Transplantacja Transplantacja Przeszczep włosów łonowych: jak działa i kiedy się go wykonuje?

Przeszczep włosów łonowych: jak działa i kiedy się go wykonuje?

przeszczep wlosow lonowych

Pojawienie się pierwszych włosów łonowych, jest związane z okresem dojrzewania. Zazwyczaj ich wzrost, szybko kończy się depilacją, lub przycinaniem. Dla jednych włosy łonowe są ważnym elementem wyglądu, dla innych wręcz przeciwnie. Przeszczep włosów łonowych, staje się coraz bardziej popularnym zabiegiem. Na czym polega taki przeszczep, i dlaczego się go wykonuje?

Po co są włosy łonowe?

Wbrew pozorom, włosy łonowe pełnią całkiem ważne funkcje ochronne. Ich najważniejszą funkcją, jest ochrona naszych narządów płciowych przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami, termoizolacją oraz czynnikami zewnętrznymi czy chorobami. Jednak ich posiadanie, może również być idealną pożywka dla bakterii, dlatego trzeba w szczególny sposób dbać higienę. Jak się możemy domyślać, zdecydowana większość osób jest zwolennikiem depilacji takich włosów. Zdarzają się również przypadki osób, u których owłosienie łonowe jest ważnym elementem, natomiast zmagają się z problemem jego utraty.

Utrata włosów łonowych – co jest przyczyną?

Wpływ na wypadanie włosów łonowych może być wiele, jednak wbrew pozorom spora cześć naszego społeczeństwa ma taki problem. Dla jednych jest to wręcz zaleta, dla innym powód do kompleksów. Nie ma jednoznacznie określonej przyczyny utraty włosów łonowych, jednak w większości problem dotyczy kobiet, u których zachwiana jest gospodarka hormonalna. Do przyczyn możemy również zaliczyć:

  • Menopauza
  • Niedoczynność nadnerczy
  • Choroby np.: genetyczne czy nowotworowe
  • Przyjmowanie niektórych leków
  • Marskość wątroby
  • Silne uzależnienia np. narkotyki

Najczęściej przyczyny są podobne do tych, które maja wpływ na utratę włosów na głowie. Powodem utraty włosów, jest nic innego jak osłabienie mieszków włosowych.

Czy przeszczep włosów łonowych, może być rozwiązaniem?

Aby wykonać taki przeszczep, konieczne jest w pierwszej kolejności znalezienie przyczyny problemu. Z reguły przeszczep włosów łonowych, można wykonać praktycznie u każdej osoby, która wyraża taką chęć. W obecnych czasach, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, taki zabieg można wykonać bezpiecznie. Najpopularniejszą metodą przeszczepu włosów, nie tylko tych łonowych, jest metoda FUE. Polega ona na pobraniu naszych własnych mieszków włosowych, wyselekcjonowania tych najlepszych, a następnie wszczepieniu w okolice intymne. Oczywiście taki zabieg odbywa się po wcześniejszej konsultacji, na której dokładnie zostanie wyznaczony zakres zabiegu, oraz określone jego efekty.

Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów łonowych?

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie kilku dodatkowych badań, które pomogą ocenić stan zdrowia pacjenta. Samo przygotowanie do zabiegu, nie wymaga wiele wysiłku, ponieważ ogranicza się tylko do odstawienia leków rozrzedzających krew, oraz picia alkoholu i palenia papierosów. W dniu zabiegu, pacjent powinien zjeść lekkie śniadanie, natomiast nie zaleca się picia kawy. Sam zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, więc pacjent jest w pełni kontaktowy, może prowadzić dialog z lekarzem bądź oglądać serial. Po podaniu znieczulenia, lekarz pobiera grafty, które następnie są one poddawane szczegółowej ocenie. Wszczepione zostają tylko te, które podczas oceny okazały się najlepszym materiałem dawczym. Po tak wykonanym zabiegu, pacjent może udać do domu, stosując odpowiednie zalecenia. Do takich zaleceń należą:

  • W okresie 14 dni, ważna jest szczególnie dokładna pielęgnacja strefy biorczej oraz dawczej
  • Dzień po zabiegu należy usunąć opatrunki
  • Podczas pielęgnacji, nie szorujemy włosów, wycieramy przykładając ręcznik papierowy
  • Unikamy nadmiernego wysiłku
  • Rezygnujemy z sauny, basenu czy siłowni
  • Wprowadzamy lekkie masowanie po upływie 14 dni

Sam okres rekonwalescencji nie jest długi i uciążliwy, wymaga jedynie prawidłowej higieny, a także kilku wyrzeczeń. Zaletą metody FUE, jest również brak blizn, a także szybki powrót do codziennego funkcjonowania. Przeszczepione włosy łonowe można również golić, jednak na to trzeba poczekać kilka miesięcy, a dokładniej do czasu, aż włosy odrosną i staną się mocniejsze.

Źródło:

Dr Piotr Turkowski, 27.06.2019r, Przeszczep włosów łonowych – przebieg zabiegu, efekty, https://piotrturkowski.pl/blog/przeszczep-wlosow-lonowych-przebieg-zabiegu-efekty/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *