Transplantacja Zdrowie Niebezpieczne ukąszenia kleszczy – co warto o nich wiedzieć

Niebezpieczne ukąszenia kleszczy – co warto o nich wiedzieć

ukaszenie kleszcza

Kleszcze znajdują swoich żywicieli bez użycia zmysłu wzroku, ponieważ go nie posiadają, radzą sobie, wykrywając zapachy ciała lub wyczuwając ciepłotę ciała, wilgoć i wibracje, a także wyczuwając wydychany dwutlenek węgla. Ponadto kleszcze wybierają miejsce oczekiwania, identyfikując często używane ścieżki. Następnie czekają na żywiciela, odpoczywając na czubkach traw i krzewów, spadanie z drzewa jest mitem. Kleszcze nie potrafią latać ani skakać. Kiedy gospodarz ociera się o miejsce, w którym czeka kleszcz, szybko wdrapuje się na pokład. Niektóre kleszcze przyczepią się szybko, a inne będą wędrować po naszym ciele, szukając miejsc takich jak ucho, brzuch, pachwiny, włosy, wszelakie zgięcia lub inne obszary, w których skóra jest najcieńsza.

Jak kleszcze rozprzestrzeniają chorobę

Kleszcze przenoszą patogeny, wywołujące choroby poprzez proces żerowania w ciele. W zależności od gatunku kleszcza i jego etapu życia przygotowanie do żerowania może zająć od 10 minut do 2 godzin. Pierwsze 24 godziny żerowania kleszcza okazują się kluczowe w tym procesie. Kiedy kleszcz znajdzie miejsce żerowania, chwyta skórę i wbija się w powierzchnię, rozpoczynając karmienie. Rurka do karmienia może mieć zadziory, które pomagają utrzymać kleszcza w naszym ciele. Kleszcze mogą również wydzielać niewielkie ilości śliny o właściwościach znieczulających, tak żebyśmy nie mogli poczuć, że kleszcz się do nas przyczepił, a także przedostać się do skóry żywiciela podczas procesu karmienia. Jeśli kleszcz zawiera patogen, organizm może w ten sposób zostać przeniesiony na żywiciela. Po karmieniu większość kleszczy odpadnie i przygotuje się do następnego etapu życia.

Gdzie możemy znaleźć kleszcze?

Kleszcze najczęściej występują na terenach łąk, wysokich traw, zaroślach, lasach liściastych i terenach zielonych, ale niekiedy spotkamy je również w terenach do użytku miejskiego takich jak parki, czy inne obiekty zielone.

Co należy zrobić jeśli zostaliśmy żywicielami kleszcza?

Gdy zauważymy kleszcza na ciele, musimy niezwłocznie reagować i obejrzeć dokładnie resztę ciała. Zwracamy uwagę czy w miejscu ukąszenia nie pojawia sie rumień, jeśli tak musimy niezwłocznie udać się do lekarza. Istnieją dwie opcję usuwania kleszcza: w domu lub na pogotowiu ratunkowym, gdzie otrzymamy niezbędną pomoc. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się usunąć kleszcza w domu, musimy zacząć od przygotowania sobie czegoś do odkażenia oraz przyrządu do usuwania kleszczy. Wyciągamy kleszcza za głowę jak najbliżej naszej skóry, aby w żaden sposób nie dotykać tułowia. Ciągniemy najlepiej bez obkręcania prostopadle do skóry, pamiętajmy, aby po wyciągnięciu odpowiednio umyć i zdezynfekować zakażone miejsce oraz obejrzeć czy przypadkiem coś tam nie zostało. Ranę należy obserwować parę tygodni i, jeśli coś będzie nas niepokoiło, musimy udać się na konsultację lekarską. Po usunięciu kleszcza można wysłać kleszcza na badanie genetyczne w celu wykluczenia możliwości zakażenia. Badanie takie jest przeprowadzane przez laboratorium Blumed.

Sezon na kleszcze, kiedy musimy zachować szczególną ostrożność?

Szczyt sezonu dla kleszczy poczwarkowych przypada na maj i czerwiec, jednakże dla dorosłych jest nią jesień i wczesna wiosna. Przy ciepłych zimach należy jednak zachować ostrożność przez cały rok, ponieważ wtedy możemy je spotkać w każdej chwili.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Do najczęściej spotykanych chorób należą:

  • borelioza,
  • gorączka Q,
  • tularemia,
  • bartoneloza,
  • babeszjoza,
  • erlichioza, kleszczowe zapalenie mózgu,
  • riketsjozy z grupy gorączek plamistych.

Zapobieganie przed ukąszeniem kleszcza

Aby zapobiec przed ukłuciem kleszcza musimy unikać terenów, w których żerują, szczególnie w sezonie. Gdy jednak nie jest to możliwe, musimy nosić odpowiednie jasne ubranie, które prawidłowo zasłoni naszą skórę i ułatwi obserwację naszego ciała, mogą to być długie śliskie spodnie oraz kurtka z długim rękawem, wysokie, zabudowane buty z długimi skarpetami oraz nakrycie głowy. Skóra musi być szczelnie osłonięta. Musimy pamiętać również o odpowiednich sprejach odstraszających kleszcze, które znajdziemy w aptece lub sklepach leśniczych. Jednocześnie po powrocie do domu z miejsc zagrożonych, należy dokładnie przejrzeć swoje ciało wraz ze skórą głowy.

Comments are closed.