Coraz częściej słyszy się o chorobie zwanej szkarlatyną – zwłaszcza w przedszkolach i szkołach. Czym jest ta choroba? Jakie są jej objawy? Jakie mogą być powikłania? Jak ją leczyć? Tego wszystkiego dowiecie się z tego artykułu. Spis treści: SzkarlatynaObjawy szkarlatynyCzy szkarlatyna jest zaraźliwa?Powikłania po szkarlatynie Szkarlatyna Szkarlatyna jest dość charakterystyczną chorobą. Drobna, czerwona wysypka, która pojawia się na policzkach i trójkącie Fiłatowa (skóra wokół ust i nosa zostaje jasna, blada). Następnie wysypka obiega również tułów i kończyny. Najbardziej „lubi” pojawiać się na pośladkach, plecach, klatce piersiowej i w pachwinach. Najczęściej chorują dzieci w wieku od 3-8 lat, jednak choroba może dosięgnąć również dorosłych. Przy szkarlatynie najczęściej pojawia się również gorączka. Jako ciekawostkę, warto napisać, że w samym roku 2017 w Polsce odnotowano prawie 14 tysięcy zachorowań na szkarlatynę! Objawy szkarlatyny Wysoka temperatura ciała (nawet do 40 stopni C!), Ból gardła (można również dostrzec biały nalot na języku), Powiększenie węzłów chłonnych szyjnych i migdałów. Wysypka – pojawia się zazwyczaj dopiero w II dobie choroby! Drobne plamki, które przypominają oparzenie słoneczne. Często swędzą, Rumień na twarzy (o czym już wspomnieliśmy), Język pokryty białym nalotem, który później zamienia się w intensywny, malinowy kolor, Ból brzucha, wymioty, biegunka, dreszcze – to jednak objawy spowodowane wysoką gorączką. objawy szkarlatyny U dorosłych, szkarlatyna bardzo często mylona jest ze zwykłą grypą bądź anginą – u dorosłych w najpóźniejszym etapie pojawia się wysypka. U dorosłych jednak szkarlatyna może mieć naprawdę bardzo ostry przebieg, a skutki choroby będą bardzo groźne – dlatego im szybciej zdiagnozuje się chorobę – tym lepiej. Czy szkarlatyna jest zaraźliwa? Szkarlatyna jest chorobą niesamowicie zakaźną. Jeśli więc istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko zachorowało, zostaw je w domu – i to nie tylko dla jego dobra. Zakażenie zazwyczaj odbywa się drogą kropelkową, bądź przez kontakt z rzeczą, z której chory korzystał. Po zakażeniu – pierwsze objawy mogą pojawić się od 2 do 5 dni. Powikłania po szkarlatynie Powikłania po szkarlatynie właściwie rzadko występują, jednak – jeśli leczona jest zbyt krótko, albo co gorsza wcale. Mogą wystąpić takie powikłania jak: zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego, stany zapalne stawów, zatok a nawet nerek, gorączka reumatyczna, ropień okołomigdałkowy, zapalenie płuc, zapalenie wsierdzia, zapalenie wątroby, zapalenie opon mózgowych (to jednak niezwykle rzadko). Przy chorowaniu na szkarlatynę trzeba ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza. Terapia antybiotykami trwa 10 dni i absolutnie nie może zostać przerwana. Pamiętać również należy, że jeśli raz zachorowałeś na szkarlatynę, to nie znaczy, że więcej nie zachorujesz. Można przechodzić tę chorobę nawet do trzech razy w ciągu życia.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …