Transplantacja Zdrowie Metronidazol – Jak działa i kiedy się stosuje?

Metronidazol – Jak działa i kiedy się stosuje?

metranidazol

Praktycznie każdy ma codziennie styczność z rozmaitymi drobnoustrojami. Niektóre z nich są neutralne, całkowicie nieszkodliwe. Nie brakuje też chorobotwórczych patogenów, które po wniknięciu do organizmu potrafią przyczynić się do rozwoju rozmaitych schorzeń. Obecnie medycyna dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi, dzięki czemu możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy i dobranie skutecznej metody leczenia. Nadal trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze udaje się wyleczyć pacjenta, a nierzadko leczenie staje się czasochłonne i wyczerpujące. Każdy lek może wywoływać szereg działań niepożądanych, to samo dotyczy Metronidazolu, czyli preparatu o działaniu antybakteryjnym.

Co warto wiedzieć o Metronidazolu?

Metronidazol jest lekiem o działaniu przeciwdrobnoustrojowym, jego wysoką skuteczność działania obserwuje się przy zakażeniach wywołanych bakteriami beztlenowymi. Metronidazol po wniknięciu do komórek patogenów przyczynia się do niszczenia ich DNA, co skutkuje oczywiście ich unicestwieniem. Na substancję aktywną są wrażliwe zarówno bakterie, jak i pierwotniaki. Nie dotyczy to jednak bakterii tlenowych, które w kontakcie z Metronidazolem nie giną. Preparat ten odznacza się wysoką wchłanialnością, jest w stanie przenikać w głąb tkanek i narządów. Płyny ustrojowe również nie stanowią żadnej bariery. Łatwo się domyślić, że stosowanie Metronidazolu przez kobietę karmiącą przyczynia się do tego, że do pokarmu dziecka przeniknie lek.

Środek ten ma szerokie zastosowanie, jest wiele wskazań do jego przepisania: zapalenie pochwy, zakażenia i stany chorobowe o nieznanej etiologii, ameboza, zapalenie otrzewnej, sepsa, rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego, ropień wątroby/mózgu/płuc, choroby skórne, operacje ginekologiczne, lamblioza, pełzakowica, rzęsistkowica układu moczowo-płciowego, Eradykacja Helicobacter pylori, ostre zakażenia okołozębowe, owrzodzenia kończyn dolnych i odleżyny itd. Wielu lekarzy traktuje metronidazol jako antybiotyk, to syntetyczny lek o działaniu przeciwdrobnoustrojowym. Występuje w wielu formach, może mieć postać maści, żelu, kremu, globulek, czopków, tabletek.

Czy przyjmowanie Metronidazolu może wiązać się z wystąpieniem negatywnych skutków ubocznych?

Metronidazol jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, który rzadko wywołuje niepożądane działania. Trzeba być jednak świadomym tego, że mogą się one pojawić. Każdy organizm reaguje inaczej na poszczególne substancje aktywne zawarte w farmaceutykach. U niektórych osób dochodzi do wystąpienia zaburzeń hematologicznych lub neurologicznych. Mogą pojawić się omdlenia, zawroty głowy, problemy z koordynacją, zaburzenia widzenia. Zdarzają się także przypadki reakcji anafilaktycznych, co jest już bardzo poważnym skutkiem ubocznym, zagrażającym zdrowiu i nawet życiu pacjenta. Do takiej skrajnej reakcji organizmu dochodzi przede wszystkim u osób, które są uczulone na składnik zawarty w leku. Preparat nie może być stosowany przy nadwrażliwości na którąkolwiek substancję znajdującą się w składzie, to samo dotyczy pochodnych nitroimidazolu.

Źródło: E-recepta Online Medyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *