Transplantacja Zdrowie Na czym polega terapia w komorze hiperbarycznej

Na czym polega terapia w komorze hiperbarycznej

terapia w komorze hiperbarycznej

Poddawanie chorych zabiegom w komorze hiperbarycznej staje się coraz popularniejsze. Może ono pomóc w wielu wypadkach, np. w czasie procesu gojenia ran lub po zatruciu tlenkiem węgla. Warto zatem dowiedzieć się, na czym polega ten zabieg, jak przebiega i w jakim celu się go stosuje. Wszystkie odpowiedzi na poniższe pytania można znaleźć poniżej.

Czym jest tlenoterapia?

Tlenoterapia hiperbaryczna jest to zabieg przeprowadzany w komorze hiperbarycznej. Chory w niej umieszczony zostaje poddany działaniu mieszanek gazowych. Jest to metoda nieinwazyjna. Mieszaniny gazów, jakim poddawany jest pacjent, mają wysokie stężenie tlenu i wyższe ciśnienie. Komora hiperbaryczna jest to rozwiązanie pacjentów, które ma na celu poprawę naturalnych zdolności do regeneracji i gojenia ran. Terapia tlenem może mieć naprawdę szerokie zastosowanie, jednak jej przeprowadzenie bez wątpienia powinno być skonsultowane z lekarzem i wykonane zgodnie z jego zaleceniami.

Jak przebiega terapia tlenem?

Korzystanie z komory hiperbarycznej rozpoczyna się od wejścia pacjenta do komory i jej szczelnego zamknięcia. Następnie stopniowo podnosi się ciśnienie, aż osiągnie ono pożądany poziom. Wtedy ciśnienie pozostaje utrzymane na stałym poziomie. W podobny sposób jest ono obniżane już na końcu terapii. Pierwszą fazą tlenoterapii jest sprężenie wiążące się z wypełnieniem komory gazem i podniesieniem ciśnienia do ok. 2,5 razy wyższej wartości niż ciśnienie atmosferyczne. To wstęp do kolejnej fazy, którą jest oddychaniem tlenem o wartości 100%. Ta faza trawa ok. kilkudziesięciu minut — pacjent spędza w tej fazie zazwyczaj godzinę. Trzecią i ostatnią fazą jest dekompresja, czyli powolny stopniowy powrót ciśnienia do wartości ciśnienia atmosferycznego. Całkowita długość zabiegu jest zależna od zaleceń lekarza i zwykle trwa od 45 do 90 minut.

Komu komora hiperbaryczna przyniesie korzyści?

Tlenoterapia to uniwersalny sposób leczenia różnych dolegliwości. Zdarza się, że do komory hiperbarycznej kierowani są pacjenci z zagrożeniem życia, aby szybko poprawić funkcjonowanie organizmu i przyśpieszyć leczenie. Bardzo często tlenoterapia wykorzystywana jest także jako sposób leczenia chorych zatrutych tlenkiem węgla. To dobre rozwiązanie także dla osób z oparzeniami termicznymi, nagłą głuchotą i niedotlenieniem tkanek. Prawidłowo stosowana tlenoterapia, prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza jest sposobem na wiele schorzeń. W razie potrzeby z terapii tlenowej można skorzystać w NZOZ Vitalea Może okazać się ona bardziej skuteczna niż inne, inwazyjne metody leczenia.

Comments are closed.