Choroba mało znana, a jednak bardzo doskwierająca. Osteopenia, czyli choroba kości, która może prowadzić do osteoporozy. Czym się różni osteopenia od osteoporozy? Jak rozpoznać objawy? I czy osteopenie da się leczyć? Spis treści: Osteopenia – co to za choroba?Jakie są przyczyny osteopenii?Diagnoza, leczenie oraz objawy Osteopenia – co to za choroba? Osteopenia jest choroba kości, która cechuje się zmniejszeniem gęstości mineralnej kości. Jednak w tej chorobie, zachowana jest zdolność do mineralizacji, czyli prawidłowego odkładania fosforanów wapnia. Choroba obniża zawartość kostna o ok 2%. Nieleczona osteopenia, lub zdiagnozowana zbyt późno, może prowadzić do osteoporozy. Najczęściej choroba ta dotyka kobiet po menopauzie, a także kobiety które są ściśle związane ze sportem. Jakie są przyczyny osteopenii? Hipoestrogenizm jest najczęstszą przyczyną osteopenii u kobiet. Polega on na niedoborze estrogenów, które podczas zachowania prawidłowej gospodarki hormonalnej, maja korzystny wpływ na metabolizm kostny. W wyniki zmniejszonego wydzielania owego hormonu, następuje proces osteolizy, czyli niszczenia kości. Osteopenia, która występuje u kobiet uprawiających sport, jest wynikiem restrykcyjnych diet (syndrom atletki). Te z kolei prowadzą do spadku masy ciała, a to wiąże się ze spadkiem estrogenu, o którym już pisano wyżej. Dodatkowo restrykcyjna dieta, prowadzi do zaburzeń miesiączkowania, i zmniejszenia mineralnej gęstości kości. Osoby bardzo szczupłe, które nie stosują diet, również u nich istnieje ryzyko tej choroby. Osteopenia Czynniki mające wpływ na zmniejszenie gęstości kości to: Nieodpowiednia dieta Siedzący tryb życia Alkohol Palenie tytoniu Stosowanie leków np.: glikokortykosteroidów Celiakia Diagnoza, leczenie oraz objawy Najczęściej osteopenia przebiega bezobjawowo w fazie początkowej. Jednak, charakterystycznym objawem jest ból kości. Choroba, najczęściej jest diagnozowana przypadkowo, na przykład podczas urazu. Aby zdiagnozować tą chorobę, należy zbadać poziom T-Score (mineralna gęstość kości). Badanie gęstości kości nazywamy densytometrią. Leczenie uzależnione jest od wyniku badania, a normy są następujące: Powyżej 1 – taki wynik otrzymujemy kiedy jesteśmy zdrowi Poniżej -1 – potwierdza diagnozę osteopenii Poniżej -2,5 – taki wynik świadczy o osteoporozie Osteopenia, leczona jest za pomocą odpowiedniej diety, która musi być bogata w wapń oraz witaminę D. Dlatego, wskazane jest spożywanie dużej ilości produktów mlecznych, otrębów, pestek dyni, szpinaku. W ostrych dolegliwościach bólowych, można zastosować farmakologię. Wcześnie zdiagnozowana osteopenia, pozwala uniknąć rozwoju choroby, która może prowadzić do osteoporozy. Niewskazane jest spożywanie kawy, która wypłukuje z organizmu cenne składniki, a szczególnie wapń. Zdrowa zbilansowana dieta, spacery, czy delikatne ćwiczenia, jazda na rowerze pomogą uchronić kości przed urazem.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …