Toksoplazmoza = pasożyt. To najważniejsze, co powinniśmy wiedzieć o toksoplazmozie na samym początku. Jest to bowiem choroba pasożytnicza. Występuje ona na całym świecie! Przerażające jest to, że toksoplazmozę bardzo ciężko jest pominąć, zbagatelizować. Przebiega ona bowiem z początku bezobjawowo. Problem pojawia się dopiero w momencie, gdy osoba jest w ciąży, bądź kiedy dopada kogoś o upośledzonej odporności.

Jakie są więc objawy zakażenia toksoplazmozą?

A słyszeliście, że osoby, które mają w swoim domu koty, mogą być bardziej narażeni na zachorowanie?

Zacznijmy od tych kotów… Choroba jaką jest toksoplazmoza jest bardzo związana z kocimi organizmami. Kot jest ostateczny do życia pierwotniaka jakim jest Toxoplasma gondii. Zaś ludzie czy inne ssaki a nawet ptaki, są żywicielami pośrednimi.

Jak można zarazić się toksoplazmozą?

  • Przede wszystkim kontakt z odchodami kota (ale się go przyczepiliśmy!).
  • Spożywanie niedogotowanego bądź co gorsza surowego mięsa (często nawet odpowiedniego, znanego nam pochodzenia!) takiego jak jagnięcina, wieprzowina czy baranina.
  • Spożywanie zakażonej żywności – nieumyte warzywa i owoce! Co zresztą niesie ze sobą możliwość zakażenia się również innymi chorobami, bądź zwyczajnie – prowadzić do zatrucia!
  • Pasożyty mogą przejść poprzez łożysko do płodu – możemy więc mieć wrodzoną toksoplazmozę nie wiedząc o tym.
  • Transfuzja krwi.
  • Przeszczep.
  • Na badaniach laboratoryjnych różnego typu, jeśli pracuje się z zakażonym materiałem pacjenta.

Jakie są więc objawy toksoplazmozy, jeśli w ogóle wystąpią?

W zależności od tego z jakim rodzajem toksoplazmozy się borykamy, mogą wystąpić przeróżne objawy.

  • Toksoplazmoza nabytagorączka, bóle głowy, powiększone węzły chłonne. Może również się skończyć zapaleniem mózgu i opon mózgowych.
  • Toksoplazmoza wrodzona – wodogłowie, małogłowie, zapalenie siatkówki, zwapnienie śródczaszkowe.

Dodatkowo – u każdego zakażonego mogą pojawić się również takie objawy jak – wymioty, biegunka, zapalenie płuc, wybroczyny, wysypka na ciele, niedokrwistość, zapalenie mięśnia sercowego.

Toksoplazmoza – profilaktyka

Jeśli lekarz rozpozna u nas toksoplazmozę zazwyczaj leczenie to przyjmowanie antybiotyków, takich jak: sulfonamid, pirymetamina, spiramycyna czy klindamecyna.

Toksoplazmoza w ciąży

Niestety, noworodki, które zostały zakażone toksoplazmozą od matki, często pojawiają się nieodwracalne uszkodzenia wielu narządów. Może również dojść do śmierci płodu.

Wystarczy więc udać się do laboratorium i zrobić badania krwi. Tylko tyle. Test na obecność przeciwciał przeciwko toksoplazmozie. Tylko tyle i aż tyle – zwłaszcza dla kobiet, które starają się o dziecko. Tym bardziej, że choroba często przebiega bezobjawowo – albo mylona jest ze zwykłą grypą czy przeziębieniem.

Check Also

Do kogo ofertę kieruje typowa apteka internetowa?

Polacy wydają rocznie średnio około 2,5 tys. zł na zakupy online. Na takie wydatki coraz c…