Rumianek należy do najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Jego występowanie odnotowywane jest przede wszystkim na półkuli północnej, obejmując obszary o umiarkowanym klimacie.  Rumianek pospolity jest często spotykany w naszym kraju – pojawia się na łąkach, ugorach, wśród łanów zbóż, przy drogach, na obrzeżach lasów lub ogrodach. Jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych roślin w Polsce. Można go również spotkać pod innymi nazwami np. rumianek lekarski, rumianek apteczny lub kamilka.

Rumianek

Rumianek wywodzi się z roślin należących do gatunku astrowatych. Jako roślina lecznicza używana była już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Jeśli chcesz samodzielnie zebrać i zasuszyć rumianek warto zaopatrzyć się w atlas roślin leczniczych, ponieważ łatwo można pomylić go z rumianem psim oraz innymi przedstawicielami roślin z rodziny Anthemis, które nie są stosowane w lecznictwie i zawierają silne alergeny kontaktowe.

napar z rumianku
napar z rumianku

Jak można rozpoznać rumianek?

Ma delikatną łodygę, która rozgałęzia się ku górze i kończy koszyczkami kwiatów. Zwykle osiąga wysokość oscylującą w granicach 10-40 cm. Liście rumianku są podwójne i potrójne z równowąskimi łatkami, nitkowatymi i odrobinę skręconymi. Najbardziej charakterystyczne są jednak koszyczki kwiatów: z żółtym środkiem i białymi listkami. Warto również podkreślić, że cała roślina wydziela charakterystyczny dla rumianku zapach. Rumianek jest rośliną jednoroczną.

Substancje aktywne w rumianku

Surowcem stosowanym w lecznictwie jest koszyczek rumianku, który zawiera olejek eteryczny.  Głównymi składnikami olejku są: chamazulen i α-bisabolol, a także farnezen, mircen i kadinen. W roślinie znajdziemy również spiroeter, kumaryny, flawonoidy – pochodne apigeniny, luteoliny, kwercetyny i związki śluzowe.

Rumianek – właściwości lecznicze

Rumianek pospolity ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, dezodoryzujące, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Skutecznie działa też na skurcze i zapalenie żołądka oraz jelit. Można go używać przy zapaleniu skóry i błon śluzowych, a także przy bakteryjnych schorzeniach jamy ustnej. Właściwości rumianku pomagają uspokoić skołatane nerwy. Kąpiele z dodatkiem  ekstraktu wykazują działanie rozluźniające, co jest zasługą obecności związków kumaryny oraz spiroeteru. Przy problemach z zasypianiem wystarczy niewielką ilość suszonych kwiatów rumianku włożyć w małą poduszkę i ułożyć pod głową. Rumianku można również użyć kiedy zmagamy się z zapaleniem spojówek, lub kiedy chcemy użyć czegoś do pielęgnacji naszych włosów.

rumianek wlasciwosci
rumianek właściwosci lecznicze

Uwaga, alergia! Rumianek często uczula!

Chociaż jeden ze składników olejku rumiankowego – chamazulen – ma właściwości przeciwalergiczne, to jednak rumianek stosowany zewnętrznie, może powodować reakcję uczuleniową u osób szczególnie wrażliwych.

Napar z rumianku

Łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź. Napar możesz pić – pomoże przy bólach brzucha, zaburzeniach trawienia, podenerwowaniu i problemach ze snem; albo stosować do płukania chorego gardła, przemywania oczu czy podrażnionej skóry.

Check Also

Do kogo ofertę kieruje typowa apteka internetowa?

Polacy wydają rocznie średnio około 2,5 tys. zł na zakupy online. Na takie wydatki coraz c…