Transplantacja Zdrowie Rodzaje stabilizatorów ortopedycznych i ich zastosowanie

Rodzaje stabilizatorów ortopedycznych i ich zastosowanie

stabilizator ortopedyczny na nadgarstek

Stabilizatory ortopedyczne przyspieszają proces leczenia i rehabilitacji po doznanym urazie oraz wspomagają rekonwalescencję po operacji na układzie ruchu. Świetnie sprawdzają się także w profilaktyce kontuzji sportowych, dlatego chętnie korzystają z nich osoby aktywne fizycznie. Jakie rodzaje stabilizatorów mamy do dyspozycji i kiedy warto po nie sięgnąć?

Stabilizator ortopedyczny a orteza – różnice i zastosowanie

Na wstępie warto dokonać pewnego rozróżnienia. Otóż w terminologii medycznej możemy spotkać się pojęciami takimi, jak orteza i stabilizator. Określenia te przez pacjentów bywają używane zamiennie, jednak w rzeczywistości odnoszą się do nieco innych typów zaopatrzenia medycznego.

Orteza stanowi alternatywę dla opatrunku gipsowego, dlatego charakteryzuje się dość sztywną konstrukcją. Jej zadaniem jest stabilizacja i ograniczenie ruchomości stawów oraz zabezpieczenie danej części ciała przed kolejnym urazem. Dodatkowo przeciwdziała powstawaniu zniekształceń i koryguje te już powstałe. Generalnie można stwierdzić, że w przeciwieństwie do stabilizatora orteza jest zalecana w bardziej poważnych stanach, np. po złamaniach.

Stabilizator to rodzaj mniej sztywnej ortezy, która także ma działanie stabilizacyjne, ale pozwala zachować większą swobodę ruchów, dlatego może być stosowana podczas aktywnej rehabilitacji pourazowej czy pooperacyjnej. Dodatkowo stabilizator wywiera na tkanki kontrolowany ucisk (mówimy o działaniu kompresyjnym), co przyczynia się do eliminacji obrzęków i krwiaków.

Wskazania do stosowania stabilizatorów to m.in.:

 • stłuczenia,
 • zwichnięcia stawów,
 • skręcenia,
 • uszkodzenia więzadeł,
 • niestabilność stawów,
 • bóle przeciążeniowe mięśni,
 • stany po zabiegach chirurgicznych.

Stabilizator działa ponadto odciążająco, dlatego chętnie wykorzystywany jest podczas treningów czy cięższych prac fizycznych jako sposób na zapobieganie powstawaniu kontuzji.

stabilizator

Rodzaje stabilizatorów

Stabilizatory ortopedyczne mają bardzo szerokie zastosowanie, możemy zabezpieczyć przy ich użyciu niemal każdą część ciała. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się:

 • stabilizatory na nadgarstki,
 • stabilizatory na bark,
 • stabilizatory na biodro,
 • stabilizatory na kolana,
 • stabilizatory na kostkę,
 • stabilizatory kręgosłupa.

Należy pamiętać, że decyzję o noszeniu stabilizatora zawsze powinien podejmować lekarz lub wykwalifikowany fizjoterapeuta. Rolą specjalisty jest także określenie czasu jego używania. Źle dobrany lub noszony w nieodpowiedniej fazie leczenia może wydłużyć czas terapii, nasilić dolegliwości lub stać się źródłem poważnych powikłań.

Istnieją także pewne przeciwwskazania lub ograniczenia do korzystania ze stabilizatorów, tak jak w przypadku osób cierpiących na chorobę żylakową, które przed zastosowaniem stabilizatora kończyny dolnej powinny wcześniej zaopatrzyć się w pończochy uciskowe.

Gdzie kupić stabilizator?

Choć może się wydawać, że w stabilizator można zaopatrzyć się w dowolnym miejscu – w końcu nie jest to zaawansowany sprzęt rehabilitacyjny – nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że jest to wyrób medyczny i jako taki powinien spełniać określone standardy dotyczące choćby zastosowanych materiałów. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w niego w sklepie medycznym.

Sprawdź ofertę od BRANDvital dotyczący stabilizatorów ortopedycznych: https://esklep.brandvital.eu/produkty,2?search=stabilizator%20ortopedyczny

Comments are closed.