Transplantacja Specjalizacje lekarskie Chirurg szczękowo-twarzowy – leczenie chorób i urazów twarzy

Chirurg szczękowo-twarzowy – leczenie chorób i urazów twarzy

chirurg twarzowo szczekowy

Chirurg szczękowo-twarzowy to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów jamy ustnej, szczęk, twarzy i szyi. Wykonuje zarówno zabiegi chirurgiczne, jak i prowadzi terapię zachowawczą.

Chirurg szczękowo-twarzowy – kim jest?

Chirurg szczękowo-twarzowy to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób i urazów jamy ustnej, szczęk, twarzy i szyi. Wykonuje on między innymi zabiegi chirurgiczne, takie jak usunięcie zębów, leczenie chorób dziąseł, rekonstrukcję kości twarzy, czy też przeprowadzenie operacji skomplikowanych złamań szczęk.

Co powinno skłonić do wizyty u chirurga szczękowo-twarzowego?

Do wizyty u chirurga szczękowo-twarzowego należy się udać w przypadku wystąpienia chorób i urazów jamy ustnej, szczęk, twarzy i szyi, takich jak np. poważne problemy z zębami, choroby dziąseł, wady zgryzu, czy skomplikowane złamania szczęk. Specjalista ten także zajmuje się chirurgicznymi zabiegami estetycznymi twarzy.

Jak wygląda wizyta?

Wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu medycznego, w którym pacjent opowiada o swoich dolegliwościach. Następnie lekarz przeprowadza badanie jamy ustnej, szczęk i twarzy, a także zleca dodatkowe badania diagnostyczne. Na podstawie zebranych informacji lekarz stawia diagnozę oraz proponuje indywidualny plan leczenia. W przypadku konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego, pacjent zostaje poinformowany o przebiegu operacji oraz o tym, jak powinien przygotować się do niej.

Jakie badania wykonuje chirurg szczękowo-twarzowy?

Chirurg szczękowo-twarzowy może zlecić wykonanie różnych badań, w tym np.

  • zdjęć rentgenowskich (RTG)
  • tomografii komputerowej,
  • rezonansu magnetycznego,
  • badań laboratoryjnych

Każde badanie ma na celu dokładną diagnozę problemu pacjenta i planowanie odpowiedniego leczenia. Zdjęcia rentgenowskie są wykonywane w celu oceny stanu zębów, kości i stawów skroniowo-żuchwowych, a tomografia komputerowa umożliwia dokładniejsze zobrazowanie stanu tkanek i kości w szczegółach. Badania laboratoryjne pomagają w ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz w wykryciu chorób, które mogą wpływać na stan zdrowia jamy ustnej i kości twarzy.

Chirurg twarzowo-szczękowy a usuwanie „zębów mądrości”

Usuwanie zębów mądrości to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez chirurga szczękowo-twarzowego. Zęby mądrości pojawiają się najczęściej między 17 a 25 rokiem życia. Ich usuwanie jest zazwyczaj zalecane w przypadku, gdy zęby nie wyrastają prawidłowo lub kiedy stwarzają problemy z sąsiednimi zębami lub przyzębiem. W takim przypadku chirurg szczękowo-twarzowy może przeprowadzić zabieg usunięcia zębów mądrości w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta i złożoności zabiegu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *