W organizmie człowieka znajdują się dwa rodzaje cholesterolu — LDL nazywany „złym” oraz HDL, czyli tzw. dobry. Ten pierwszy wywołuje schorzenia takie jak miażdżyca, która z kolei może spowodować zawał, bądź udar mózgu. Z tego powodu warto dbać oto, aby utrzymywać w swoim organizmie prawidłowy poziom tego cholesterolu. Co jednak zrobić, kiedy mamy go za dużo? W takiej sytuacji warto zmienić swoje nawyki żywieniowe, rozpocząć aktywny tryb życia i wspomagać się kuracjami roślinnymi. Na jakie zioła warto postawić? Podpowiadamy. Spis treści: Ostropest plamistyKarczoch zwyczajnyPozostałe zioła na wysoki cholesterol Ostropest plamisty Jednym z najpopularniejszych ziół, które są wskazywane jako dobry sposób na walkę z podwyższonym poziomem cholesterolu, jest osteopest plamisty. Zawiera on kompleks awonoliganów wpływających korzystnie na pracę wątroby. Roślina ta zwiększa również wydzielanie żółci i soku żołądkowego, osłania ich błonę śluzową i ułatwia trawienie. Obniża frakcję LDL, dzięki czemu zapobiega tworzeniu się blaszek miażdżycowych. Ponadto zwiększa stężenie dobrego cholesterolu, czyli HDL. Zioło to dostępne jest w różnych formach — w postaci syropu lub soku, ale także proszku. W tym drugim przypadku wystarczy przygotować z 1-2 łyżeczek zmielonych nasion napar i wypić go po 10 minutach. Ostropest można dodawać również do potraw takich jak sałatki, koktajle, czy zupy. Karczoch zwyczajny Karczoch zwyczajny to kolejne, chętnie kupowane przez osoby zmagające się z wysokim poziomem cholesterolu zioło. W roślinie tej znajdują się polifenole, karotenoidy, a także kwas askorbinowy o właściwościach przeciwutleniających i obniżających poziom cholesterolu. Karczoch zawiera też cynarynę, która korzystnie wpływa na pracę wątroby i woreczka żółciowego i pomaga im się zregenerować. Dodatkowo napar taki świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku wysokiego poziomu cholesterolu, ale także przy problemach żołądkowych takich jak uczucie pełności, nudności, czy zgaga. Karczoch zwyczajny doskonale wpływa na pracę układu pokarmowego i nadaje się do spożywania codziennie. Ma również korzystne działanie w przypadku przemian cholesterolu i spowalnia jego syntezę. Pozostałe zioła na wysoki cholesterol Na stronie https://www.izielnik.pl/ziola-na-cholesterol dostępnych jest wiele różnych ziół, które świetnie sprawdzają się w profilaktyce i terapii cholesterolowej. Wśród nich można wymienić np. siemię lniane. Zawiera ono kwasy omega-3 i omega-6, a także błonnik. Związki te wspólnie z kwasami tłuszczowymi obniżają poziom frakcji LDL, a także cukru we krwi. Z kolei kozieradka zwiększa metabolizm cholesterolu, dzięki zawartym w niej saponinom steroidowym.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …