Transplantacja Zdrowie Jak przygotować się na zabieg wazektomii?

Jak przygotować się na zabieg wazektomii?

wazektomia

Na temat zabiegu wazektomii istnieje mnóstwo mitów. Wiele z nich jest bardzo szkodliwych, zniechęcając liczne osoby do poddania się zabiegowi. Niejasności na temat tego zabiegu dotyczą między innymi kwestii przygotowania. Warto je wyjaśnić, tłumacząc jakie przygotowania do zabiegu są niezbędne, a które są zupełnie niepotrzebne.

Wazektomia w dwóch wersjach

Warto wyjaśnić, czym jest wazektomia, jeśli ktoś nie jest tego jeszcze świadomy. Otóż zabieg ten polega na zablokowaniu przepływu plemników. Stosuje się go jako trwały środek antykoncepcyjny. Podczas współżycia nie powoduje takiego dyskomfortu jak prezerwatywy, ani nie wpływa na organizm tak jak antykoncepcja hormonalna u kobiet.

Warto mieć na uwadze, że wazektomię można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy z nich to klasyczny zabieg z użyciem skalpela. W tym przypadku należy poczynić przygotowania takie jak do każdego innego zabiegu. Na 5-6 godzin przed zabiegiem nie należy niczego spożywać, trzeba zrobić badanie na żółtaczkę, morfologię i inne badania z krwi zalecone przez lekarza. Jednak dzisiaj wazektomia w tej formie przeprowadzana jest bardzo rzadko. O wiele częściej zabieg przeprowadza się bez użycia skalpela, poprzez rozwarstwienie skóry.

Wazektomia bez skalpela

Być może wiele osób zaskakuje fakt, że wazektomia bez skalpela jest możliwa. W tym przypadku wykonuje się rozwarstwienie skóry, przez które uwidoczniony zostaje nasieniowód. Dochodzi do jego przecięcia i zaszycia końcówek, aby odciąć przepływ plemników. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie trzeba przychodzić na czczo. Nie trzeba też wykonywać szeregu badań, niezbędnych przy normalnym zabiegu. Niemniej specjaliści zalecają zwykle morfologię, a czasami również pewne badania dodatkowe. Przygotowanie do zabiegu tak naprawdę ogranicza się do depilacji, która jest niezbędna dla bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia zabiegu.

Warto podkreślić, że wazektomia w wersji bez skalpela to zabieg bezpieczny i szybki. Zwykle trwa kilkanaście minut, po których można samodzielnie udać się do domu.

Zapraszamy na zabieg: wazektomia Poznań

Comments are closed.