Transplantacja Zdrowie Metody relaksacji

Metody relaksacji

Metody relaksacji

W czasach powszechnie panującego stresu, który jest związany nie tylko z życiem zawodowym, ale również prywatnym, umiejętność relaksacji i wyciszenia staje się niezwykle ważna. Dzięki niej łatwiej opanować nam silne emocje, a także pozbyć się natrętnych myśli, wiodących ku niezakończonym projektom i kolejnym obowiązkom. Dla zachowania równowagi, niektóre z metod relaksacji można stosować codziennie, inne co jakiś czas. Które z nich warto przetestować na własnej skórze i na jakie efekty można liczyć?

Relaksujący masaż

Masaż to doskonały sposób nie tylko na rozluźnienie, ale również na pozbycie się różnego rodzaju dolegliwości bólowych. Jest to terapia całego działa, mogąca wpływać na każdą jego część. Efekt relaksacji pojawia się w momencie gdy ciało wysyła sygnały do mózgu o gotowości do odprężenia. Układ nerwowy przekazuje je z kolei do mięśni, co pozwala na ich rozluźnienie. W tym przypadku dużą rolę odgrywa nie tylko sam styl masażu, ale również jego intensywność oraz warunki panujące w gabinecie. Z tego względu, aby móc cieszyć się zabiegiem, należy poinformować osobę go wykonującą o ewentualnych niedogodnościach, takich jak uczucie zimna, przegrzania lub zbyt silny nacisk powodujący ból.

Osoby decydujące się na masaż mogą skorzystać nie tylko z jego klasycznej wersji czy rozluźniającej, ale również z masażu gorącymi kamieniami, aromaterapeutycznego czy rytuałów typowych dla innych krajów, zwłaszcza afrykańskich. Aby mieć pewność, że wybrany zabieg odpowiada naszym potrzebom, warto zapoznać się z informacjami na jego temat lub skontaktować się z gabinetem. Oprócz samego efektu zrelaksowania się, możemy liczyć na lepsze ukrwienie skóry, poprawę krążenia, poprawę funkcjonowania układu oddechowego, a także nawilżenie skóry i jej odżywienie.

Medytacja

Medytacja to czynność, którą zdecydowanie warto praktykować codziennie, nawet przez kilka minut. Choć początki mogą być trudne, regularne treningi przyniosą szybkie efekty. Medytując, możemy przyjąć dowolną, najbardziej wygodną dla nas pozycję, która pozwoli nam rozluźnić mięśnie. Warto zadbać również o to, aby ubrać luźne, nieuwierające ubrania i znaleźć miejsce w domu, w którym nikt nie będzie nam przeszkadzać. Medytacja pozwala uspokoić bieg myśli i poradzić sobie z ich natłokiem. Jej celem nie jest ich pozbycie się, ale “puszczenie” i przyjęcie roli obserwatora, bez koncentrowania się na konkretnej z nich. Sama czynność przynosi ukojenie przebodźcowanemu umysłowi. Podczas medytacji możemy dodatkowo zapalić ulubione kadzidełka, świeczki, zgasić światło w pokoju i w razie potrzeby włączyć relaksacyjną muzykę. W zależności od czasu, możemy wykonywać czynność rano lub wieczorem, a nawet kilka razy dziennie.

Kąpiel połączona z aromaterapią

Jest to doskonały pomysł na dobre zakończenie bardzo trudnego i stresującego dnia. Kąpiel w ciepłej ale nie gorącej wodzie, z relaksującą muzyką w tle i odpowiednio dobranym olejkiem aromatycznym pozwala na rozluźnienie mięśni i zrelaksowanie się. Duże znaczenie ma w tym przypadku zapach na jaki się zdecydujemy. Olejki o działaniu relaksacyjnym to m.in. melisowy, dodatkowo wykazujący działanie nasenne, bergamotowy, lawendowy, pomarańczowy i rumiankowy. W tym celu warto wykorzystać kominek aromatyczny lub dodać kilka kropli do kąpieli.

Korzystanie z metod relaksacji to prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na obniżenie poziomu stresu i rozluźnienie mięśni. Zdecydowanie nie należy z nich rezygnować, gdyż przewlekły stres ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, nie tylko psychiczne, ale również fizyczne. Opanowanie technik relaksacyjnych pozwala lepiej radzić sobie z wieloma problemami codziennego życia.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości Instytutu Kosmetycznego Sarahline z Gliwic.

Comments are closed.