Transplantacja Zdrowie Stulejka – co to takiego?

Stulejka – co to takiego?

Stulejka co to takiego

Stulejka to problem dotykający wyłącznie mężczyzn. Jest ona zwężeniem napletka, które uniemożliwia odciągnięcie go z żołędzi penisa. Bardzo często zdarza się, że powoduje ból i ogromny dyskomfort. Problem może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku.

Stulejka – co to takiego?

Stulejka jest drobną wadą anatomiczną, występującą u chłopców/mężczyzn. Polega na zwężeniu napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi penisa. Stulejką nazywa się także stan, w którym napletek można odciągnąć do rowka zażołędziowego. Towarzyszy jej często ból, pieczenie oraz również niemożność zachowania poprawnej higieny intymnej. Stulejka bardzo utrudnia współżycie seksualne – pozbawia mężczyzn satysfakcji z seksu. Warto wiedzieć, że może ona się też przyczynić do różnych infekcji.

Przyczyny stulejki

Jak już wiadomo, stulejka może pojawić się u mężczyzn w każdym wieku i od tego jest właśnie zależna przyczyna. Wyróżnia się stulejką nabytą i stulejką wrodzoną. W przypadku stulejki wrodzonej, główną jej przyczyną są drugorzędne mutacje genowe. Zatem człowiek nie ma żadnego wpływu na występowanie wrodzonej stulejki.

Stulejka nabyta (patologiczna) występuje natomiast z kilku podstawowych powodów:

  • nieodpowiedniej higieny prącia
  • stanów zapalnych napletka
  • przewlekłego cewnikowania prącia
  • nieuregulowanej cukrzycy
  • urazów prącia

Szacuje się, ze stulejka występuje u ok. 10 proc. mężczyzn. U większości dorosłych mężczyzn stulejka najczęściej wiąże się z nie przestrzeganiem zasad higieny osobistej, co prowadzi do przewlekłych stanów zapalnych napletka, które gojąc się przez bliznowacenie powodują problemy z napletkiem. Stan taki znacznie utrudnia stosunki płciowe, a także wytrysk nasienia. Zdarza się również, że jeśli przez dłuższy czas nie zostanie podjęte leczenie chirurgiczne – może to doprowadzić do zmian nowotworowych w obrębie prącia.

U noworodków i chłopców do 3 roku życia jest zjawiskiem naturalnym z punktu widzenia fizjologicznego. Napletek przyklejony jest do żołędzi za pomocą mastki (wydzieliny tłuszczowej), która stopniowo ulega wypłukiwaniu. Mastka powinna całkowicie zniknąć do 3 roku życia, a napletek powinien swobodnie się zsuwać.

Objawy – stulejka

Podstawowym objawem stulejki jest niemożność zsunięcia napletka z żołędzi penisa. Mówi się wtedy o stulejce całkowitej. Stulejka częściowa występuje wtedy, gdy napletek można zsunąć do rowka zażołędziowego. Przy próbie odciągania napletka często może pojawiać się ból lub pieczenie, a także przy stosunkach seksualnych. Zdarzenia te powodują, iż mężczyźni zaniedbują zabiegi higieniczne w obawie przed bólem czy dyskomfortem. Efektem nie dbania o higienę osobistą może być powstanie wydzieliny ropnej o nieprzyjemnym zapachu, ponieważ pod napletkiem gromadzić się będą bakterie, które będą się rozwijać w bardzo szybkim tempie.

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki jest stosunkowo łatwe i polega zazwyczaj na przeprowadzeniu prostego zabiegu chirurgicznego. Wybór metody zależy jednak od wielu czynników i jest uzgadniany z lekarzem.

U małych chłopców wystarczy zazwyczaj stosowanie maści sterydowej, która usuwa mastkę i ułatwia odciąganie napletka. W trudniejszych przypadkach zaleca się jednak zabieg chirurgiczny przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym, polegający na poszerzeniu napletka.

U dorosłych mężczyzn sprawa wygląda trochę inaczej, ponieważ stosuje się zabiegi chirurgiczne. Pierwszy z nich polega na poszerzeniu napletka, co wymaga późniejszej rehabilitacji, która polega na ćwiczeniach zsuwania napletka. Drugi jest po prostu obrzezaniem. Polega zatem na całkowitym usunięciu napletka.

 

stulejka
stulejka

Powikłania po nieleczonej stulejce?

Lekceważona i nieleczona stulejka może prowadzić do poważnych problemów. Najgroźniejsze wynikają z zakażeń bakteryjnych rozwijających się pod napletkiem, pod którym gromadzą się resztki moczu, złuszczony napletek, resztki nasienia. Jest to zatem idealne środowisko do rozwoju infekcji bakteryjnej.

Bakterie mogą powodować zakażenie dróg moczowych, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do uszkodzenia nerek. Inną, bardzo groźną konsekwencją nieleczonej stulejki może być bezpłodność, która może być spowodowana infekcją nasienia wynikającą z nawracających stanów zapalnych.

Dlatego należy pamiętać o systematycznym, codziennym zsuwaniu napletka podczas kąpieli noworodka i niemowlaka. Nie wolno jednak robić tego na siłę! Małych chłopców należy uczyć także zasad higieny, o czym dorośli mężczyźni również nie mogą zapomnieć, czyli odsuwania napletka podczas oddawania moczu i podczas mycia penisa.

Comments are closed.