Transplantacja Transplantacja Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu

Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu

przeszczep rogówki zabieg

Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg  przeszczepu rogówki jest wykonywany przez okulistów, lekarzy specjalizujących się w oczach i często jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Przeszczep rogówki wykonuje się, gdy leki, chirurgia zachowawcza stożka rogówki i sieciowanie nie są już w stanie wyleczyć rogówki .

Przeszczep rogówki

Przeszczep rogówki, to zabieg chirurgiczny, w którym uszkodzoną lub chorą rogówkę zastępuje się oddaną tkanką rogową (przeszczepem). Po wymianie całej rogówki nazywa się to keratoplastyką penetrującą, a po wymianie tylko części rogówki nazywa się to keratoplastyką blaszkowatą . Keratoplastyka oznacza po prostu operację rogówki. Przeszczep jest pobierany od niedawno zmarłej osoby bez znanych chorób lub innych czynników, które mogą wpływać na szansę przeżycia oddanej tkanki lub na zdrowie biorcy.

Medyczne wskazania do przeszczepu rogówki

Jak wiadomo do każdego zabiegu są jakieś wskazania. Tak jest również w tym przypadku. Oto kilka wskazań do przeszczepu rogówki:

  • optyczne: Aby poprawić ostrość widzenia, zastępując nieprzezroczystą lub zniekształconą tkankę gospodarza czystą, zdrową tkanką dawcy. Najczęstszym wskazaniem w tej kategorii jest pseudofakiczna pęcherzowa keratopatia, a następnie stożek rogówki , zwyrodnienie rogówki, keratoglobus i dystrofia , a także bliznowacenie z powodu zapalenia rogówki i urazu
  • tektoniczne / rekonstrukcyjna: W celu zachowania anatomii i integralności rogówki u pacjentów z przerzedzeniem zrębu i descemetoceles , lub w celu odtworzenia anatomii oka, np. Po perforacji rogówki
  • lecznicze: Aby usunąć stan zapalny tkanki rogówki która nie reaguje na leczenie antybiotykami lub lekami przeciwwirusowymi
  • kosmetyczne: Aby poprawić wygląd pacjentów z bliznami rogówki, które nadały rogówce białawy lub nieprzejrzysty odcień

Ryzyko czyli jakie powikłania po przeszczepie?

Ryzyko jest podobne do innych procedur wewnątrz-gałkowych, ale dodatkowo obejmuje odrzucenie przeszczepu (przez całe życie), oderwanie lub przemieszczenie przeszczepów blaszkowatych i pierwotną niewydolność przeszczepu.

Istnieje również ryzyko infekcji . Ponieważ rogówka nie ma naczyń krwionośnych (pobiera składniki odżywcze z cieczy wodnistej ), leczy się znacznie wolniej niż cięcie na skórze. Podczas gojenia się rany możliwe jest zakażenie różnymi mikroorganizmami . Ryzyko to minimalizuje profilaktyka antybiotykowa (stosowanie kropli do oczu antybiotykowych, nawet jeśli nie ma infekcji).

Istnieje ryzyko odrzucenia rogówki, które występuje w około 20% przypadków. Leczenie może być medyczne lub chirurgiczne, w zależności od indywidualnego przypadku.

rogówka oka
rogówka oka

Przebieg zabiegu

Badanie przedoperacyjne

W większości przypadków osoba spotka się ze swoim okulistą na badanie we wcześniej ustalonym terminie, który poprzedza operację. Podczas badania okulista zbada oko i zdiagnozuje jego stan. Następnie omówi z pacjentem wyniki badań oraz stan oka, w tym różne dostępne opcje leczenia. Lekarz omówi także ryzyko i zalety różnych opcji. Jeśli pacjent zdecyduje się na operację, lekarz poprosi go o podpisanie formularza świadomej zgody . Lekarz może również wykonać badanie fizykalne i zlecić badania laboratoryjne, takie jak badanie krwi, zdjęcia rentgenowskie lub EKG .

Zostanie również ustalona data i godzina operacji, a pacjent zostanie poinformowany o miejscu operacji.

Zabieg

W dniu operacji pacjent przybywa do szpitala lub kliniki chirurgicznej, gdzie zostanie wykonana operacja. Pacjent przechodzi krótkie badanie fizykalne wykonane przez zespół chirurgiczny i zostaje zabrany na salę operacyjną . Na sali operacyjnej pacjent kładzie się na stole operacyjnym i jest poddawany znieczuleniu ogólnemu lub znieczuleniu miejscowemu  a także dostanie środki uspokajające.

