Transplantacja Zdrowie Łokieć tenisisty – co to jest i jak go rozpoznać

Łokieć tenisisty – co to jest i jak go rozpoznać

Łokieć tenisisty – co to jest i jak go rozpoznać

Co to jest łokieć tenisisty? Ostry łokieć tenisowy jest urazem mięśni, które rozciągają nadgarstek i palce. Miejscem urazu jest zazwyczaj boczny nadkole, kościsty guz na zewnętrznej stronie łokcia, do którego przyczepiają się mięśnie. Objawy łokcia tenisowego, które trwały dłużej niż 6 tygodni, są uważane za ostre i trwające dłużej niż trzy miesiące, jako przewlekły łokieć tenisowy.

Łokieć tenisisty – objawy

Zazwyczaj cierpiący na łokieć tenisisty odczuwa ból podczas wykonywania zadań związanych z chwytaniem lub przeciwstawiania się przedłużeniu nadgarstka / palca. Ból może być również obecny, gdy mięśnie są rozciągnięte. Bezpośrednio nad nadkłykciem przyśrodkowym kości ramienia będzie tkliwość, a mięśnie nadgarstka mogą zawierać punkty spustowe. Niektórzy pacjenci będą odczuwali sztywność i tkliwość szyi, a także oznaki podrażnienia nerwów. Większość ruchów łokciami będzie bezbolesna, mimo że jest to obszar bólu.

Co powoduje ostry łokieć tenisowy?

Ostry łokieć tenisisty jest spowodowany uszkodzoną tkanką mięśniową w punkcie, w którym zakotwicza się w kości ramienia w łokciu. Występuje, gdy do obszaru przyłożona jest większa siła niż normalne zdrowe tkanki są w stanie znieść.

Najczęstsze przyczyny łokcia tenisowego obejmują:

 • Nietypowe użycie rąk. np. malowanie ogrodzenia, kucie, dużo pisania.
 • Nadmierne chwytanie lub wykręcanie
 • Słaba siła mięśni przedramienia lub napięte mięśnie
 • Zła technika (może to być kiepski strzał w tenisa)
 • W niektórych przypadkach, takich jak przewlekły łokieć tenisowy, może to wystąpić z powodu złego stanu tkanek miękkich, które łatwo ulegają urazom. Zapalenie następuje po urazie, co prowadzi do obrzęku i bólu łokcia.

Co powoduje przewlekły łokieć tenisowy?

Przewlekły łokieć tenisisty jest związany ze zmianami zwyrodnieniowymi w tkankach mięśniowych zlokalizowanych w okolicy nadkykcia przyśrodkowego. Chociaż przez długi czas uważano, że ma to związek z zapaleniem spowodowanym nadmiernym użyciem, obecnie wiadomo, że jest to nieprawidłowe.

Chroniczny łokieć tenisowy NIE jest spowodowany zapaleniem!

Testowanie przewlekłych osób cierpiących na łokieć tenisisty nie wykazało żadnych substancji chemicznych zwykle związanych ze stanem zapalnym. Zamiast tego występuje wzrost chemikaliów związanych z przenoszeniem bólu w nerwach. Jest to połączone ze zmianami w dopływie krwi i zmianami koordynacji mięśni podczas korzystania z dłoni i nadgarstka. Widoczne są również zmiany zwyrodnieniowe ścięgna prostownika, w którym struktura ścięgna zaczyna się rozkładać.

Istnieją również dowody na to, że długotrwałe zaburzenia równowagi mięśni przedramienia mogą zniekształcać pozycję stawu łokciowego i powodować przewlekły ból łokci tenisowych. Powoduje to zmniejszoną zdolność do wykonywania normalnych czynności łokcia oraz zmniejszenie siły łokcia i przyczepności.

Jak diagnozuje się łokieć tenisowy?

Twój łokieć tenisowy jest klinicznie zdiagnozowany przez fizjoterapeutę lub lekarza. Po wysłuchaniu historii urazów i zastosowaniu potwierdzających testów klinicznych można postawić tymczasową diagnozę łokcia tenisowego.

Badanie ultrasonograficzne lub MRI są najlepszymi testami do identyfikacji wszelkich łez ścięgien lub stanów zapalnych. Promienie rentgenowskie są mało przydatne w diagnostyce.

Kto cierpi na łokieć tenisowy?

Łokieć tenisowy występuje powszechnie w społeczności. Jest obecny u 40% wszystkich tenisistów (stąd jego nazwa) i 15% osób pracujących w powtarzalnych ręcznych transakcjach. Może się zdarzyć w każdym wieku, jednak na ogół osoby w wieku od 35 do 50 lat.

Przewidywalnie, dotknięta strona jest zwykle związana z ręką, ale może wystąpić w ramieniu niedominującym. Mężczyźni i kobiety są w równym stopniu dotknięci.

Leczenie łokcia tenisowego

Wykazano, że fizjoterapia jest skuteczna w krótko- i długoterminowym leczeniu łokcia tenisowego.

Fizjoterapia łokcia ma na celu:

 • Zmniejszenie bólu łokcia.
 • Ułatwienie naprawy tkanek.
 • Przywrócenie normalnego zakresu ruchu i funkcji stawu.
 • Przywrócenie prawidłowej długości, siły i wzorców ruchu mięśni.
 • Normalizacja neurodynamiki kończyny górnej.
 • Normalizacja funkcji stawu szyjnego.

Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie tego, a po dokładnej ocenie łokcia, ręki i szyi fizjoterapeuta omówi najlepszą możliwą do zastosowania strategię w oparciu o objawy i styl życia. Wyniki są zazwyczaj mierzone na podstawie informacji zwrotnych od pacjentów i pomiaru bezbolesnej siły chwytu.

Leczenie fizjoterapeutyczne może obejmować łagodną mobilizację szyi i stawów łokciowych, elektroterapię, kinesiotaping na łokciach, rozciąganie mięśni, mobilizację nerwów, masaż i wzmocnienie.

Comments are closed.