Transplantacja Zdrowie Choroby neurodegradacyjne – czy można im zapobiegać?

Choroby neurodegradacyjne – czy można im zapobiegać?

medications 257336 1280

Choroby neurologiczne są zazwyczaj niezwykle destrukcyjne. Powoli wyniszczają komórki układu nerwowego. Niestety, jest to proces nieodwracalny. Wszystkie zmiany są trwałe i powodują, że nasz organizm powoli odmawia posłuszeństwa.

Najczęstsze choroby neurodegradacyjne

O chorobie Alzheimera słyszeliśmy chyba wszyscy. Ta choroba postępuje bardzo powoli i zaczyna się od problemów z pamięcią. Początkowo są one niewielkie, dlatego je ignorujemy. Po pewnym czasie pamięć zaczyna szwankować coraz bardziej. Zapominamy o podstawowych kwestiach, takich jak adres czy imiona najbliższych. Trudno jednoznacznie określić, jakie są przyczyny tego schorzenia. Podejrzewa się, że nie jest to choroba genetyczna, jednak nie można mieć co do tego stuprocentowej pewności. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka. Największymi z nich są oczywiście wiek i urazy głowy.

Kolejna znana choroba neurodegradacyjna to choroba Parkinsona. Powoli wyniszcza komórki budujące nasz mózg. Po pewnym czasie rozpoczynają się problemy z kontrolą ciała. Pojawia się drżenie rąk, ruchy stają się powolne, ciężko jest utrzymać stabilną postawę. Schorzenia nie można całkowicie wyleczyć. Chorzy reagują na leki tylko w pierwszych stadiach, później niestety objawy się pogłębiają. Podobnie jak w przypadku alzheimera, tak i podłoże parkinsona jest nieznane. Najczęściej pojawia się on u osób starszych i dotyczy raczej mężczyzn.

Zapobiegać czy leczyć?

Niestety, wszystkie choroby neurodegradacyjne są nieuleczalne. Zarówno te już wymienione, jak i wiele innych, leczy się jedynie objawowo. Oczywiście lekarze nie ustają w pracach. Ciągle prowadzone są badania, mające na celu znalezienie przyczyn leżących u podstaw chorób neurodegradacyjnych oraz możliwości ich leczenia.

Lekarzem, który zajmuje się chorobami neurologicznymi jest, rzecz jasna, neurolog. Warszawa i wiele innych dużych miast gwarantują możliwość znalezienia świetnego specjalisty. Niestety, może okazać się, że kolejki będą dość duże i na wizytę będziemy czekać nawet kilka miesięcy. W tym wypadku może pomóc nam przychodnia prywatna. Warszawa na swojej mapie ma między innymi kilka doskonale wyposażonych placówek CMP Med.

Comments are closed.