Splenomegalia to powiększenie śledziony. W takim przypadku wymagana jest zaawansowana diagnostyka. To, jakie splenomegalia daje objawy, zależy od tego, jaka jest choroba pierwotna. Powiększenie śledziony może odnosić się zarówno do dzieci, jak i do dorosłych osób. Spis treści: Co warto wiedzieć o śledzionie?Jakie są przyczyny splenomegalii?Druga przyczyna powiększenia śledzionyKolejne możliwe powody powiększenia śledziony Co warto wiedzieć o śledzionie? Śledziona to narząd jamy brzusznej. Ma bardzo wiele zadań. Śledziona znajduje się pod lewym łukiem żebrowym. Przy urazie brzucha, łatwo może dojść do jej uszkodzenia. Często jest konieczne jej usunięcie operacyjne. Na szczęście życie bez tego narządu jest jak najbardziej możliwe. Na śledzionie znajdują się wysepki skonstruowane z komórek, które są odpowiedzialne za zwalczanie drobnoustrojów chorobotwórczych. Śledziona ma zdolność do likwidowania z krwi niepotrzebnych komórek i takich, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla całego organizmu. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim drobnoustroje. W śledzionie jest również gromadzona krew. Jakie są przyczyny splenomegalii? Splenomegalia to powiększenie śledziony. Jest ona wtedy wyczuwalna pod łukiem żebrowym. Czasami ten stan łączy się również z powiększeniem wątroby. Wtedy ten stan jest określany jako hepatosplenomegaliia. Przyczyny powiększenia śledziony mogą być bardzo różne. Pierwsza z nich to zakażenie bakteryjne, wirusowe lub pierwotniakowe. Nie każda infekcja prowadzi od razu do powiększenia śledziony. Najbardziej niebezpieczne dla niej są takie choroby jak: dur, gruźlica, cytomegalia, WZW, oraz malaria. Druga przyczyna powiększenia śledziony Drugą przyczyną powiększenia śledziony może być nowotwór. Możemy tutaj wymienić na przykład: pierwotne włóknienie szpiku kostnego, przewlekłą białaczkę szpikową, chłoniaka strefy brzeżnej oraz przewlekłą białaczkę limfocytową. Kolejne możliwe powody powiększenia śledziony Przyczyną takiego stanu mogą być również schorzenia autoimmunologiczne. Mamy tutaj na myśli między innymi: toczeń rumieniowaty, sarkoidozę, amyloidozę, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Powodem powiększenia śledziony może być również nadciśnienie wrotne. Wynika ono najczęściej z marskości wątroby albo z niedrożności naczyń wątrobowych lub śledzionowych. Pozostałe możliwe przyczyny powiększenia śledziony to: niedokrwistość hemolityczna, białaczki ostre, choroby spichrzeniowe, pierwotne lub wtórne zmiany nowotworowe w śledzionie albo ropnie śledziony. W przypadku dzieci wygląda to trochę inaczej. Powiększenie śledziony u małych pacjentów to na przykład mukowiscydoza. Jest to choroba genetyczna, która jest spowodowana nadmierną produkcją śluzu w płucach. Więcej ciekawych informacji znajdziesz na biznespolski.com.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …