wykonane,
  • wyposażenie łóżka w dodatkowe funkcjonalności.

Zacznijmy więc od pierwszego kryterium. W zależności od zastosowanego rozwiązania w łóżku dzieli się je na mechaniczne, gdzie regulacja poszczególnych elementów odbywa się w taki sposób, że każdą sekcję, w tym m.in. pozycję, zmienia się ręcznie. Dużo prostsze w obsłudze, choć jednocześnie również dużo droższe, są łóżka medyczne z napędem elektrycznym. Dlaczego? Ponieważ wszystkie elementy są regulowane za pomocą pilota zdalnego sterowania. Dla osoby, która zajmuje się pacjentem niepełnosprawnym, jest to ogromne odciążenie fizyczne. Nie musi bowiem używać siły mięśni.

Kolejne kryterium to materiał, z którego wykonane są łóżka medyczne. W tym przypadku można wyróżnić takie tworzywa, jak drewno, metal oraz plastik. Drewno jest surowcem szlachetnym, solidnym i wytrzymałym. Doskonale sprawdza się jako stelaż łóżka dla osoby niepełnosprawnej. Z kolei metal słynie z tego, że jest odporny na korozję, ale przede wszystkim wytrzymuje duże obciążenia, dlatego sprawdzi się w łóżkach medycznych przeznaczonych dla osób z nadwagą. Ostatni materiał, jaki jest używany w produkcji łóżek medycznych to plastik. Wykorzystuje się go głównie do wytwarzania artykułów pomocniczych, funkcjonalnych przy łóżku. Czasami samo łóżko dla osoby niepełnosprawnej nie wystarcza. Pacjent, zwłaszcza ten, który zmaga się z niepełnosprawnością ruchową, potrzebuje dodatkowych urządzeń. Zalicza się do nich m.in.:

  • sztanga do podciągania, zwiększająca aktywność fizyczną,
  • otwory na urządzenia medyczne, np. uchwyt na worek na mocz,
  • specjalny materac do łóżka medycznego, np. przeciwodleżynowy,
  • wzmocnione kółka, dzięki którym łóżko można łatwo przemieszczać.

Nowoczesne wielofunkcyjne łóżka dla osób niepełnosprawnych, oprócz tego, że są funkcjonalne i ergonomiczne, mają często oryginalny design. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do każdego pomieszczenia, np. do pokoju dziecięcego.

Łóżko dla osoby niepełnosprawnej można zakupić w sklepie medycznym. Jeśli nie dysponuje się zbyt wysokim budżetem, istnieje opcja wypożyczenia łóżka albo kupna używanego od osoby, która już go nie potrzebuje. Zdarza się, i to dość często, że łóżka medyczne są produkowane na specjalne życzenie klienta, uwzględniając przy tym indywidualne potrzeby i oczekiwania osoby niepełnosprawnej. Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim osoby, które są zmuszone leżeć w łóżku miesiącami, a nawet latami. Specjalnie zaprojektowane łóżko medyczne, z różnymi funkcjonalnościami zagwarantuje maksymalny komfort i ułatwi opiekę nad chorym.

Comments are closed.