Transplantacja Zdrowie Lekomania czyli uzależnienie od leków

Lekomania czyli uzależnienie od leków

Lekomania czyli uzależnienie od leków

Lekomania to stan, w którym człowiek przyjmuje leki zbyt często i zazwyczaj w zbyt dużych dawkach. Lekomania jest zjawiskiem bardzo groźnym, ponieważ leki stosowane w nieodpowiednich dawkach (a często także zupełnie bez medycznych wskazań co do ich zażywania) mogą dawać groźne objawy uboczne. Co może sugerować, że nasz bliski cierpi na lekomanię?

Lekomania poważnym uzależnieniem?

Lekomania może być trudna do zidentyfikowania zarówno przez samego chorego, jak i jego bliskich. Osoba uzależniona od leków podobnie jak alkoholik czy narkoman może nie zdawać sobie sprawy ze swojego nałogu lub mu zaprzeczać. Często bliscy chorego są także przyzwyczajeni do ilości zażywanych przez niego środków farmaceutycznych, więc nie zauważają problemu. Niesie on jednak poważne dla zdrowia, a nawet życia konsekwencje, stąd im wcześniej wykryty, tym większe szanse na wyleczenie.

Uzależnienie od leków jest tak samo poważnym nałogiem, jak alkoholizm, czy narkomania – jest równie co one niebezpieczne i występuje w tak samo dużej ilości przypadków. Charakteryzuje się nieodpartą potrzebą, wręcz przymusem zażywania leku (bądź kilku), nabywaniem jego zapasu oraz występowaniem objawów abstynencyjnych, wynikających z nagłego zmniejszenia dawki lub zaprzestania stosowania danego środka.

Czym jest lekomania?

Tak, jak sama nazwa wskazuje, jest to uzależnienie od leków. Zazwyczaj mało kto zdaje sobie sprawę, jak łatwo popaść w to uzależnienie i jak niewiele do tego potrzeba. Istnieje wiele przypadków, w którym osoby zaczynają brać leki na konkretne schorzenie, np. ból pooperacyjny. Konkretne tabletki dają poczucie bezpieczeństwa, że biorąc je, nie będziemy odczuwać nieprzyjemnych dolegliwości. Z czasem jednak ból przestaje nam dokuczać, ale profilaktycznie przyjmujemy leki, żeby przypadkiem ten się nie pojawił. Jest to też w dużej mierze kwestia przyzwyczajenia. Biorąc konkretne leki nie zdajemy sobie sprawy, że właśnie wchodzimy na niebezpieczną drogę, prowadzącą do nałogu.

Lekomania uzależnienie od leków
Lekomania uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków jest groźne ze względu na wiele aspektów. Jako podstawowe zagrożenie należy podać to, że każdy lek posiada jakieś typowe dla siebie skutki uboczne. W przypadku zażywania leków niezgodnie ze wskazaniami (np. w znacznie zwiększonych od zalecanych dawkach) groźba wystąpienia działań niepożądanych stosowanych przez pacjenta farmaceutyków drastycznie wręcz wzrasta.

Sygnały świadczące o uzależnieniu od leków

  • zwiększona tolerancja na leki – używanie coraz większych dawek by osiągną ten sam efekt
  • przekraczanie dawek zaleconych
  • natrętne myślenie o lekach i niepokój, że może ich zabraknąć
  • ukrywanie się z zażywaniem i oszukiwanie, co do ilości
  • negatywne zdrowotne konsekwencje zażywania, takie jak np. stany odurzenia, przeciągająca się senność (i ewentualna drażliwość), śpiączki, pobyty w szpitalach z powodu przedawkowań
  • myśli i próby samobójcze
  • izolowanie się od ludzi i samotność – powiększające się wraz z lekomanią
  • nieumiejętność innego radzenia sobie z nastrojem, sytuacjami społecznymi, niż za sprawą leków
  • nasilający się lęk i bezsenność
  • stany drżenia, bólu, niepokoju aż do stanu paniki w przypadku odstawiania leku
  • halucynacje, napady padaczkowe

Jak leczyć lekomanię?

Terapię zawsze należy rozpocząć od zdiagnozowania problemu. Chory sam przed sobą musi przyznać się do uzależnienia lekowego i poszukać motywacji do zmiany. Sposób terapii, jak również jej trudność i intensywność zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nałogu. Dlatego niezwykle ważne jest to, aby jak najszybciej uświadomić sobie problem i zgłosić się do specjalisty. Najczęściej leczenie polega w pierwszej kolejności na odzwyczajeniu organizmu od danej substancji. Jest to trudne, bowiem wymaga przezwyciężenia reakcji odstawiennych. Które mogą być podobne, jak w przypadku alkoholizmu czy innych uzależnień. W większości przypadków stosuje się także psychoterapię, która z jednej strony pozwala poznać motywy i podłoże psychiczne zniewolenia przez nałóg. Z drugiej strony rozmowa ze specjalistą może wpłynąć na to, aby w przyszłości nie wrócić do uzależnienia.

Lekomania – podłoże psychiczne

Leczenie lekomanii! Pomocy należy poszukiwać u psychiatrów oraz w ośrodkach zajmujących się leczeniem uzależnieniem. Specjaliści będą w stanie udzielić fachowych porad co do tego, jak postępować z bliskim cierpiącym na lekomanię, a co najważniejsze – dzięki skorzystaniu z ich pomocy będzie możliwe przyniesienie pomocy bliskiemu. Leczenie lekomanii może nie być łatwe i zajmować to może czasami nawet bardzo długi czas, jednakże uzależnienie od leków po prostu można wyleczyć.

Comments are closed.