Transplantacja Zdrowie Skarpeta uciskowa- skuteczne zwalczanie żylaków

Skarpeta uciskowa- skuteczne zwalczanie żylaków

skarpeta uciskowa

Żylaki to bardzo częste schorzenie, którego przyczyną może być zarówno nadmierne przeciążenie nóg, jak i siedzący tryb życia. Stanowią one problem nie tylko zdrowotny, ale również estetyczny. Nieleczone żylaki mogą prowadzić do poważnych konsekwencji. Problem ten dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Jedną z metod leczenia, ale także zapobiegania żylaków jest kompresjoterapia, do której służy przede wszystkim skarpeta uciskowa. Odpowiednio dobrane skarpety usprawniają krążenie krwi, dlatego są polecane przede wszystkim w profilaktyce chorób żył.

Czym dokładnie jest kompresjoterapia?

Kompresjoterapia, czyli inaczej ucisk stopniowany to bezinwazyjna metoda leczenia, a przede wszystkim zapobiegania powstawania żylaków lub ich rozwoju, która polega na wywieraniu ucisku na kończyny dolne.

Należy pamiętać, że kompresjoterapia jest skuteczna tylko wtedy, gdy wywołuje odpowiedni ucisk. Dlatego, aby skarpeta uciskowa przynosiła zamierzony efekt, musi być dobrana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta.

Stopnie kompresji skarpety uciskowej

Skarpeta uciskowa posiada cztery stopnie kompresji, których jednostką miary ucisku są milimetry słupa rtęci (mmHg). Im stopień jest wyższy, tym ucisk zapewniany przez produkt jest większy. Dlatego moc ucisku zależy od tego, co ma zwalczyć i w czym pomóc skarpeta uciskowa

  • I stopień kompresji: 18-21 mmHg

Najmniejszy stopień kompresji przede wszystkim zalecany jest do profilaktycznego stosowania lub w leczeniu lekkich obrzęków i łagodnych żylaków. Skarpetka uciskowa o I. stopniu ucisku pozbywa uczucia ciężkich i zmęczonych nóg zapobiegając rozwojowi Przewlekłej Niewydolności Żylnej (PNŻ)

  • II stopień kompresji: 23-32 mmHg

Skarpety uciskowe o II stopniu kompresji wywierają większy nacisk, który nie tylko zapobiega rozprzestrzenianiu się zmian lecz stosowane są również po zabiegach na żylakach takich jak skleroterapia, laserowe usuwanie żylaków itp.

  • III stopień kompresji: 34-46 mmHg

Nacisk, który wywołują skarpety kompresyjne o III stopniu ucisku, jest mocno wyczuwalny. Ten stopień kompresji zalecany jest przede wszystkim osobom, które cierpią na przewlekłą niewydolność żylną powodującą zmiany skórne przypisywane chorobom żył (przebarwienia, wyprysk żylny skórny, zwyrodnienie skórno-tłuszczowe, zanik biały, zmiany skórne pochodzenia żylnego, czynne owrzodzenia żylne)

  •       IV stopień kompresji: >49 mmHg

To najwyższy stopień ucisku, który stosowany jest podczas zaawansowanych i długotrwałych zmianach chorobowych.

Skarpety uciskowe dla mężczyzn

Skarpeta uciskowa została zaprojektowana w taki sposób, aby łagodzić ból, uczucie zmęczonych nóg oraz aby zapobiegać i łagodzić dolegliwości żylne na stopach, kostkach oraz nogach. Skarpety przeciwżylakowe najsilniejszy ucisk wywierają w okolicy stawu skokowego. Noszenie wyrobów kompresyjnych w znacznym stopniu poprawia krążenie krwi w kończynach dolnych.

Kompresjoterapia zalecana jest tak samo kobietom, jak i mężczyznom. Męskie skarpety uciskowe na żylaki nie są bolesne ani uciążliwe podczas noszenia, ponieważ odpowiednio dobrana skarpeta uciskowa nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Dlaczego warto zdecydować się na stosowanie skarpet uciskowych dla mężczyzn?

Stosowanie skarpet uciskowych z pewnością przynosi wiele korzyści dla zdrowia całego organizmu. Przede wszystkim dzięki takim wyrobom układ krążenia w kończynach dolnych jest odciążony, ustępują obrzęki oraz dyskomfort spowodowany bólem i ciężkością nóg. Skarpeta uciskowa może pomóc w walce z żylakami, zapobiegając ich rozwojowi. Profilaktyczne stosowanie skarpet chroni nogi przed powstawaniem nieestetycznie wyglądających oraz niekomfortowych żylaków.

Comments are closed.