Transplantacja Zdrowie Rumianek roślina ma niesamowite właściwości

Rumianek roślina ma niesamowite właściwości

rumianek

Rumianek należy do najstarszych roślin wykorzystywanych w ziołolecznictwie. Jego występowanie odnotowywane jest przede wszystkim na półkuli północnej, obejmując obszary o umiarkowanym klimacie.  Rumianek pospolity jest często spotykany w naszym kraju – pojawia się na łąkach, ugorach, wśród łanów zbóż, przy drogach, na obrzeżach lasów lub ogrodach. Jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych roślin w Polsce. Można go również spotkać pod innymi nazwami np. rumianek lekarski, rumianek apteczny lub kamilka.

Rumianek

Rumianek wywodzi się z roślin należących do gatunku astrowatych. Jako roślina lecznicza używana była już w starożytnym Egipcie i Rzymie. Jeśli chcesz samodzielnie zebrać i zasuszyć rumianek warto zaopatrzyć się w atlas roślin leczniczych, ponieważ łatwo można pomylić go z rumianem psim oraz innymi przedstawicielami roślin z rodziny Anthemis, które nie są stosowane w lecznictwie i zawierają silne alergeny kontaktowe.

napar z rumianku
napar z rumianku

Jak można rozpoznać rumianek?

Ma delikatną łodygę, która rozgałęzia się ku górze i kończy koszyczkami kwiatów. Zwykle osiąga wysokość oscylującą w granicach 10-40 cm. Liście rumianku są podwójne i potrójne z równowąskimi łatkami, nitkowatymi i odrobinę skręconymi. Najbardziej charakterystyczne są jednak koszyczki kwiatów: z żółtym środkiem i białymi listkami. Warto również podkreślić, że cała roślina wydziela charakterystyczny dla rumianku zapach. Rumianek jest rośliną jednoroczną.

Substancje aktywne w rumianku

Surowcem stosowanym w lecznictwie jest koszyczek rumianku, który zawiera olejek eteryczny.  Głównymi składnikami olejku są: chamazulen i α-bisabolol, a także farnezen, mircen i kadinen. W roślinie znajdziemy również spiroeter, kumaryny, flawonoidy – pochodne apigeniny, luteoliny, kwercetyny i związki śluzowe.

Rumianek – właściwości lecznicze

Rumianek pospolity ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, dezodoryzujące, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Skutecznie działa też na skurcze i zapalenie żołądka oraz jelit. Można go używać przy zapaleniu skóry i błon śluzowych, a także przy bakteryjnych schorzeniach jamy ustnej. Właściwości rumianku pomagają uspokoić skołatane nerwy. Kąpiele z dodatkiem  ekstraktu wykazują działanie rozluźniające, co jest zasługą obecności związków kumaryny oraz spiroeteru. Przy problemach z zasypianiem wystarczy niewielką ilość suszonych kwiatów rumianku włożyć w małą poduszkę i ułożyć pod głową. Rumianku można również użyć kiedy zmagamy się z zapaleniem spojówek, lub kiedy chcemy użyć czegoś do pielęgnacji naszych włosów.

rumianek wlasciwosci
rumianek właściwosci lecznicze

Uwaga, alergia! Rumianek często uczula!

Chociaż jeden ze składników olejku rumiankowego – chamazulen – ma właściwości przeciwalergiczne, to jednak rumianek stosowany zewnętrznie, może powodować reakcję uczuleniową u osób szczególnie wrażliwych.

Napar z rumianku

Łyżkę suszonych kwiatów rumianku zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 10 minut. Przecedź. Napar możesz pić – pomoże przy bólach brzucha, zaburzeniach trawienia, podenerwowaniu i problemach ze snem; albo stosować do płukania chorego gardła, przemywania oczu czy podrażnionej skóry.

Comments are closed.