Transplantacja Zdrowie Metody manualne zwalczania bóli

Metody manualne zwalczania bóli

masaz leczniczy

Dolegliwości bólowe a także różne schorzenia z wiekiem stają się coraz bardziej dokuczliwe. Niezależnie od tego jaki rodzaj bólu nam doskwiera, albo z jakimi schorzeniami się zmagamy, coraz częściej z pomocą przychodzi nam masaż, akupunktura, rehabilitacja, czy osteopatia. Gdzie szukać takiej pomocy, i kto może z niej skorzystać?

Czym jest osteopatia?

Osteopatia, potocznie określana terapią manualną, polega na diagnozowaniu i leczeniu rękami. Osteopatia często wzbudza skrajne emocje, wiele osób pomimo iż nie do końca wie o co w tym wszystkim chodzi, wyraża negatywne nastawienie. Warto jednak podkreślić, że jest to po prostu jedna z metod fizjoterapii. Terapia manualna, która wykonywana jest u osteopaty, zalecana jest gdy:

  • Mamy wady postawy
  • Dokuczają nam migreny czy zawroty głowy
  • Cierpimy na stany lękowe lub depresje
  • Zmagamy się z dyskopatią, rwą
  • Dają nam się we znaki dolegliwości ze strony układu krążenia, pokarmowego, czy oddechowego
  • Zmagamy się z chorobami ginekologicznymi, urologicznymi
  • Często dokuczają nam obrzęki limfatyczne
  • Mamy słabą odporność

Warto podkreślić, iż osteopata posiada wiedzę z zakresu anatomii a także fizjologii człowieka. Nie jest mu obca również biomechanika naszego układu kostnego a także mięśniowego. Jednak warto również w walce z bólami i schorzeniami podkreślić znaczenie:

  • Akupunktury
  • Chiropraktyki
  • Rehabilitacji
  • Masaży

Czym jest akupunktura?

Akupunktura, znana od dawna metoda leczenia różnych schorzeń. Polega ona na nakłuwaniu ciała specjalnymi igłami. Główną cechą charakterystyczną tej metody, jest powiązanie narządów z konkretnym obszarem ciała. Najprościej tłumacząc, wybrany obszar ciała, odpowiada za dany ból lub dolegliwość.  Akupunktura wskazana jest do zastosowania podczas infekcji, urazów mechanicznych, czy nadmiernego stresu. Natomiast nie sprawdza się w terapii nowotworowej, nadciśnienia tętniczego, AIDS,  czy problemów z układem immunologicznym.

Czym jest chiropraktyka?

W ostatnim czasie, bardzo popularna stała się chiropraktyka. Polega ona na terapii manualnej, która rewelacyjnie wpływa na bóle kręgosłupa, zapobiega wystąpieniu problemów ruchowych. Metoda ta skupia się głównie na obszarze kręgosłupa, i jej zadaniem jest zlokalizowanie miejsc dotkniętych zmianami chorobowymi.  Napięcie mięśni, odruchy ciała,  czy ułożenie kręgosłupa w wybranych pozycji to główne aspekty chiropraktyki. Chiropraktycy nazywani są również kręgarzami.

Czym jest rehabilitacja?

Rehabilitacja, jest jedną z najbardziej znanych metod, po którą sięgamy w przypadku urazów, wypadków czy dolegliwości bólowych. Nie bez powodu jest ona określana jako działanie kompleksowe. Zalecana jest głównie w celu doprowadzenia osoby do sprawności fizycznej, społecznej oraz psychicznej. Decydują się na nią osoby, zmagające się z trudnościami w życiu codziennym. Rehabilitacja wykorzystuje również technologię komputerową.

Czym jest masaż?

Klasyczny, sportowy, leczniczy, ajurwedyjski, wybór jest spory. Masaż jest terapią, która wykorzystuje bodźce mechaniczne, może być wykonywany manualnie,  a także poprzez zastosowanie specjalistycznych aparatur. Jest to jedna z najpopularniejszych terapii, stosowana jako forma relaksu, a także jako forma lecznicza. Zalecany szczególnie podczas schorzeń z zakresu ortopedii, pediatrii, neurologii, czy chorób wewnętrznych.  Najczęściej jednak decydujemy się na masaż relaksacyjny, który pozwala nam w pełni rozluźnić napięte mięśnie, przywraca prawidłowe krążenie.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Dolegliwości z jakimi musimy się mierzyć każdego dnia, potrafią utrudniać codzienne funkcjonowanie. Niezależnie od tego czy wybierzemy kręgarza, fizjoterapeutę, rehabilitacje czy masaż, najważniejszą kwestią jest wybranie dobrego specjalisty. Zanim wybierzesz się do danego gabinetu, przeczytaj opinię, zapytaj o polecenia wśród znajomych i rodziny.  Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, zwróć więc uwagę na doświadczenie specjalisty, jego indywidualne podejście do pacjenta, a także zapytaj o wszystkie dobre rozwiązania dla Twojej przypadłości. Pamiętaj także, że dobry specjalista posiłkuje się również na dokumentacji medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *