Transplantacja Uroda Jak wygląda higiena w gabinecie stomatologicznym?

Jak wygląda higiena w gabinecie stomatologicznym?

higiena w gabinecie stomatologicznym

Gabinet stomatologiczny, jak każde inne miejsce, w którym świadczone są usługi medyczne, wymaga wyjątkowej dbałości o higienę.

Szczegółowe wymagania sanitarne w tym przypadku określają przepisy co najmniej kilku ustaw i rozporządzeń. Nie będziemy ich tu przytaczać w całości (zainteresowanych odsyłamy na stronę Internetowego Systemu Aktów Prawnych), opiszemy jedynie pokrótce zasady obowiązujące w gabinetach stomatologicznych i zabiegi pielęgnacyjne, którym muszą być poddawane wszystkie narzędzia medyczne znajdujące się na ich wyposażeniu, nie wyłączając drobnych akcesoriów takich jak pęsety czy kleszcze.

Co obejmuje plan higieny w gabinecie stomatologicznym?

Każdy gabinet stomatologiczny posiada szczegółowo określone procedury obejmujące szereg mniej i bardziej skomplikowanych czynności higienicznych, które trzeba wykonywać przed i po przeprowadzonych zabiegach. Obejmują one zarówno mycie oraz dezynfekcję rąk, jak i mycie, dezynfekcję oraz sterylizację narzędzi medycznych. Najbardziej skomplikowana jest dezynfekcja drobnych akcesoriów, wymaga bowiem od personelu medycznego samodzielnego wykonania specjalnego roztworu bakteriobójczego, wirusobójczego i grzybobójczego, w którym następnie zanurza się narzędzia medyczne na ustalony z góry czas. Więcej informacji na chirmed.pl. Sterylizacja jest nieco prostsza, wykonuje ją bowiem autoklaw, personel medyczny musi tylko dostosowywać ustawienia w tym urządzeniu oraz załadowywać je i rozładowywać. Dodatkowo w każdym gabinecie stomatologicznym wymagane jest też oczywiście regularne czyszczenie pozostałych sprzętów i powierzchni, w tym mebli i podłóg. Wszystkie te czynności wykonuje się zawsze z ogromną starannością i dokładnością.

Dlaczego higiena w gabinecie stomatologicznym jest tak ważna?

Higiena w gabinecie stomatologicznym, podobnie zresztą jak w każdym innym gabinecie zabiegowym, jest niezwykle ważna ze względu na wysokie ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych, które stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów i samego personelu medycznego. Stąd konieczność ciągłego powtarzania opisanych wyżej rutynowych zabiegów higienicznych. Dają one gwarancję najwyższych możliwych standardów bezpieczeństwa.

Comments are closed.