Transplantacja Zdrowie Biopsja cienkoigłowa – co należy o niej wiedzieć? Jakie są wskazania? Jak się przygotować?

Biopsja cienkoigłowa – co należy o niej wiedzieć? Jakie są wskazania? Jak się przygotować?

Biopsja cienkoigłowa

Biopsja jest to zabieg diagnostyczny polegający na inwazyjnym pobraniu próbki materiału biologicznego z tkanek przypuszczalnie zmienionych chorobowo. Pobrany materiał następnie oceniany morfologicznie za pomocą mikroskopu. Badanie histopatologiczne polegające na obróbce i oglądaniu pod mikroskopem materiału tkankowego umożliwia ocenę oraz diagnozę zmian m.in. nowotworowych w tkankach. Charakteryzuje się wysokim stopniem skuteczności, a dzięki jego wynikom lekarz może podjąć możliwie najlepszą decyzję dotyczącą rozległości zabiegu operacyjnego, bo wyniki badania precyzują rodzaj nowotworu oraz stopień jego złośliwości. Istnieje wiele metod biopsji, ale najczęściej wykonuje się biopsję cienkoigłową lub gruboigłową. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest to badanie polegające na pobraniu próbki komórek za pomocą cienkiej igły wprowadzonej do tkanki. Badanie wykonane jest pod kontrolą USG. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa celowana (BACC) umożliwia precyzyjne pobranie materiału nawet z małych zmian. Z racji tego, że używa się cienkich igieł o średnicy ok. 0,4-0,6 mm. zazwyczaj wykonuje się ją bez znieczulenia. Zabieg jest szybki, gdyż trwa kilka minut.

Jakie są wskazania do biopsji cienkoigłowej?

Biopsja dostarcza materiał do badania pobrany bezpośrednio z tkanek, w których podejrzewamy zmiany chorobowe. Wskazaniem do wykonania biopsji cienkoigłowej jest wcześniejsze wykrycie podejrzanych zmian w organizmie pacjenta. Biopsja potwierdza wyniki badania fizykalnego lub USG i daje lekarzowi pewność diagnozy. Wskazaniami do wykonania biopsji najczęściej jest: rozpoznanie chorób nowotworowych, schorzeń zapalnych, zwyrodnieniowych oraz śledzenie postępu procesu chorobowego i leczenia, uzyskanie materiału do innych badań, badania przesiewowe. Materiał do badań tkanek można pobrać z dowolnego miejsca na ciele lub wewnątrz organizmu. Najczęściej biopsja pomaga zdiagnozować lub wykluczyć: nowotwory, guzy, wrzody trawienne, zapalenie wątroby, choroby nerek, endometriozę i określone infekcje. Biopsja cienkoigłowa również wykorzystywana jako metoda służąca do odbarczenia dużych, objawowych torbieli w piersiach. Wykonuje się ją w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania biopsji są zaburzenia funkcjonowania układu krzepnięcia (np. hemofilia) lub zażywanie przez pacjenta przeciwzakrzepowych leków doustnych.

Jak się przygotować do biopsji cienkoigłowej?

Pobranie materiału do biopsji cienkoigłowej trwa od kilku do kilkunastu minut, a na wyniki badań najczęściej oczekuje się około dwóch tygodni. U pacjentów przez wykonaniem biopsji powinno się oznaczyć grupę krwi, liczbę płytek krwi i inne parametry krzepnięcia krwi. Przed zabiegiem należy zgłosić lekarzowi wszystkie skłonności do krwawienia, przyjmowane leki przeciwzakrzepowe, uczulenia na leki przeciwbólowe i odkażające. W przypadku ciąży również powinno się to zgłosić lekarzowi przed badaniem. Powikłania po wykonaniu biopsji występują rzadko, najczęściej w postaci krwiaka lub przedłużającego się krwawienie z miejsca nakłucia. Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa jest metodą diagnostyczną wykonywaną najczęściej w warunkach ambulatoryjnych na przykład w Centrach Medycznych Grupy Scanmed.

Comments are closed.