Transplantacja Zdrowie Kiedy niezbędna jest rehabilitacja?

Kiedy niezbędna jest rehabilitacja?

rehabilitacja

Rehabilitacja to rodzaj terapii usprawniającej, której celem jest przywrócenie choremu pełnej sprawności fizycznej. Dzięki temu pacjent po przebytej chorobie, kontuzji lub zabiegu chirurgicznym ma szansę na powrót do normalnego życia – sam pobyt i troskliwa opieka lekarska w szpitalu nie zawsze są bowiem w stanie to zagwarantować. Rehabilitacja może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym (regularne wizyty w klinice rehabilitacyjnej) lub stacjonarnym (dłuższy pobyt w klinice rehabilitacyjnej) – wszystko zależy od kondycji zdrowotnej pacjenta.

Jak wygląda rehabilitacja?

Na rehabilitację składa się szeroki zakres różnorodnych zabiegów usprawniających, wśród których można wymienić chociażby fizykoterapię, nordic walking, kinesiotaping czy terapię falą uderzeniową. Każda z tych form rehabilitacji przeznaczona jest dla pacjentów z innego rodzaju problemami. Przykładowo kinesiotaping, polegający na oklejaniu ciała plastrami terapeutycznymi łagodzącymi ból, doskonale sprawdza się w przypadku urazów i kontuzji. Z kolei nordic walking, czyli spacery z kijkami, polecany jest głównie osobom z wadami postawy i chorobami sercowo–naczyniowymi.

Kiedy rehabilitacja jest koniecznością?

Rehabilitacja jest niezbędnym etapem leczenia wielu schorzeń. Wskazaniem do jej zastosowania mogą być między innymi: przebyte urazy i kontuzje, nabyte i wrodzone wady postawy, choroby neurodegeneracyjne oraz choroby układu oddechowego. Rehabilitację zaleca się także po różnego rodzaju zabiegach operacyjnych, w tym po endoprotezoplastyce czy discektomii. O tym, czy w danym przypadku niezbędna jest rehabilitacja, zawsze decyduje lekarz.

Jak wybrać dobrą klinikę rehabilitacyjną?

Dobra klinika rehabilitacyjna to taka, która zatrudnia wysoko wykwalifikowanych specjalistów i posiada nowoczesny sprzęt – na te dwa aspekty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przeszukując oferty różnych placówek medycznych świadczących usługi rehabilitacyjne. Dobra klinika rehabilitacyjna musi ściśle współpracować z lekarzami i w porozumieniu z nimi dobierać formę ćwiczeń do potrzeb i możliwości danego pacjenta. Przykładem takiej placówki jest Sport-Klinika w Żorach. Szczegóły znajdziecie pod adresem https://www.sport-klinika.pl/rehabilitacja/centrum-rehabilitacji/. Sport-Klinika to ośrodek, który stawia na innowację i najwyższy profesjonalizm.

Comments are closed.