Transplantacja Zdrowie Skuteczne sposoby na zbicie gorączki

Skuteczne sposoby na zbicie gorączki

Gorączka

Gorączka zwykle świadczy o tym, że nasz organizm zaatakowały wirusy albo bakterie. Jeżeli jest wysoka, zamiast pełnić funkcję obronną, zaczyna stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Jak zbić gorączkę domowymi i farmakologicznymi sposobami?

Jakie leki na gorączkę pomogą obniżyć wysoką temperaturę?

Preparaty stosowane na gorączkę występują w postaci tabletek, saszetek z proszkiem do sporządzenia roztworu, syropów i czopków. Zawierają w sobie substancje normalizujące działanie ośrodka termoregulacji w podwzgórzu i pomagające obniżyć podwyższoną temperaturę ciała wywołaną przez czynniki gorączkotwórcze.

W przypadku wysokiej gorączki (powyżej 38,5°C) zaleca się zażycie paracetamolu. Lek wykazuje działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, dlatego często sięga się po niego, walcząc z objawami infekcji. Paracetamol ma wysoki profil bezpieczeństwa i mogą przyjmować go nawet małe dzieci. Substancja występuje w preparatach jednoskładnikowych i złożonych (np. w saszetkach na przeziębienie).

Leki na zbicie gorączki zamiast paracetamolu mogą zawierać ibuprofen. Wówczas oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego mają właściwości przeciwzapalne. Ibuprofen skutecznie obniża wysoką temperaturę, lecz nie można go stosować przy ospie wietrznej – w przypadku tej choroby zwiększa ryzyko powstania nadkażeń bakteryjnych. Leki na gorączkę zawierają także inny składnik – kwas acetylosalicylowy, czyli aspirynę. Substancja działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Mogą zażywać ją dorośli i dzieci powyżej 12. roku życia.

Jak stosować leki na zbicie gorączki?

Jeżeli niebezpiecznie podwyższona temperatura ciała utrzymuje się po przyjęciu jednej dawki wybranego leku, warto po określonym czasie przyjąć kolejną dawkę tej samej substancji. W ten sposób zachowa się ciągłość działania preparatu i sprawdzi, czy w danym przypadku działa skutecznie. Paracetamol zaleca się przyjmować co 4-6 godzin, a ibuprofen co 8. Jeżeli konieczne okaże się wprowadzenie drugiego leku, należy zażyć go, zachowując odstęp 4 godzin między dawkami różnych preparatów.

Jak zbić gorączkę domowymi sposobami?

Co jeszcze, oprócz leków, pomaga w walce z wysoką gorączką? Aby obniżyć temperaturę ciała, warto wesprzeć działanie środków farmakologicznych domowymi metodami na gorączkę. Ulgę w dolegliwości przynoszą zimne okłady. Kompresy przygotowane ze zmoczonej ściereczki albo kostek lodu zawiniętych w bawełnianą pieluszkę należy kłaść na czole, karku, pod prawym łukiem żebrowym albo na pachwiny.

Przy gorączce można ochłodzić się również w inny sposób – biorąc zimną kąpiel. Woda nie powinna być jednak zimniejsza od ciała o więcej niż 2-3°C. Ponadto do zbicia gorączki można wykorzystać znane od pokoleń napary napotne. Napoje przygotowane z kwiatu lipy, soku z malin, jeżyn, czarnego bzu albo szałwii wzmagają pocenie się i dzięki temu ułatwiają obniżanie temperatury ciała.

Wysoka gorączka jest niebezpieczna dla organizmu, dlatego, jeśli termometr wskaże więcej niż 38,5°C, nie należy zwlekać z przyjęciem leków przeciwgorączkowych. Paracetamol, ibuprofen lub aspiryna pomogą obniżyć temperaturę, przy okazji działając przeciwbólowo. Oprócz stosowania leków warto skorzystać z tradycyjnych, domowych sposobów na zbicie gorączki, by udało się zażegnać zagrożenie dla zdrowia.

Comments are closed.