Transplantacja Zdrowie Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej

higiena jamy ustnej

Mycie zębów, jest dla wielu osób codzienną rutyną. Niestety, duża część naszego społeczeństwa zmaga się z próchnicą, co świadczy o braku odpowiedniej higieny jamy ustnej. Jak w prawidłowy sposób dbać o zęby? Jakie środki do higieny jamy ustnej pomogą nam w walce o piękny i zdrowy uśmiech?

Higiena jamy ustnej – akcesoria które powinniśmy używać

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda” – już jako przedszkolaki, uczyliśmy się piosenki, którą chętnie śpiewaliśmy przed myciem ząbków.  Aby w prawidłowy sposób myć zęby, najważniejsza jest  odpowiednia szczoteczka. W sklepach, drogeriach czy marketach mamy ogromny wybór szczoteczek. Szczoteczki dzielą się na 3 rodzaje:

  • Zwykła – przy zakupie takiej szczoteczki warto wybrać wersję z włosiem miękkim lub średnim.
  • Elektryczna
  • Soniczna

Pamiętaj, aby zadbać o zęby, należy pamiętać o systematycznej wymianie szczoteczki, lub końcówki. Zaleca się aby zmieniać szczoteczkę co kwartał lub częściej jeżeli zauważymy odkształcony włos.

Jeżeli mamy już wybraną odpowiednią szczoteczkę, trzeba również dobrać odpowiednią pastę do zębów. W tym przypadku, również mamy spory wybór, chociaż w ostatnim czasie popularne stały się pasty wybielające.  Kolejną rzeczą którą powinniśmy zakupić jest nić dentystyczna. Na temat nici dentystycznej, zdania są bardzo podzielone, jedni ją używają, inni twierdzą że jest to zbędna rzecz. Jednak warto zakupić nici dentystyczne, chociażby ze względu na oczyszczenie przestrzenie między zębami. W takie miejsca, bardzo trudno dostać się przy stosowaniu samej szczoteczki. Aby zadbać o świeży oddech, warto stosować również płyn do płukania jamy ustnej. Oprócz odświeżonego oddechu, jego główna zaletą jest eliminowanie bakterii, a także dodatkowo świetnie radzi sobie ze stanami zapalnymi w ustach.

Jak prawidłowo myć zęby?

Najważniejszą zasadą podczas mycia zębów, jest systematyczność. Zęby należy myć co najmniej 2 razy dziennie, najlepiej rano i wieczorem.  Płytka nazębna jest cienką warstwą, osadzającą się na naszych zębach, wskutek mnożenia się bakterii w naszej jamie ustnej. Dlatego trzeba zęby myć systematycznie, dokładnie, a także w odpowiedni sposób. Jak poprawnie myć zęby – oto kilka wskazówek:

  • Zęby myjemy ruchem wymiatającym nie kolistym
  • Zęby myjemy w kierunku od dziąsła do korony
  • Nie naciskamy szczoteczki – po umyciu nie powinna być odkształcona
  • Nie szorujemy zębów stosując tylko ruchy tył – przód, tak myjemy tylko siekacze
  • Szczoteczkę trzymamy pod kątem 45 stopni kierując włosie do zęba

Mycie zębów powinno trwać od 3 do 5 minut. Nie zapominamy o szczotkowaniu języka, jednak aby to zrobić, konieczna jest szczoteczka na główce której jest specjalna powierzchnia, do czyszczenia języka. Jeżeli używamy szczoteczki bez takiej powierzchni, można zakupić specjalne szpatułki. Dziąsła, podniebienie a także policzki, również trzeba pielęgnować codziennie.

Higiena jamy ustnej to nie wszystko

Pomimo prawidłowej higieny jamy ustnej, oraz braku dolegliwości bólowych, konieczna jest również wizyta u stomatologa. Warto raz na pół roku zapisać się na taką wizytę kontrolną, ponieważ może okazać się że jednak gdzieś pojawia się próchnica. Oprócz leczenia u stomatologa, możemy również usunąć kamień nazębny, osad, oraz wybielić zęby.  Warto dbać o swoje uzębienie, pomijając kwestie estetyczne, prawidłowa higiena jamy ustnej, chroni nas również przed chorobami jamy ustnej, a także całego organizmu. „Żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć”

Comments are closed.