Transplantacja Specjalizacje lekarskie Angiolog – kim jest i czym się zajmuje?

Angiolog – kim jest i czym się zajmuje?

angiolog

Szacuje się, że około 40% społeczeństwa może cierpieć na schorzenia związane z niewydolnością żylną. Są to groźne choroby, ponieważ mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci. Dlatego stan żył warto kontrolować regularnie, a najlepiej wybrać specjalistę, który zajmuje się właśnie tym obszarem medycyny – jest to angiolog.

Angiolog – co to za lekarz?

Angiolog, zwany również lekarzem naczyniowym, jest specjalistą od chorób naczyń krwionośnych i limfatycznych. Jest to bardzo wąska specjalizacja, a w Polsce lekarzy angiologów jest niewielu – około 150. Często angiologa myli się z flebologiem – jest to całkiem zrozumiałe, ponieważ zarówno jeden, jak i drugi specjalista ma do czynienia z układem krążenia, ale obszar działań angiologa jest nieco szerszy niż flebologa – zajmuje się on naczyniami krwionośnymi i limfatycznymi, a ten drugi tylko żyłami.

Czym zajmuje się lekarz angiolog?

Angiolog w pierwszej kolejności podejmie się oceny stanu naszych naczyń krwionośnych i limfatycznych, a następnie, jeśli zajdzie taka potrzeba, zastosuje odpowiednią terapię. Warto pamiętać o tym, że stan naszych żył, tętnic oraz naczyń limfatycznych ma bardzo duże znaczenie dla kondycji naszego organizmu – to dzięki nim po organizmie rozprowadzany jest tlen i substancje odżywcze, a także usuwane toksyny – wszelkie nieprawidłowości na tym obszarze przyczyniają się do tego, że ta gospodarka może być poważnie zaburzona, a to może zagrażać naszemu życiu i zdrowiu. Angiolog profesjonalnie zajmie się oceną naszych naczyń krwionośnych i limfatycznych – wystarczy regularnie umawiać się na wizytę do tego specjalisty lub zdecydować się na prywatne wizyty domowe.

Jakie choroby najczęściej leczy angiolog?

Chorób układu krążenia jest całkiem sporo, a większość z nich może nieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Obszar działania angiologa zaczyna się już od schorzeń lżejszych, choćby takich jak pajączki, żylaki i obrzęki limfatyczne, a kończy na poważnych i zagrażających życiu chorobach takich jak zakrzepica żył, przewlekła niewydolność żylna, zatorowość płucna, miażdżyca, stopa cukrzycowa, a nawet nowotwory układu krążenia czy  zespół Raynauda. Angiolog prowadzi także leczenie ran, które powstały na skutek zaburzeń ukrwienia, może korygować nasze dotychczasowe zalecone leczenie i przede wszystkim również zaleca odpowiednią profilaktykę, która może nas uchronić przed chorobami naczyń tętniczych, żylnych i limfatycznych.

Kiedy zgłosić się do angiologa?

Choroby naczyń krwionośnych są coraz powszechniejsze – przekłada się na to nasz styl życia, w tym niewłaściwa dieta i brak ruchu. Poważne schorzenia mogą także bardzo długo nie dawać specyficznych objawów, a te, które się pojawiają, często są bagatelizowane lub wiązane z zupełnie innymi przyczynami. Dlatego tak ważna jest regularna profilaktyka – warto kontrolować stan swoich tętnic, żył i naczyń limfatycznych, co nie musi odbywać się tylko w gabinecie lekarza – można także zdecydować się na prywatne wizyty domowe z lekarzem angiologiem.

Istnieje także szereg objawów, które mogą wskazywać na choroby układu krążenia i wtedy nie warto zwlekać z wizytą. Należą do nich między innymi bóle kończyn, obrzęki zlokalizowane w okolicach kostek, podudzia lub uda, skurcze kończyn, uczucia tzw. „ciężkich nóg”, zaczerwienienie skóry, a nawet zimne kończyny i problemy z koncentracją – choć dolegliwości te mogą mieć również inną etymologię, to tylko wizyta u lekarza specjalisty rozwieje wątpliwości i pozwoli postawić trafną diagnozę. Warto pamiętać także o tym, aby do lekarza wybrać się możliwie jak najszybciej, a nie dopiero wtedy, gdy dolegliwości są już bardzo uciążliwe – czas w przypadku chorób układu krążenia ma niebagatelne znaczenie.

Do wizyty u angiologa powinny nas skłonić także objawy związane z naszą kondycją fizyczną, np. zadyszka i zbyt szybkie męczenie się mogą być pierwszymi objawami, że coś niedobrego dzieje się z naszymi żyłami czy tętnicami – nie zrzucajmy tego na brak ruchu czy nadwagę, ponieważ powód może być znacznie bardziej poważny. Do angiologa zgłośmy się również w przypadku takich dolegliwości jak bóle w klatce piersiowej, słabo wyczuwalnym pulsie na udzie lub ramieniu, tachykardii, a nawet gorączce, dla której nie możemy znaleźć innej przyczyny.

Zadbaj o swoje żyły i tętnice!

W przypadku chorób krążenia niezwykle ważna jest profilaktyka – angiolog wskaże nam, w jaki sposób zadbać o swoje naczynia krwionośne i limfatyczne, a jeśli zajdzie potrzeba, to zastosuje odpowiednie leczenie – skonsultuj swoje niepokojące objawy w gabinecie angiologa lub umów prywatne wizyty domowe – zdrowie to wartość, o którą koniecznie trzeba się troszczyć!

Więcej informacji na temat wizyt domowych angiologa można znaleźć na stronie https://lekarze-krakow.com.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *