Transplantacja Transplantacja Kiedy wymagany jest przeszczep wątroby?

Kiedy wymagany jest przeszczep wątroby?

kiedy wymagany jest przeszczep watroby

Przeszczep wątroby jest konieczny w przypadku zaawansowanej choroby wątroby lub nieodwracalnego uszkodzenia tego narządu. Istnieje wiele różnych schorzeń wątroby, które mogą prowadzić do potrzeby przeszczepu np. wirusowe zapalenie wątroby. Sprawdź, kto kwalifikuje się do przeszczepu wątroby i jakie przeciwwskazania mogą występować przed operacją.

Kiedy wykonuje się przeszczep wątroby?

Wskazaniem do przeszczepu wątroby jest ciężki stan kliniczny pacjenta, który zagraża jego życiu i nie można go skutecznie kontrolować lub leczyć za pomocą innych metod. Procedura przeszczepu wątroby polega na zastąpieniu uszkodzonej wątroby zdrową wątrobą od zmarłego dawcy lub od żyjącego dawcy (często krewnego lub bliskiego członka rodziny).

Warto podkreślić, że przeszczep wątroby stanowi metodę leczenia poważnych przypadków chorób wątroby, która jest stosowana w sytuacji wyczerpania wszystkich innych możliwości wyleczenia tego organu.

przyczyny przeszczepu watroby

Głównymi przyczynami wykonania przeszczepu wątroby są (marskość wątroby, niewydolność wątroby lub nowotwór wątroby):

  • marskość wątroby – to stan, w którym zdrowa tkanka wątroby zostaje zastąpiona bliznami i tkanką włóknistą. Marskość wątroby może być spowodowana przez alkoholizm, przewlekłe zakażenia wirusowe (takie jak wirus zapalenie wątroby typu B lub C – wzwb i wzwc), choroby autoimmunologiczne, choroby metaboliczne i inne przewlekłe schorzenia wątroby.
  • zespół ostrej niewydolności wątroby – jest to nagły i ciężki spadek funkcji wątroby, który może być spowodowany przez różne czynniki, takie jak przedawkowanie leków, zakażenia wirusowe lub toksyny.
  • nowotwory wątroby – przeszczep wątroby może być również konieczny w przypadku nowotworów wątroby, takich jak rak wątroby lub cholangiocarcinoma, jeśli nie można ich usunąć chirurgicznie lub inne metody leczenia są nieskuteczne.

Jakie są przeciwwskazania do przeszczepu wątroby?

Przeszczep wątroby to skomplikowana procedura medyczna, która może być związana z pewnymi przeciwwskazaniami, które mogą wykluczyć pacjenta z możliwości przeszczepu lub wpłynąć na ryzyko procedury.

Przeciwwskazaniami do przeszczepu wątroby mogą być między innymi czynna choroba alkoholowa, nowotwór wątroby z przerzutami na inne organy, a także ciężkie zakażenie ogólnoustrojowe. Poniżej przedstawiamy niektóre z potencjalnych przeciwwskazań do przeszczepu wątroby:

Zaawansowany wiek pacjenta: może być on przeciwwskazaniem, ponieważ starsze osoby mogą mieć większe ryzyko związane z operacją i powikłaniami pooperacyjnymi.

Ciężkie schorzenia współistniejące: jeśli pacjent ma inne ciężkie schorzenia, takie jak zaawansowana niewydolność serca, choroby płucne, choroby nerek lub inne choroby przewlekłe, które zwiększają ryzyko przeszczepu lub wpływają na rokowanie, to również może to być przeciwwskazaniem.

Aktywna infekcja: zwłaszcza wątroby (np. WZW B), może być przeciwwskazaniem do przeszczepu. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie i kontrola infekcji przed przeszczepem.

Aktywny alkoholizm lub uzależnienie od innych substancji: takie osoby mogą być wykluczone z możliwości przeszczepu wątroby, chyba że przekażą dowód trwałej abstynencji i spełnią określone kryteria oceny.

Brak zrozumienia i zgodności z leczeniem: pacjent musi być zdolny do zrozumienia i przestrzegania zaleceń lekarskich po transplantacji, w tym przyjmowania odpowiednich leków przez resztę życia. Brak zrozumienia lub gotowości do zgodności z leczeniem może być przeciwwskazaniem.

Kto kwalifikuje się do przeszczepu wątroby?

Kwalifikacja do przeszczepu wątroby jest oceniana przez zespół lekarzy specjalizujących się w chirurgii przeszczepów i hepatologii na podstawie indywidualnych przypadków pacjentów. Wskazaniem do przeszczepu jest ocena stopnia uszkodzenia wątroby, ogólnego stanu zdrowia pacjenta i dostępności odpowiedniego dawcy.

Osobami kwalifikującymi się do przeszczepu wątroby są pacjenci z ciężkimi chorobami wątroby, takimi jak marskość wątroby, nowotwór lub niewydolność wątroby. Rokowania po przeszczepach wynoszą do około 80% – wskazuje to, że spory procent osób ma szanse na wieloletnie przeżycie z nowym organem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *