Transplantacja Specjalizacje lekarskie Ortopeda na NFZ – czego się spodziewać?

Ortopeda na NFZ – czego się spodziewać?

ortopeda

Wizyta u ortopedy na Narodowy Fundusz Zdrowia wiąże się najczęściej z leczeniem urazów kości oraz dolegliwościami bólowymi. Wiedza lekarza obejmuje zakres całego układu ruchu i jest specjalistą w zakresie profilaktyki, diagnozowania oraz leczenia urazów narządów tego układu. Specjaliści leczą stany ostre oraz choroby przewlekłe.

Od czego rozpocząć planowanie wizyty?

Jeśli pacjent odczuwa potrzebę konsultacji z ortopedą i chce udać się na wizytę refundowaną przez NFZ, należy najpierw dostać skierowanie od lekarza rodzinnego. Dopiero wtedy możemy poszukiwać najbliższego wolnego terminu u specjalisty.

Kiedy należy wybrać się do specjalisty?

Najczęściej z usług ortopedy na NFZ korzystają osoby po urazach takich jak złamania kości, zwichnięcia stawów oraz skręceń. Niepokój mogą również wzbudzać bóle kręgosłupa, stawów. Dodatkowo pojawiające się stany zapalne oraz problemy z kończynami i stawami mogą być powodem wizyty. Wczesne wykrycie wad ułatwia późniejszą rekonwalescencję oraz leczenie. Częste są również wizyty zachowawcze. Istnieją przypadki, w których ortopeda zapobiega pogłębieniu się wad stosując działania prewencyjne. Szczególnie ważne jest to u dzieci, gdy stawy oraz kości nie są w pełni rozwinięte. Przykładowymi działaniami jest stosowanie wkładek do butów oraz specjalnych podkładek na siedzenie, które pozwalają zachować odpowiednią postawę.

Metody leczenia oraz badania

Pierwszym etapem wizyty jest wywiad lekarski. Podczas rozmowy z pacjentem lekarz ma szansę zebrać informacje skupiając się na rodzaju problemu, innych istniejących schorzeniach, a także przebytych zabiegach i chorobach występujących w rodzinie.

Dopiero po szczegółowym wywiadzie wykonanym przez lekarza, podczas którego należy szczerze opowiedzieć o przebytych chorobach oraz urazach, przechodzimy do dalszego etapu leczenia. W zależności od sytuacji chorego lekarz może podjąć decyzje co do dalszej diagnostyki.

Częstym badaniem zlecanym przez ortopedów jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, które pozwolą sprawdzić obecny stan kości i szkieletu. To badanie pozwala ocenić występujące schorzenia i ewentualne zwyrodnienia. Badania pozwalające dostarczyć obraz kości oraz tkanek to również badania ultrasonograficzne, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny. Stan stanów pozwoli ocenić artrografia i artroskopia. Wszystkie te badania pozwalają sprawdzić ruchomość i stabilność układu ruchu.

W przypadku wystąpienia nieprawidłowości najczęściej wprowadzane metody leczenia przez ortopedę to unieruchomienie kończyny, a w ostatecznych przypadkach operacja chirurgiczna. Po przebytym leczeniu niezbędna bywa rehabilitacja, masaże oraz ćwiczenia pozwalające przywrócić dawną sprawność mięśniom.

Jeśli stan pacjenta wymaga to lekarz może wprowadzić leczenie farmakologiczne.

Zakończenie wizyty u ortopedy

Na koniec wizyty lekarz poinformuje co dolega pacjentowi i jakie należy podjąć kroki w dalszym leczeniu co często trwa latami. Częstą praktyką wśród specjalistów z zakresu ortopedii jest zaplanowanie przez lekarza terminu wizyty kontrolnej. Dzięki temu lekarz może sprawdzić stan pacjenta po danym okresie czasu i sprawdzić, czy wprowadzone leczenie się sprawdza. W niektórych przypadkach istnieje możliwość otrzymania skierowania do szpitala.

Średnie oczekiwanie na wizytę u ortopedy

Kolejki do specjalistów na NFZ bywają ogromne. Dzięki wyszukiwarce udostępnionej przez Narodowy Fundusz możemy sprawdzić jak szybko możemy uzyskać pomoc lekarza. W zależności od miasta, w którym szukamy ortopedy musimy liczyć się z kilkoma, a nawet i kilkunastoma miesiącami oczekiwania.

Comments are closed.