Ze względu na swoją niezwykle zróżnicowaną budowę nowotwory głowy i szyi to złożone twory, których nie sposób jednoznacznie określić. Jak nietrudno się domyślić największe problemy w kwestii diagnostyki i terapii leczniczej sprawiają nowotwory złośliwe, które powstają z wyściełającej górne drogi układu oddechowego i pokarmowego tkanki nabłonkowej prowadząc do raka krtani, gardła, jamy ustnej, zatok przynosowych, jamy nosowej i gruczołów ślinowych. Spis treści: Guzy mózguNowotwory głowy – objawyRezonans magnetyczny Guzy mózgu W naszym kraju nowotwór głowy i szyi stanowi niespełna 13% wszystkich nowotworów. Zazwyczaj tego typu złośliwe zmiany lokalizowane są miejscowo, jednakże istnieją przypadki, w których dochodzi do przerzutów np. do węzłów chłonnych szyi. Na prawdopodobieństwo wystąpienia zmian o tym charakterze bardziej, bo aż prawie trzykrotnie narażeni są mężczyźni w wieku 50-60 lat. Język, jama ustna, gardło i krtań to miejsca, których najczęściej są one lokalizowane. Jeśli zaś chodzi o czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo powstania nowotworów głowy i szyi to w największym stopniu (powodują aż 75% nowotworów głowy i szyi) przyczynia się do tego spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Poza tym także zła higiena jamy ustnej, zakażenie wirusem HPV lub Epstein-Barr, kontakt ze szkodliwymi substancjami a także nieodpowiednia proteza zębowa powodująca otarcia i uszkodzenia mechaniczne błony śluzowej mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się złośliwych zmian. Nowotwory głowy – objawy Nowotwór zatok, nowotwór szyi, rak jamy ustnej – każdy przypadek jest inny, generujący inne symptomy. W dużym stopniu rodzaje objawów sugerujących obecność nowotworów głowy zdeterminowane są ich lokalizacją. Poza podstawowymi objawami jak chrypka i ból przy przełykaniu, niepokojące jest też krwawienie z nosa, występujący niedosłuch jednostronny, uczucie zatkanego ucha, zaburzenia mowy a także wyczuwalny guz szyi. Jak w każdym w przypadku nie można z góry zakładać, że występujący objaw oznacza złośliwą zmianę, jednakże należy być czujnym i zgłosić się do lekarza laryngologa onkologa po rozszerzoną diagnostykę. Zdiagnozowanie nowotworów głowy i szyi w ich początkowym stadium pozwala na ich całkowite wyleczenie. Rezonans magnetyczny Nowotwór głowy diagnozowany jest za pomocą specjalistycznego sprzętu. Podstawowym narzędziem wykrywającym obecność nowotworów głowy i szyi jest rezonans magnetyczny, który w sposób bezinwazyjny skutecznie lokalizuje miejsca ich powstania. W przypadku gdy potwierdzą się nasze obawy wówczas leczenie powinniśmy oprzeć o radio i chemioterapię oraz chirurgię.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …