Transplantacja Zdrowie Wszywka alkoholowa Bydgoszcz. Co należy o nim wiedzieć?

Wszywka alkoholowa Bydgoszcz. Co należy o nim wiedzieć?

wszywka alkoholowa bydgoszcz

Uzależnienie od alkoholu nie jest złym nawykiem świadczącym o słabości woli, ale prawdziwą chorobą, która nieleczona na czas może mieć druzgocące konsekwencje.

Samodzielne radzenie sobie z alkoholizmem jest prawie niemożliwe, znacznie rozsądniej jest natychmiast zwrócić się o pomoc do specjalisty. Skuteczną i często wybieraną metodą leczenia alkoholizmu jest Esperal, czyli tzw. wszywka alkoholowa Bydgoszcz, którą “wszywa” się pod skórę pacjenta. Wszywka jest wskazana w celu pozbycia się przewlekłego uzależnienia od alkoholu.

Implanty antyalkoholowe to jedna z najczęściej stosowanych metod leczenia farmakologicznego alkoholizmu, powstrzymująca od picia napojów wysokoprocentowych. 

Czym jest Esperal?

Esperal to inaczej wszywka alkoholowa i jest obecnie uważany za jeden z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się uzależnienia od alkoholu. Istotą metody “wszycia” jest to, że wprowadza się specjalny lek w trudno dostępne miejsce na ciele. W odpowiednim momencie lek dostaje on się do krwiobiegu pacjenta.

W przeciwieństwie do nowych leków stosowanych w leczeniu alkoholizmu, które albo hamują działanie alkoholu, albo wywołują niechęć do jego spożywania, implant Esperalu powoduje zespół nasilonych i uogólnionych objawów zatrucia alkoholem. Zespół charakteryzuje się bólem głowy, zaczerwienieniem twarzy, złym samopoczuciem, dusznością, kołataniem serca i wymiotami. Ponadto, u takich pacjentów może wystąpić niedociśnienie, tachykardia i zapaść sercowo-naczyniowa. 

Bardzo rzadko po wszyciu Esperalu mogą wystąpić inne działania niepożądane. Należą do nich zapalenie nerwów obwodowych, drgawki i psychoza. Rzadko występują następujące działania niepożądane: senność, nudności, jadłowstręt, depresja, ból głowy i impotencja.

Jak wygląda zabieg? 

Zabieg polega na umieszczeniu (wszczepieniu) sterylnych tabletek Esperalu, zazwyczaj w okolice pośladka. Wymaga on znieczulenia miejscowego, a jego wykonanie trwa około 30 minut. Wszczepiony lek powoli rozpuszcza się i przedostaje do krwioobiegu. Działanie wszywki trwa przez ok. 8-10 miesięcy.

Zabieg odbywa się wyłącznie w warunkach ambulatoryjnych i jest przeprowadzany przez doświadczonego lekarza. 

Rekonwalescencja polega głównie na troszczeniu się o ranę – przemywanie, dbanie o higienę i zmiana opatrunków. Kilka dni po zabiegu pacjent wzywany jest na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów. Blizna po zabiegu jest praktycznie niewidoczna. 

Jak przygotować się do zabiegu? 

Przed zabiegiem lekarz dokładnie wyjaśni, jak się przygotować. Warto jednak wiedzieć, że: 

Kilka dni przez wszyciem Esperalu konieczne jest ostre ograniczenie ilości spożywanego alkoholu – najlepiej wykluczyć go całkowicie. W przypadku, gdy pacjent jest w stanie nietrzeźwym, zabieg zostaje przesunięty.  

Przed zabiegiem każdy pacjent przechodzi badanie krwi, które pozwala przede wszystkim wykluczyć obecność alkoholu we krwi oraz możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. 

Kluczowa jest również sama rozmowa z pacjentem. Ważne jest wyjaśnienie, jak przebiega zabieg, jak wygląda rekonwalescencja oraz jakie są możliwe powikłania i konsekwencje podczas niestosowania się do zaleceń. 

Dopiero po przejściu wszystkich tych etapów i przygotowań możliwe będzie przystąpienie do zabiegu. 

Przeciwwskazania do zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu, jakim jest wszycie Esperalu, lekarz sprawdza, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do zabiegu:

  • Ciężka niewydolność wątroby lub ciężka niewydolność nerek;
  • Skłonność do padaczki;
  • Ciąża, okres karmienia piersią;
  • Choroba psychiczna, stan intensywnego stresu;
  • Ciężkie zatrucie alkoholem;
  • Cukrzyca;
  • Poważne uszkodzenie skóry w miejscu zamierzonego szwu;
  • Ogólny stan zapalny – na przykład gorączka, SARS, zapalenie płuc itp.;
  • Choroby złośliwe.

Konsekwencje 

Skutki uboczne pojawiają się, gdy pacjent nie stosuje się zaleceń i sięga po alkohol. Nawet najmniejsza ilość, zawarta np. w czekoladce z alkoholem, occie, winie w obiedzie czy kosmetykach mogą wywołać niebezpieczne i zagrażające życiu objawy. Pacjent ma więc adekwatną i silną reakcję na każdą dawkę alkoholu. 

Jaka jest reakcja na alkohol po szyciu? Proces ciężkiego zatrucia: 

  • Przyspieszony i utrudniony oddech, gdyż występują duszności;
  • Zawroty głowy, drgawki, gorączka; 
  • Zaburzenia rytmu serca;
  • Wzmożone nudności i wymioty.

Ponadto koordynacja może się pogorszyć, umysł staje się zamglony, funkcje wzrokowe zanikają. Po spożyciu dużej dawki alkoholu pojawiają się drgawki przypominające napad padaczkowy. Pogorszenie objawów niewydolności oddechowej i sercowo-naczyniowej może prowadzić do zgonu. Często pacjenci, którzy nie mogli się oprzeć i wypili alkohol po wszyciu, umierali z powodu udaru mózgu, zawału serca, obrzęku mózgu, ostrej niewydolności wątroby lub nerek.

Powikłania po zabiegu

Jako powikłania po zabiegu wszycia Esperalu obserwuje się takie objawy, jak procesy alergiczne, zapalenie wielonerwowe, bóle głowy, suchość błon śluzowych i pojawienie się metalicznego smaku w jamie ustnej.

Rzadko rozwijają się powikłania w obrębie rany. Mogą wystąpić np. jeśli pacjent zignorował potrzebę dbania o szwy pooperacyjne lub jeśli zabieg został przeprowadzony przez niedoświadczoną osobę. Wtedy możliwe są poważniejsze konsekwencje – na przykład odrzucenie tabletki, rozwój zapalenia skóry.

Aby uniknąć tych komplikacji, skontaktuj się z profesjonalistą, który ma doświadczenie w tej dziedzinie. Nie zapomnij o potrzebie pooperacyjnej pielęgnacji powierzchni rany.

Pielęgnacja po zabiegu

Po zabiegu lekarz musi zawsze założyć sterylny bandaż. Ten bandaż należy regularnie zmieniać – aż do całkowitego wygojenia szwu. Przez pierwsze trzy dni nie można zwilżać rany wodą i dotykać jej rękoma. Lekarz zwykle przepisuje lekarstwo na ranę. Może to być środek antyseptyczny lub spray dezynfekujący – oczywiście bezalkoholowy. 

Po zagojeniu rany za pomocą szwów pacjent może prowadzić normalny tryb życia, jednak spożywanie alkoholu staje się dla niego niemożliwe. W tej fazie przystosowawczej bardzo ważne jest, aby pacjent poczuł wsparcie wśród rodziny i znajomych, a także znalazł nowe zajęcie czy hobby, które odwróci uwagę od negatywnych myśli. Ważna jest również zmiana otoczenia danej osoby i unikanie osób, z którymi często spożywało się alkohol. Takie podejście pozwoli pacjentowi szybko zapomnieć o swoim problemie, dzięki czemu walka z uzależnieniem stanie się prostsza. 

Dla większości pacjentów zastosowanie Esperalu staje się mechanizmem wyzwalającym nowe życie, wolne od pijaństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *