Transplantacja Zdrowie Pierwsze objawy grypy – jak je rozpoznać i wdrożyć skuteczne leczenie?

Pierwsze objawy grypy – jak je rozpoznać i wdrożyć skuteczne leczenie?

grypa objawy

Okres jesienno-zimowy nierozerwalnie wiąże się także ze wzrostem ilości zachorowań na grypę i zwykłe przeziębienia. Jednak wiedząc, które objawy mogą wskazywać na grypę – można szybko wdrożyć skuteczne leczenie, dzięki któremu choroba stanie się zdecydowanie mniej dolegliwa.

Objawy grypy

Nie znając najbardziej podstawowych objawów grypy, dość łatwo można pomylić ją z przeziębieniem. Obydwie te choroby występują dość powszechnie w okresie jesienno-zimowym, a co za tym idzie – niektóre objawy mogą okazać się mylące.

Wśród najczęściej występujących objawów grypy można wskazać ogólne osłabienie, złe samopoczucie, intensywne bóle mięśni oraz stawów, gorączka, suchy kaszel, ból gardła. Wiele z tych objawów może występować także przy przeziębieniu, dlatego też pytanie: przeziębienie czy grypa? Jest jak najbardziej uzasadnione. W razie wątpliwości, lekarz ma możliwość zlecenia badań laboratoryjnych, które pomogą w ustaleniu na 100%, czy pacjent cierpi na grypę, czy na przeziębienie.

Antybiotyk na grypę – tak czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy grypę leczy się za pomocą antybiotyków. Odpowiedź brzmi: nie, bowiem grypa jest chorobą o podłożu wirusowym, a takowych nie leczy się za pomocą antybiotyków. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, że podczas osłabienia organizmu wynikającego z walki z grypą, chory zapada także dodatkowo na chorobę o innym podłożu. W takiej sytuacji decyzja, czy należy wdrożyć antybiotyk, zawsze należy do lekarza.

Leczenie grypy – jak przebiega?

Grypę można leczyć objawowo, aż do poprawy samopoczucia. Zatem zaleca się stosowanie takich środków jak:

  • tabletki na ból gardła – pomogą one uśmierzyć dolegliwy ból w tym obrębie. Dodatkowo, niektóre z nich mogą pomóc w zwalczeniu kaszlu, który w większości przypadków jest związany właśnie z bolesnością i drapaniem gardła;
  • preparaty o działaniu ogólnym – w sprzedaży można spotkać także środki, które pomagają w ogólnym zwalczaniu objawów grypy. Proszek do sporządzania roztworu doustnego jest nakierowany na obniżanie temperatury, niwelowanie dolegliwości bólowych i ogólną poprawę samopoczucia w trakcie grypy;
  • preparaty na zatkany nos – jako że w trakcie grypy choremu bardzo rzadko dokucza spływający katar, a zdecydowanie częściej uczucie zatkanego nosa – podczas tej choroby warto zaopatrzyć się w krople lub spraye, które wykazują działanie udrażniające. To zdecydowanie ułatwi oddychanie, a przy tym może pomóc w zmniejszeniu bólu gardła (który często nasila się, gdy chory musi oddychać przez usta podczas choroby).
Comments are closed.