Transplantacja Specjalizacje lekarskie Genetyk – czym się zajmuje?

Genetyk – czym się zajmuje?

genetyk

Genetyk jest specjalistą który pomoże nam w sytuacji, w której chcemy dowiedzieć się jakie choroby mogliśmy odziedziczyć. Poza określeniem dziedziczenia cech czy diagnostyki pacjentów, genetycy również mogą tworzyć żywność modyfikowaną genetycznie.

Genetyk – czym się zajmuje?

Genetyk jest specjalistą z zakresu dziedziczności i zmienności organizmów żywych. Jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalista który zajmuje się genami, a dokładniej potrafi określić dziedziczenie danych cech i chorób. Genetyk jest również w stanie wykrywać oraz odpowiednio leczyć różne choroby genetyczne. Największą uwagę genetycy skupiają na kwasach DNA oraz RNA. Czy genetyk jest lekarzem? Tak genetyk może być lekarzem, pod warunkiem iż ukończył on specjalizację z genetyki klinicznej.

Kto może skorzystać z pomocy genetyka i jak wygląda taka wizyta?

Z pomocy genetyka, może skorzystać praktycznie każda osoba. Jednak najczęściej pacjentami są osoby u których podejrzewa się schorzenie o podłożu genetycznym. Zdarzają się również pacjenci którzy korzystają z nieco innej pomocy genetyka. Takimi osobami mogą być:

 • Kobiety w ciąży – korzystając z porad prenatalnych czy pomocy w ustaleniu ojcostwa
 • Noworodki oraz małe dzieci – aby zdiagnozować wykryte wady wrodzone czy zaburzenia psychoruchowe
 • Młodzież oraz osoby dorosłe – w celu diagnostyki zaburzeń dojrzewania płciowego, schorzeń genetycznych np. raka piersi
 • Osoby planujące potomstwo, które są spokrewnione
 • Pacjenci którzy chcą sprawdzić czy dana choroba jest dziedziczna
 • Osoby u których w rodzinie wykryto choroby nowotworowe

Umawiając się na wizytę do genetyka, pacjent musi nastawić się jedynie na obszerny wywiad lekarski. Oprócz zebranych informacji, specjalista z dziedziny genetyki zapoznaje się również z dokumentacją medyczną pacjenta, zleca również badanie krwi. Warto przed wizytą, przygotować sobie informacje na temat chorób, które występowały w naszej rodzinie.

Rodzaje genetyki i ich klasyfikacja

Grzegorz Mendla uznawany jest za prekursora genetyki. Jest on pierwszym człowiekiem, który stworzył prawa dziedziczenia cech. W ostatnich czasach genetyka stała się bardzo popularna, i okrzyknięto ją zawodem przyszłości. Krzyżowanie różnych ras, gatunków zwierząt oraz roślin pozwala dynamicznie rozwijać tą dziedzinę. Można wyróżnić aż 5 rodzajów genetyki:

 • Molekularna – DNA oraz RNA czyli dziedziczenie na poziomie komórkowym
 • Klasyczna – badanie zasad dziedziczenia cech warunkowych przez wybrane geny
 • Populacyjna – jak sama nazwa wskazuje chodzi o dziedziczenie na poziomie populacji
 • Ekologiczna – dziedziczenie w ekosystemach
 • Genomika – badanie organizmów żywych – kompletna informacja genetyczna

Warto wiedzieć!

Poradnictwo genetyczne powinno objąć opieka osoby, które są nosicielami wadliwych genów, co wiąże się z wrodzoną tendencją do dziedziczenia chorób nowotworowych. Pacjenci objęci dodatkowymi badaniami mogą stale monitorować swój stan zdrowia. Dzięki takiej opiece, wykrycie choroby we wczesnym stadium jest bardzo szybkie i jednocześnie ważne, ponieważ znacznie zwiększone są szanse na wyzdrowienie.

Comments are closed.