Transplantacja Zdrowie Jak mierzyć ciśnienie aparatem nadgarstkowym?

Jak mierzyć ciśnienie aparatem nadgarstkowym?

jak mierzyc cisnienie aparatem nadgarstkowym

Mierzenie ciśnienia to prosty sposób na sprawdzenie stanu zdrowia. Ciśnieniomierz nadgarstkowy to bardzo popularne i wygodne urządzenie. Jednak, jak się okazuje, nie każdy wie jak z niego korzystać. Złe ułożenie ręki, niewygodna pozycja to tylko niektóre błędy. A można ich tak łatwo uniknąć. W tym artykule dowiesz się jak mierzyć ciśnienie aparatem nadgarstkowym.

Jak działa ciśnieniomierz nadgarstkowy?

Ciśnieniomierz nadgarstkowy działa na podobnej zasadzie co tradycyjny. Pacjent zakłada mankiet, który samodzielnie się pompuje. Dopiero wtedy urządzenie podaje ciśnienie. Na czym polega różnica? Nie mierzy się ciśnienia krwi płynącej przez ramię. Mierzy się ciśnienie w żyłach nadgarstka.

Wybierając ciśnieniomierz warto zwróć uwagę, czy jego mankiet będzie pasował do Twojego nadgarstka. Weźmy na przykład ciśnieniomierz automatyczny Everchek CN10. Jego mankiet ma dodatkową klamrę do regulacji. W ten sposób może go używać każdy, niezależnie od grubości ręki.

cisnieniomierz na nadgarstek

Pomiar ciśnienia krwi i tętna na nadgarstku

Przed pomiarem ciśnienia warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Pozycja ręki, ułożenie ciała i miejsce założenia mankietu. Nawet minimalny wysiłek może zawyżyć wynik pomiaru.

Ułożenie ciała

W trakcie pomiaru, trzeba ułożyć się tak, aby wszystkie mięśnie były rozluźnione.

Dlatego, zaleca się dokonywać pomiaru na siedząco. Plecy mają spoczywać na oparciu krzesła. Nie powinno się krzyżować nóg. Stopy powinny dotykać podłogi.

Pozycja ręki

Przede wszystkim, ręka powinna być podparta w trakcie pomiaru. Można, na przykład, położyć łokieć na stole. Trzymanie ręki „w powietrzu” albo w niewygodnej pozycji wymusza pracę mięśni. Ta z kolei wymaga szybszego przepływu krwi – co zawyża wynik pomiaru ciśnienia.

Jak ułożyć rękę?

Swobodnie, dłonią skierowaną na dół. Ważna jest wysokość na jakiej trzymamy dłoń. Nadgarstek powinien być na tej samej wysokości co serce. Dlatego, na czas badania, dłoń powinna być na czymś położona. Zwykłe pudełko, albo gruba książka nadają się w sam raz.

Dlaczego?

To prosta zależność. Jeśli ręką będzie niżej od serca, to napłynie do niej więcej krwi. Wtedy ciśnieniomierz może pokazać ciśnienie wyższe niż w rzeczywistości. Za to, jeśli ręka będzie wyżej niż serce – krew będzie odpływać w kierunku klatki piersiowej. Wtedy, ciśnieniomierz pokaże wartość niższą niż w rzeczywistości.

Pozycja nadgarstka

Nadgarstek powinien być wyprostowany. Przed badaniem należy zdjąć z nadgarstka wszystko, co może go uciskać. Mogą to być: zegarek, bransoletka albo ciasny rękaw. Ich nacisk może hamować przepływ krwi i wpłynąć na wynik pomiaru.

Zakładając mankiet, zwróć uwagę Twój nadgarstek. Jest tam mała kostka wystającą po zewnętrznej stronie. Załóż mankiet tak, żeby ta kostka została przykryta. Jest to najlepszy punkt do pomiaru ciśnienia.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy – podsumowanie

Kupując ciśnieniomierz nadgarstkowy, warto pamiętać o obwodzie naszego nadgarstka. A sam pomiar ciśnienia z nadgarstka wcale nie jest trudny. Wystarczy pamiętać o właściwej pozycji ciała i ręki. Może warto je wcześniej przećwiczyć?

Artykuł napisany we współpracy z PMT24.pl

Źródła:

Noémie, C., Natacha, M., Emilie, L. E., & Olga, M. (2021). Impact of the format of user instructions on the handling of a wrist blood pressure monitor. Cognitive Processing, 22(2), 261-275.

Parati, G., Asmar, R., & Stergiou, G. S. (2002). Self blood pressure monitoring at home by wrist devices: a reliable approach?. Journal of hypertension, 20(4), 573-578.

Comments are closed.