Transplantacja Na czasie Na tropie zwolnienia lekarskiego online: wszystko, co musisz wiedzieć

Na tropie zwolnienia lekarskiego online: wszystko, co musisz wiedzieć

zwolnienie lekarskie online

Nie każdy jest w stanie dostać się do swojego lekarza prowadzącego od razu po tym, jak zachoruje, co jest szczególnie kłopotliwe dla osób, które pracują. W takiej sytuacji rozwiązaniem może okazać się teleporada. W trakcie konsultacji telefonicznej, lekarz jest w stanie udzielić doraźnej pomocy, wypisać receptę, a nawet dać zwolnienie lekarskie. Jak wygląda procedura wystawiania L4 online? Wyjaśniamy, kiedy pacjent może otrzymać takie zwolnienie bez stacjonarnej wizyty oraz jak to zrobić.

Dowiedz się, czy możesz otrzymać zwolnienie lekarskie bez wizyty u lekarza

Coraz więcej osób mając objawy zwykłego przeziębienia czy też niegroźnej infekcji, zamiast iść do lekarza, decyduje się na umówienie teleporady. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a do tego daje możliwość uzyskania fachowej porady bez wychodzenia z domu. Dzięki teleporadzie, chcąc skorzystać z pomocy lekarskiej, nie trzeba nawet brać dnia wolnego od pracy ani przekładać innych planów. Zdalna konsultacja pozwala też ograniczyć kontakt z osobami chorymi, co zmniejsza ryzyko zachorowania pacjenta na kolejną infekcję.

Nie da się ukryć, że teleporady mają mnóstwo zalet. Przede wszystkim zapewniają dostęp do pomocy medycznej dla każdego – bez względu na miejsce zamieszkania czy godziny pracy. Dla wielu osób to także gwarancja większej swobody, co zapewnia natomiast lepszą komunikację z lekarzem i lepsze zobrazowanie problemu. Jednak czy w trakcie takiej konsultacji lekarz może wystawić pacjentowi L4?

Dzięki wprowadzeniu elektronicznych systemów, telekonsultacje lekarskie jak najbardziej dają możliwość uzyskania zwolnienia lekarskiego. Wystawiony w ten sposób dokument musi być tak samo respektowany przez pracodawcę, Urząd Pracy bądź Zakład Ubezpieczeń Społecznych, jak standardowo. Elektroniczne zwolnienie chorobowe wystawione przez lekarza w trakcie teleporady online z reguły pojawia się w zewnętrznym systemie w ciągu 1-2 dni.

Jak otrzymać L4 online?

Żeby dostać zwolnienie online, przede wszystkim należy zapisać się na teleporadę. Można umówić się na taką konsultację u swojego lekarza, natomiast trzeba mieć na uwadze, że nie wszystkie przychodnie dają taką możliwość. Często zdarza się, że placówki przyjmują pacjentów tylko i wyłącznie stacjonarnie. Co w takim przypadku?

Elektroniczne zwolnienie chorobowe można otrzymać w trakcie konsultacji lekarskiej umówionej na platformie Medicept. Teleporadę można ustalić na dowolny dzień, również w weekendy. Co istotne, do wyboru są zarówno konsultacje w godzinach porannych, jak i wieczornych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie l4 online – medicept.pl.

Oczywiście, żeby dostać zwolnienie online, pacjent musi nie być zdolny do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Lekarz zawsze ocenia to w trakcie e-konsultacji na podstawie wywiadu z chorym, a także wcześniej wypełnionej przez niego ankiety. Po dokonaniu diagnozy pacjenta, lekarz zaproponuje leczenie i jeśli okaże się to konieczne, wystawi zwolnienie lekarskie L4 online.

L4 przez Internet? Odpowiedzi na najczęstsze pytania!

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy w trakcie teleporady można otrzymać L4 online. Jeśli tylko istnieją do tego wskazania, lekarz jak najbardziej może wystawić pacjentowi elektroniczne zwolnienie chorobowe, które pod względem formalnym niczym nie będzie różniło się od takiego wystawionego stacjonarnie.

Pacjenci często zastanawiają się również nad tym, czy w trakcie teleporady możliwe jest wystawienie e-zwolnienia wstecz. W uzasadnionym przypadku lekarz jak najbardziej może to zrobić. Na dokumencie widnieje wtedy data wsteczna. Warto jednak pamiętać, że zwolnienie lekarskie l4 online może zostać wystawione maksymalnie do 3 dni wstecz. Będąc chorym, pacjent nie powinien więc zwlekać z umówieniem wizyty – czy to stacjonarnej czy telefonicznej.

Na samym końcu jeszcze raz warto zaznaczyć, że zwolnienie lekarskie online niczym nie różni się od tego wystawionego w trakcie standardowej wizyty u lekarza, a pracodawca ma obowiązek je respektować. Automatycznie jest ono przesyłane do systemu, gdzie będzie miał do niego wgląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *