Wirówki są wykorzystywane do rozdziału frakcji o różnych wartościach sedymentacji, czyli opadania. Wykorzystywane są w codziennej praktyce laboratoriów badawczych w placówkach edukacyjnych i medycznych. Stosowane są w analizach fizycznych, biologicznych, biochemicznych itd. Spis treści: Zastosowanie wirówek to między innymiUżytkowanie wirówki – o czym należy pamiętać? Zastosowanie wirówek to między innymi: odwirowywanie osadów rozdzielanie emulsji rozdzielanie elementów morfotycznych krwi izolacja kwasów nukleinowych z materiału biologicznego Podczas wirowania frakcje mieszaniny o różnych gęstościach. Mogą to być mieszaniny składające się z cieczy jak również mieszanin cieczy i ciał stałych. Wykorzystuje się działanie siły odśrodkowej, która swoją wielkością wielokrotnie przewyższa działanie siły grawitacji dzięki czemu proces sedymentacji jest znacznie szybszy. Probówki umieszczane są w rotorze, którego ilość obrotów dochodzi od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy obrotów. Mieszanina po procesie wirowania zostaje podzielona na frakcje umiejscawiające się pod względem swojej gęstości odpowiednio: o największej (na dole probówki) do najmniejszej (na górze). Użytkowanie wirówki – o czym należy pamiętać? Koniecznie zamknijmy pokrywę urządzenia przed rozpoczęciem wirowania! Probówki muszą być odpowiednia zrównoważone – oznacza to, że jeżeli wkładamy np. dwie probówki to muszą one znajdować się naprzeciwko siebie, aby zrównoważyć siły wytwarzające się w trakcie obracania rotora; mówiąc prosto każda probówka powinna mieć swoją parę naprzeciwko siebie. Jeżeli zaniedbamy tą czynność musimy liczyć się z szybkim uszkodzeniem rotora! Co więcej, waga próbek również powinna być jak najbardziej zbliżona, dlatego zaleca się, aby ważyć próbki przed umieszczeniem w wirówce co wydłuży żywotność urządzenia. Rozmiar probówek, które chcemy wprowadzić do wirówki mogą nie pasować do otworów. W takim wypadku należy zaopatrzyć się w adapter, który pomoże dostosować rozmiar. Wirówki laboratoryjne mogą być wyposażone w systemy zapewniające stałą temperaturę dla prób, które takich warunków wymagają. Zakres temperatur dostępnych w urządzeniach waha się zazwyczaj od -20 do 40 st. C. Pamiętajmy, aby stanowisko przeznaczone dla wirówki posiadało wypoziomowany blat. Wirówki są jednym z najczęściej używanych sprzętów w codziennej pracy laboratorium. W związku z tym wymaga ona odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Pamiętajmy, aby przed rozpoczęciem czyszczenia urządzenia wyłączyć zasilanie elektryczne. Wirówkę należy czyścić przy pomocy ściereczki nasączonej detergentem o obojętnym pH, (6-8) aby nie uszkodzić anodowanych części takich jak wirniki czy płyty redukcyjne. Po czyszczeniu należy upewnić się, że wszystkie części są osuszone. Wirówek nie należy dezynfekować przy użyciu promieniowania UV, beta i gamma ani innymi źródłami promieniowania o wysokiej energii. Czyszczenie należy przeprowadzać co 10 -15 cykli wirowania, jednocześnie nie rzadziej niż raz w tygodniu.
Przeszczep skóry – jak wygląda zabieg? Przeszczep skóry jest to rodzaj zabiegu stosowanego w przypadku leczenia oparzeń, ran oraz innych …
Sperma czym jest i jakie ma właściwości? Prawdopodobnie większość z nas nie zna dość cennych właściwości spermy. Dla większego grona a …
Rodzaje przeszczepów Nasz układ odpornościowy doskonale radzi sobie z odróżnieniem komórki własnej od tkanki obcej. Z …
Ugryzienie szerszenia. Czy należy się bać? Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, bezpośrednio spokrewnionym z osą. W Polsce występuje jedynie …
Ujędrnianie biustu: jak skutecznie ujędrnić piersi? Najlepsze sposoby i produkty Ujędrnianie biustu, to wciąż jedno z najczęściej wpisywanych haseł w internetową przez współczesne kobiety. …
Jak powiększyć biust bez skalpela? 7 skutecznych sposobów Dawniej uważano – zresztą nie bez podstaw – że powiększanie piersi było możliwe tylko …
Bostonka – pierwsze objawy, u dzieci, leczenie Jesień to okres, w którym nietrudno o złapanie infekcji wirusowej. Na działanie drobnoustrojów najbardziej …
Podwyższona bilirubina – o czym świadczy? Bilirubina – barwnik obecny w naszym ciele, o odcieniu pomarańczowo-żółtym. Badanie zawartości bilirubiny wykonuje …
Przeszczep rogówki – informacje o zabiegu Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę, źrenicę i komorę przednią. Zabieg …