Transplantacja Zdrowie Soczewki miesięczne – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

Soczewki miesięczne – wszystko co powinieneś o nich wiedzieć

soczewki miesieczne

Jeśli masz wadę wzroku i nie lubisz nosić okularów lub z jakiegoś powodu nie jest to dla ciebie praktyczne, zapewne poszukujesz innych rozwiązań. W tej sytuacji warto rozważyć pozostałe dostępne na rynku sposoby na korektę wady wzroku. Jednym z nich są soczewki miesięczne. Dowiedz się, czy są odpowiednie dla Ciebie.

Soczewki miesięczne – użytkowanie

Soczewki miesięczne może tak naprawdę nosić każdy, u kogo lekarz nie stwierdził przeciwwskazań. To szczególnie praktyczne rozwiązanie dla osób wykonujących aktywną pracę, ponieważ soczewki mogą znacząco poprawić mobilność. Ważne jest jednak, aby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem, który pomoże w wyborze najlepszego dla nas rozwiązania.

Jak zakładać soczewki

Zakładanie soczewek może na pierwszy rzut oka wyglądać niekomfortowo, jednak wcale nie musi takie być. Wystarczy, że odpowiednio się do tego przygotujemy, a z biegiem czasu proces ten stanie się dla nas zupełnie prosty.

Dla pełni komfortu ważne jest, aby soczewki zakładać przy dobrze oświetlonym lustrze i przed tym procesem dokładnie umyć ręce. Po wyjęciu soczewki z pojemnika umieść ją wypukłą stroną do dołu tak, aby przypominała miseczkę, na czubku palca wskazującego dominującej ręki. Następnie palcem środkowym tej samej ręki przytrzymaj dolną powiekę, ciągnąc ją ku dołowi, a palcem wskazującym drugiej dłoni pociągnij górną powiekę do góry. Umożliwi to przyłożenie soczewki do centralnej części oka. Patrz się wtedy przed siebie i nie dociskaj soczewki zbyt mocno. Z czasem proces ten będzie łatwiejszy.

Czas używania soczewek

Soczewki miesięczne po pierwszym użyciu są ważne przez okres jednego miesiąca, niezależnie od tego, ile dni faktycznie ich używaliśmy. Po upływie tego czasu konieczna jest wymiana. Każdy rodzaj soczewek, w tym soczewki długoterminowe, zaleca się stosować maksymalnie do kilkunastu godzin nieprzerwanego użytku.

Czy można spać w soczewkach?

Tak, można spać w soczewkach miesięcznych, pod warunkiem, że są to specjalne przystosowane do tego soczewki. Mimo to należy uważać na zwiększone ryzyko wystąpienia podrażnień.

Czy można nosić makijaż używając soczewek?

Tak, należy jednak zachować ostrożność i zakładać soczewki przed wykonaniem makijażu oraz zdejmować je przed demakijażem.

Soczewki a sport

Wiele sportów uniemożliwia noszenie okularów, dlatego soczewki są doskonałym rozwiązaniem podczas gimnastyki, wspinaczki, sztuk walki czy akrobatyki. Soczewki są również dobrym rozwiązaniem podczas uprawiania sportów zespołowych czy kontaktowych. Stosowania soczewek nie zaleca się jedynie podczas pływania, ponieważ woda w basenie zwiększa ryzyko infekcji.

Soczewki miesięczne – pielęgnacja

Przy stosowaniu soczewek miesięcznych ważne jest przestrzeganie terminów przydatności, czyszczenie ich powierzchni jedynie za pomocą przeznaczonych do tego płynów oraz dokładnie mycie rąk przed założeniem, oraz zdjęciem soczewek.

Przechowywanie soczewek miesięcznych

Soczewki powinny być odpowiednio przechowywane w płynie pielęgnacyjnym oraz w specjalnym pojemniku. Najbardziej uniwersalne rozwiązanie to płyny wielofunkcyjne, w których nie tylko czyścimy czy dezynfekujemy soczewki, ale również je przechowujemy. Gdy zdejmiesz soczewki, wyczyść je mechanicznie w płynie poprzez delikatne pocieranie obu stron. Następnie dokładnie spłucz soczewki płynem i umieść je w pojemniku napełnionym świeżo wlanym płynem. Upewnij się, że szkła są całkowicie zanurzone w preparacie. Dokładnie zakręć wieko pojemniczka – tak zabezpieczone soczewki są gotowe do następnego użycia.

Comments are closed.