Transplantacja Zdrowie Objawy owulacji. Sprawdź ile trwa owulacja

Objawy owulacji. Sprawdź ile trwa owulacja

Co to takiego jest owulacja Owulacja i jej objawy

Procesem owulacyjnym, nazywany sygnał, że organizm kobiety uwolnił nową komórkę jajową, która gotowa jest do zapłodnienia w jajowodzie. Owulacja stanowi szczyt cyklu miesiączkowego. Dzień jajeczkowania (owulacji) zależny jest od długości cyklu menstruacyjnego. Aby dokładnie stwierdzić, kiedy następuję jajeczkowanie, należy prowadzić szczegółowe obserwacje własnego cyklu menstruacyjnego.

Czym jest owulacja??

Owulacja umożliwia zajście w ciążę. Choć na pozór zajść w ciążę nie jest trudno, to jednak tak naprawdę trzeba mieć do tego trochę szczęścia. Okazuje się, że w czasie kobiecego cyklu miesiączkowego trwającego około miesiąca, zapłodnienie jest możliwe teoretycznie tylko przez 5 dni!

Jajeczkowanie

Nazwa „owulacja” pochodzi od łacińskiego słowa „ovulatio” i oznacza proces wytwarzania żeńskich gamet, czyli komórek jajowych. Dojrzałe jajeczko powoduje pęknięcie pęcherzyka Graffa. Komórka jajowa uwalniana jest z jajnika i przemieszcza się do jajowodu. Gdy na swojej drodze „spotka” plemniki, dochodzi do zapłodnienia.  U kobiet regularnie miesiączkujących jajeczkowanie występuje co około 28 dni, mniej więcej w połowie każdego cyklu menstruacyjnego (między 13. a 15. dniem poprzedzającym wystąpienie krwawienia miesiączkowego).

Jakie są objawy owulacji?

Objawy owulacji są dość charakterystyczne. W okresie okołoowulacyjnym organizm daje rozmaite sygnały, które zwiastują nadejście lub wystąpienie jajeczkowania. Niektóre pojawiają się jeszcze przed owulacją, a niektóre po. Żeby na ich podstawie dokładnie określić dni płodne, trzeba prowadzić obserwacje przez co najmniej 3 miesiące. Dopiero na ich podstawie można zauważyć pewne prawidłowości, które dadzą względną pewność, że dany symptom oznacza początek owulacji.

Istnieją 3 podstawowe objawy owulacji, które występują u wszystkich kobiet:

  • zmiana wyglądu śluzu na bardziej rzadki, ciągnący się, przezroczysty
  • podwyższenie temperatury ciała o kilka kresek po owulacji
  • lekki ból owulacyjny w podbrzuszu, przypominający ból miesiączkowy
objawy owulacji ból brzucha
objawy owulacji ból brzucha

Najważniejszym jednak sygnałem objawów owulacji jest śluz płodowy w pochwie. Jest go więcej i pod wpływem estrogenów (ich poziom wzrasta w tym momencie cyklu) staje się on rzadszy, lepki i przejrzysty. Jego konsystencja zmienia się nieprzypadkowo – ułatwia to plemnikom przedostanie się do jajowodu.

Objawy owulacji mogą zostać zaburzone np. przez chorobę, alkohol, leki czy zwyczajnie zmianę trybu życia. Dlatego kobiety powinny pamiętać, że nigdy nie ma 100% pewności kiedy występuje jajeczkowanie. Oczywiście szansa, że trafimy z obserwacjami jest dużo większa, kiedy jednocześnie obserwujemy śluz, temperaturę czy ból i oczywiście miesiączki muszą być regularne.

Dosyć charakterystyczna jest również zmiana temperatury ciała –  tuż przed owulacją obniża się, a wraz z jej wystąpieniem – wzrasta nawet o ok. 0,5ºC i utrzymuje się do kolejnej miesiączki. Pomiar powinien być dokonany zaraz po przebudzeniu.

Ustalenie momentu jajeczkowania jest ważne zarówno dla tych kobiet, które chciałyby zajść w ciążę, jak i dla tych, które chciałyby tego uniknąć.

Ile trwa owulacja?

Tak naprawdę termin owulacji, określa tylko sam moment wydostania się jajeczka z jajnika, a więc trwa nie dłużej niż 1 dzień. Jednak dłużej trwają dni płodne, czyli ten okres, kiedy jajeczko wędruje jajowodami do macicy i może dojść do zapłodnienia. Do zapłodnienia dochodzi jednak tylko wtedy, kiedy kobieta odbyła niezabezpieczony stosunek, a sperma dostanie się do jej dróg rodnych. Dni płodne wyznacza się na czas obejmujący 4 dni przed owulacją i 5 dni po owulacji – łącznie 10 dni.

Comments are closed.