Po podaniu znieczulenia zespół chirurgiczny przygotowuje oko do operacji i zasłania twarz wokół oka. Wziernik powieki jest umieszczony tak, aby powieki były otwarte, a na oko nakłada się specjalny preparat, aby zapobiec wysuszeniu.

Wymiana całej rogówki

Trefina (okrągłe urządzenie tnące), które usuwa okrągły krążek rogówki, jest używana przez chirurga do cięcia rogówki dawcy. Następnie stosuje się drugą trefinę do usunięcia podobnej wielkości części rogówki pacjenta. Tkankę dawcy zszywa się następnie szwami.

Po operacji podane są krople do oczu z antybiotykiem, a oko jest zalepione opatrunkiem,. Pacjent jest zabierany do sali pooperacyjnej, gdy znieczulenie ustępuje, zwykle pacjent wraca do domu i następnego dnia udaje się do lekarza.

Pielęgnacja po przeszczepie

Szwy chirurgiczne mogą, ale nie muszą, być usuwane. Zależy to od tego, jak szybko oko wraca do zdrowia oraz jakiego rodzaju szwów użyto.

  1. Kiedy wracasz do zdrowia po operacji, musisz zająć się okiem:
  2. Używaj kropli do oczu dokładnie zgodnie z zaleceniami okulisty.
  3. Nie naciskać ani nie pocierać oka.
  4. W razie potrzeby lek przeciwbólowy. Zapytaj swojego lekarza, które możesz wziąć.
  5. Noś okulary lub osłonę oczu, aby chronić oczy.
  6. Porozmawiaj ze swoim okulistą o tym, kiedy możesz wrócić do normalnej codziennej rutyny.

Prognozy po przeszczepie rogówki

Prognozy dotyczące przywrócenia wzroku i utrzymania zdrowia oka za pomocą przeszczepów rogówki są ogólnie bardzo dobre. Rodzaj przeszczepu, stan chorobowy wymagający zabiegu, zdrowie innych części oka biorcy, a nawet zdrowie tkanki dawcy, mogą dać bardziej lub mniej korzystne rokowanie.

Większość przeszczepów rogówki powoduje znaczną poprawę funkcji wzroku przez wiele lat lub całe życie. W przypadku odrzucenia lub niepowodzenia przeszczepu operację można ogólnie powtórzyć.

Znaki ostrzegawcze twojego ciała próbującego odrzucić przeszczep rogówki obejmują:

  • ból oka
  • bycie szczególnie wrażliwym na światło
  • zaczerwienienie oka
  • mętne lub zamglone widzenie

Należy natychmiast powiadomić okulistę, jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów. Lekarz może być w stanie powstrzymać odrzucenie za pomocą dobrania odpowiedniego leczenia.

Czasami przeszczep rogówki może powodować inne problemy z oczami, takie jak:

  • infekcja
  • krwawienie
  • odłączona siatkówka (gdzie tkanka wyściełająca tył oka odsuwa się od oka)
  • jaskra (poprzez zwiększone ciśnienie w oku)

Nawet gdy przeszczepy rogówki działają tak, jak powinny, inne problemy z oczami mogą ograniczyć jakość widzenia. Na przykład nowa rogówka może nie być regularnie zakrzywiona (zwana astygmatyzmem) . Lub możesz mieć chorobę oka, taką jak zwyrodnienie plamki żółtej , jaskra lub retinopatia cukrzycowa .

Niektóre osoby mogą potrzebować więcej niż jednego przeszczepu rogówki. Pierwszy przeszczep może zostać odrzucony lub mogą wystąpić inne problemy. Jednak powtórny przeszczep ma wyższy wskaźnik odrzucenia niż pierwszy. Aby uniknąć przeszczepu można zastosować różne rodzaje soczewek kontaktowych, aby opóźnić lub wyeliminować potrzebę przeszczepu rogówki w zaburzeniach rogówki, natomiast należy pamiętać, że to lekarz podejmuje decyzję o potrzebie przeszczepu.

Podsumowanie

Przeszczep rogówki jest jedną z najczęstszych procedur przeszczepu. Mimo że każdego roku wykonuje się około 100 000 zabiegów na całym świecie, niektóre badania wskazują, że 10 000 000 osób cierpi na różne zaburzenia, które mogłyby skorzystać na przeszczepie rogówki.

Comments are closed.