Transplantacja Zdrowie Czy maska antysmogowa chroni przed zabójczym smogiem?

Czy maska antysmogowa chroni przed zabójczym smogiem?

Czy maska antysmogowa chroni przed zabójczym smogiem?

Kiedy za oknami pojawia się smog, szukamy metod, które nas przed nim ochronią. Trudno jest nie wychodzić wtedy z domu, a każde takie wyjście oznacza, że do naszych płuc trafi spora dawka zabójczych toksyn. Czy jednak popularne maski antysmogowe rzeczywiście spełniają swoje zadanie?

Czym jest smog i jak działa na organizm?

Nazwa smog pochodzi od połączenia angielskich słów smog & fog, co oznacza dym i mgłę – i rzeczywiście tak właśnie on wygląda.

To nienaturalne i toksyczne zjawisko atmosferyczne powstało głównie w wyniku działalności człowieka, który spala paliwa stałe w piecach, korzysta z transportu drogowego i jest twórcą przemysłu na szeroką skalę.

W smogu znajdziemy wszystko, co złe: zanieczyszczenia gazowe i pyły zawieszone, które z kolei składają się z metali ciężkich i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Nawet krótkotrwały kontakt z taką mieszkanką może być przyczyną m.in.:

  • podrażnień górnych dróg oddechowych i oczu;
  • ciągłego uczucia zmęczenia;
  • nasilenia objawów alergii i astmy;
  • podwyższenia ryzyka wystąpienia nowotworów;
  • chorób serca.

Smog zagraża nam również w domach, ponieważ jego cząsteczki bez problemu dostają się do środka. Najlepszym rozwiązaniem na smog w domu są oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA, ale co ze smogiem na zewnątrz?

Czy maska może ochronić przed smogiem?

Badanie przeprowadzone w 2016 r. przez badaczy z Uniwersytetu w São Paulo wykazało, że maski antysmogowe mogą chronić przed zanieczyszczeniami obecnymi w smogu.

Eksperymentowi poddano 26 osób z niewydolnością serca oraz 15 osób zdrowych. Silnik Diesla emitował zanieczyszczenia, którym oddychali wszyscy badani, będąc w tym czasie poddawani pomiarom pracy serca. Okazało się, że zanieczyszczenia we wdychanym powietrzu powodują upośledzenie funkcji tkanek odpowiadających m.in. za krzepnięcie krwi.

Oddychanie tym samym zanieczyszczonym powietrzem w masce nie wpływało w ten sposób na organizm.

Jednak maska masce nierówna – nie każda dostępna na rynku maska antysmogowa rzeczywiście chroni przed smogiem.

Wspomniany eksperyment wykazał, że najmniejszą skutecznością charakteryzują się maski bawełniane, które przepuszczają ponad 70% zanieczyszczeń. Najlepiej poradziła sobie maska przeciwpyłowa z wynikiem 0,3% przepuszczonych zanieczyszczeń.

Dobra maska antysmogowa powinna przede wszystkim:

  • być odpowiednio dopasowana do twarzy, a więc ściśle do niej przylegać i posiadać specjalne zawory ułatwiające oddychanie;
  • posiadać odpowiednie certyfikaty, najlepiej amerykańskie, wśród których jest np. N100 – gwarantujący zatrzymywanie 99,97% lotnych cząstek

Dobrym wyborem są maski z filtrem HEPA, który neutralizuje szkodliwe substancje w formie gazowej, np. lotne związki organiczne i dym papierosowy.

Źródła:

  1. https://ungc.org.pl/info/smog-najwazniejsze-zanieczyszczenia-powietrza-jakub-jedrak-polski-alarm-smogowy-krakowski-alarm-smogowy/
  2. https://smoglab.pl/maski-antysmogowe-czy-to-dziala/
Comments are closed.